Autor Wątek: Walka z ogrzewaniem  (Przeczytany 8436 razy)

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.019
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 10, 2016, 18:19:19 pm »
Filtry kabinowe byly w wersji japonskiej do x300. Szkoda ze ich juz chyba nie ma :(

Zgadzam sie o nagrzewnicy, tylko wymiana, plukanie to tylko polsrodek i na krotko.

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podk³adki z Twoim zdjêciem
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 12, 2016, 16:57:02 pm »
Miało być tak pięknie wyszło jak zwykle...
cyt:"Niestety art-- AKS DASIS 379005N nie jest dostępny (już nie produkują) i nie mamy zamiennika"
czyli pozostaje płukanie...

Jeszcze chodzi mi po głowie zrobienie na zamówienie - praktykował ktoś robienie nagrzewnicy/chłodnicy od podstaw?
Pawe³/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 690
  • XJ x300 sovereign
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 12, 2016, 18:07:37 pm »
Ja dorabiałem bok do chłodnicy do mazdy.
Uspawali mi cały bok czy tam grzbiet z aluminium. W nim jest też chłodnica oleju, bo to od automatu.
>lepiej g³upio zapytaæ, ni¿ co¶ m±drze sp...liæ<

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.019
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 12, 2016, 22:05:49 pm »
Miało być tak pięknie wyszło jak zwykle...
cyt:"Niestety art-- AKS DASIS 379005N nie jest dostępny (już nie produkują) i nie mamy zamiennika"
czyli pozostaje płukanie...

Jeszcze chodzi mi po głowie zrobienie na zamówienie - praktykował ktoś robienie nagrzewnicy/chłodnicy od podstaw?


Na UK ebayu powinienes cos bez problemu znalezc i bedziesz mial w ciagu tygodnia.

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 14, 2016, 14:58:37 pm »
Tak sobie dumam odnośnie braku filtra kabinowego, czy ktoś z forumowiczów próbował dorobić, dopasować filtr od innego auta. I druga sprawa skoro jest dojście do wymiany nagrzewnicy, to czy za pomocą sprężarki powietrza i mocnego odkurzacza da radę oczyścić z owadów wymiennik ciepła?
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 484
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 15, 2016, 09:01:36 am »
A co kolega ma na myśli pisząc "skoro jest dojście do wymiany nagrzewnicy" ?
No sęk w tym, że go nie ma w mojej ocenie :) O dorobienie filtra pytałem kiedyś w innym wątku ale chyba nie było odzewu.
Może ktoś chociaż wie gdzie ten filtr był zainstalowany w tych wyjątkowych wersjach ?
Piotr

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 15, 2016, 10:31:35 am »
Tak jak to opisał Donkihot:
„Nie taka baba straszna, jak się umaluje!”  i nie taki wielki problem z wyjęciem nagrzewnicy jak by się mogło wydawać.
A  mianowicie – NIE TRZEBA DEMONTOWAĆ DESKI ROZDZIELCZEJ ŻEBY TO ZROBIĆ!
Operacja jest banalnie prosta (nawet nie będę wstawiał zdjęć) i po kolei:
1.   Odkręcamy osłonę deski (tą którą mamy nad kolanami)
2.   Odkręcamy tunelik prowadzący powietrze.
3.   Odkręcamy dwie opaski trzymające rurki nagrzewnicy i cybanty łączące owe rurki z nagrzewnicą. (pocieknie płyn więc miseczka jest nieodzowna)
4.   Nagrzewnica jest przykręcona do obudowy taką blaszką z wkręcikiem (też odkręcamy)
5.   Odpinamy instalację od kolumny kierowniczej i po odkręceniu czterech śrub mocujących kolumnę, opuszczamy ją na podłogę (nie trzeba rozkręcać przegubu i wyjmować kolumny z samochodu)
6.   Teraz wysuwamy wymiennik ciepła (jak szufladę) i po robocie.
Cala operacja zajęłam około godziny i to tylko dla tego że robiłem to pierwszy raz, myślę że jak ktoś ma troszkę wprawy w tego typu pracach to powinien uporać się z tą czynnością max w 30 minut.

Skoro można wymienić to i można spróbować oczyścić, o ile nie jest zakamieniona, to coś by to mogło dać
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podk³adki z Twoim zdjêciem
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 15, 2016, 10:47:23 am »
W weekend chce się w końcu do tego przymierzyć. Wątpliwości budzą osłony nad kolanami - szybko zaraz zrobię zdjęcie i wrzucę - mam wrażenie że w xj8 są nitowane i by je zdemontować trzeba jednak deskę zwalić...

załączone zdjęcie ze zdjętymi osłonami kolumny i koła kierownicy.
Na czerwono zaznaczyłem nity trzymające osłony do elementów metalowych - trzeba je rozerwać by osłona zeszła czy jednak w innym miejscu rozkręcić by wyszło razem z tymi elementami metalowymi do których jest nitowane?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2016, 11:05:55 am wysłana przez Tango »
Pawe³/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podk³adki z Twoim zdjêciem
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 17, 2016, 09:11:09 am »
Nastąpił KONIEC przygody z wyjmowaniem nagrzewnicy bez zdejmowania deski w 308...
NIE JEST TO MOŻLIWE - z wielkim kłopotem udało się ją wykręcić, wysunąć ale już nie da się obrócić by ją wyciągnąć...
Teraz to czeka mnie "zabawa"...
Pawe³/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 484
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 17, 2016, 12:49:26 pm »
Tango - jest mi bardzo przykro że być może sprowokowałem Cię do działań które kosztowały Cię masę czasu i zakończyły się niepowodzeniem.
Piotr

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podk³adki z Twoim zdjêciem
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 17, 2016, 12:55:50 pm »
Nie ma sprawy - i tak musiałem to zrobić, miałem jedynie nadzieje, że da się szybciej...
Nagrzewnica trochę już przepłukana wodą (coś tam ze środka wyleciało) i teraz zalana octem. Zobaczymy czy to coś da - jeśli nie będę wymieniał na zamiennik o ile znajdę lub zrobię na zamówienie - teraz mając doświadczenie wyjmowanie będzie dużo prostsze :)
Pawe³/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 484
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 17, 2016, 13:56:07 pm »
Czyli zwalałeś całą deskę czy tylko roznitowałeś tą osłonę ?
Piotr

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podk³adki z Twoim zdjêciem
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 17, 2016, 19:07:48 pm »
W zasadzie to odkręciłem wszystkie śruby mocujące deskę - po 2 szt., po bokach za zaślepkami, po 1 przy stopach, 4 przy radiu i lewarku biegów, 1 za poduszką pasażera (przy montażu porobię zdjęcia dla potomnych - jak zdemontować deskę w 308).
Tego nitowania się nie rusza - to jest mocowanie obicia do szkieletu nośnego - czyli całość. Natomiast odkręcenie wszystkich śrub pozwoliło na poluzowanie deski o 5-10 cm i wysunięcie nagrzewnicy. Ale do założenia będę musiał wywalić jednak całą deskę bo inaczej jej z powrotem nie wcisnę.

Zdjęcie z płukania. Woda leci już czysta, ale wypchnęło mnóstwo syfu.
Teraz jak przepuszczę gorącą wodę to nagrzewnica na całej powierzchni jest ciepła - myślę, że będzie ok.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2016, 15:19:13 pm wysłana przez Choina »
Pawe³/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline truten23

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 690
  • XJ x300 sovereign
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 19, 2016, 12:02:47 pm »
Rób kolego i wrzucaj jak najwięcej zdjęć. Takie rzeczy zawsze się przydają.
>lepiej g³upio zapytaæ, ni¿ co¶ m±drze sp...liæ<

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podk³adki z Twoim zdjêciem
Odp: Walka z ogrzewaniem
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 19, 2016, 12:07:29 pm »
OPERACJA ZAKOŃCZONA SUKCESEM! Była jazda testowa - grzeje aż miło!
Bez ściągnięci deski nie do zrobienia w xj 308, problem też było założenie cybantów na połączenie, - uszczelka nie chciała się ułożyć i nie szło docisnąć rurek do siebie. No i następnym razem usunąłbym jednak całkiem kierownicę z kolumną - cały czas przeszkadzała.
W końcowej fazie rozgardiasz był niemożliwy - już myślałem, że nie poskładam wszystkiego razem  :-wstyd

Poniżej zdjęcie bałaganu po ściągnięciu deski, temperatura po przepłukaniu nagrzewnicy i... skarby znalezione za nią - jeden z nich to plastikowa karta - sztywna - nie wiem jakim cudem - była pomiędzy nagrzewnicą a obudową...
Pawe³/ XJ 308/ 3.2/ 2001