Autor Wątek: Amortyzatory - wybór  (Przeczytany 2102 razy)

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Amortyzatory - wybór
« dnia: Wrzesień 14, 2016, 13:37:37 pm »
Niestety muszę wymienić wszystkie 4 amortyzatory w moim aucie.

X-Type 3.0, rok 2001

Jest sporo różnych wariantów, w związku z tym mam pytania:

1. Czy amortyzatory są dedykowane dla różnych roczników (np przed i polift), jeżeli tak to czy można je stosować zamiennie (np do przedlifu wsadzić od poliftu - na zagranicznym forum czytałem ze tak - link na końcu)

2. Czy wersje amortyzatorów komfortowe i sport są zamienne? Jak poznać, którą wersję się posiada (niebieskie komfort, zielone sport?) . Podobnie jak wyżej - prawdopodobnie tak.

3. Czy są różnice między amortyzatorami w wersjach 2WD, 4WD, sedan, kombi. Spotkałem się na allegro że ktoś sprzedaje amortyzatory do "2WD  4WD".

4. Czy pasuje coś od Mondeo

Najbardziej interesuję mnie oczywiście temat mojej wersji, ale pytania zadaje ogólnie -  jeżeli kiedyś wpadnie na ten temat posiadacz "kombi w dieslu" to żeby też miał odpowiedź.

Celuje w komplet Bilsteinów B4 w wersji komfort, ale nie chciałbym kupić czegoś co nie będzie pasować.
Natomiast oczywiście wolałbym nie przepłacać za jakieś cuda jeżeli to nie jest konieczne.

I tak na przykład na V12.pl wygląda na to że pasować będzie C2S2389 za prawie 400zł.
Ale już na Rimmerbros całkiem nieźle wygląda C2S13946 który można kupić ponad 100zł taniej.

Ktoś już przerabiał ten temat?

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pewien sprzedawca amortyzatorów tylnych "2WD 4WD" (podałem mu różne numery producenta dla tych części) twierdzi, że są one zamienne - mają identyczne wymiary. Przemawia za tym też fakt, że istnieją amortyzatory tylne C2S46576 które rzeczywiście są i do AWD i FWD i jeśli punkt 1 jest prawdziwy to może tak być.

Są też inne nispójności - skoro C2S13946 jest do zawieszenia "sport" to dlaczego Bilstein BE5-6227 który jest jego odpowiednikiem jest dla "non-sport" ?

http://www.jaguarforums.com/forum/x-type-x400-14/x-type-shock-absorbers-107232/
Cytuj
As for the shocks being different for the early cars, I am not aware of any uniqueness to the shocks. So, any shock that you can find for the X-Type will work.
Cytuj
Not to make things more confusing, but Bilstien offers 3 variations for the shocks on our cars. All 3 will work. It is a matter of how stiff you want the ride based on your need for cornering
(btw. gość który to napisał jest chyba najbardziej ogarniętą osobą na tym forum).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 14, 2016, 15:44:17 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2016, 17:44:31 pm »
Tak po krótce: róznią się między sport a zwykłym sedenem, są również różnice między awd a fwd.
Wersja sport i "komfort" moim zdaniem będą zamienne przy wymianie również sprężyn.
Generalnie z mondeo nie pasuje nic jeśli chodzi o amortyzatory. Jeśli mogę zasugerować to przy wymianie amortyzatorów z przodu wymień również łożyska sprężyn i górne mocowania

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2016, 18:19:24 pm »
Ale czy są to różnice uniemożliwiające zamontowanie? (nie mówię tu oczywiście o rzeźbieniu i druciarstwie).
Na tym zagranicznym forum jest raczej wprost powiedziane, że Bilsteiny niezależnie od twardości są wymienne.
Oczywiście nie są takie same, ale można zamontować dowolny.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2016, 18:21:41 pm »
różnic montażowych nie powinno być, różnice będą w długościach i twardościach

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 15, 2016, 08:55:20 am »
Kupiłem komplet Bilstein B4 BE5-6227 na tył i VNE-5361 na przód.
Teoretycznie są dedykowane do 4WD.

W praktyce Jaguar zrobił z tymi amortyzatorami taki bajzel, że na każdej stronie napisane jest co innego.
Bardzo więc możliwe, że wszystko pasuje do wszystkiego.

Po montażu podzielę się odczuciami :)

X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2016, 08:43:02 am »
Amortyzatory wymienione, stare były już rzeczywiście w fatalnym stanie.
Auto niestety sztywniejsze (na szczęście bez przesady, ale to "komfort" na felgach 16 cali, mimo to wydaje mi się bardziej sztywny niż E46).

Za to ja czuje się znacznie pewniej :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2016, 09:05:03 am wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

eMWuGSM

  • Gość
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2016, 23:27:23 pm »
Jeśli chodzi o amortyzatory, to...

Przód - zamienne FWD, AWD, benzyna, diesel, sport czy comfort... wyciągasz jedne wkładasz drugie możesz zmieniać np. dać "comfort" do sporta i na odwrót bez zmiany sprężyn.

Tył - zamienne FWD, AWD, benzyna, diesel, sport czy comfort, saloon czy estate... wyciągasz jedne wkładasz drugie możesz zmieniać np. dać "comfort" do sporta i na odwrót bez zmiany sprężyn. Aczkolwiek PONOĆ się zdarzają NIVO, choć jeszcze nie było mi dane takich zobaczyć.

Rocznikowo też nie ma różnicy (przynajmniej ja nie zauważyłem pakując z sedana 2.5 AWD '01 do Estate diesela '07).

Sprężyny również pasują zamiennie wszystkie, różnice są w maźnięciach farbą na zwoju (sport ma zielone a comfort chyba pomarańczowe)

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2016, 08:35:37 am »
Jednym słowem wszystko pasuje do wszystkiego plug'n'play :)
 :-za
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: Amortyzatory - wybór
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2023, 14:10:51 pm »
Z racji iż jestem świeżo po wymianie całego zawieszenia z przodu podzielę się dla potomnych.
Zgodnie co wcześniej koledzy napisani amortyzator:
Bilstein 22-053619 (katalog AWD 2,5 i 3.0) to ten sam amortyzator co
Bilstein 22-053602 (katalog FWD 2,0D; 2,1B; 2,2D).

Jedyna różnica jaka w nich jest to CENA - FWD jest 2x droższy od AWD.

Po złożeniu sprawdziłem na porządnej geometrii i kąty są idealne.