Autor Wątek: wymiana łożyska podpory wału  (Przeczytany 5709 razy)

wietpol2

  • Gość
wymiana łożyska podpory wału
« dnia: Październik 02, 2012, 00:57:34 am »
Witam w dniu dzisiejszym wymieniłem osobiście łożysko podpory wału więc jak ktoś by chciał się za to zabrać to z miłą chęcią opisze procedurę ... dodam że jest to dziecinnie proste. Warunki do spełnienia to kanał, imbus 6, klucz nasadowy 13 z długą przedłużką, młotek, porządny płaski śrubokręt no i stół. Jak coś to pisać podpowiem. Pozdrawiam!!

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2012, 08:23:32 am »
Po prostu opisz, a najlepiej dodaj zdjęcia krok po kroku.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

benjamin

  • Gość
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2012, 11:39:45 am »
jestem bardzo ciekawy jak to zrobiłeś bez cięcia wału  :o

wietpol2

  • Gość
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2012, 12:19:04 pm »
A więc tak : auto na kanał, odkręcamy 12 śrub imbusowych (6) potem dwie trzynastki trzymające podporę, wał kładziemy na stół, ściągamy przegub ten od strony mostu, jest on zabezpieczony ala "segerem" potem zbijamy całą podporę, najlepiej mieć szeroki płaski śrubokręt do pobijania i uderzać w bieżnie wewnętrzną łożyska, bieżnia wewnętrzna jest zasłonięta taką blaszką, uderzamy przez tą blaszkę, jak zbijemy podporę kładziemy na stół i oglądamy, podważamy blaszki zasłaniające łożysko i je wyjmujemy i wyrzucamy, z jednej strony podpora będzie odlana a z drugiej będzie taka "miseczka" z blachy  ją demontujemy ostrożnie ponieważ będzie z powrotem potrzebna. Po jej wyjęciu ukazuje się nam łożysko 6013 w rs. Kładziemy podporę pomiędzy (w moim przypadku) 2 cegły tak aby łożysko mogło swobodnie wylecieć i od góry "naparzamy" w łożysko młotkiem, wystarczą dwa mocne puknięcia aby one wyleciało. Potem bierzemy je do wora i jedziemy do sklepu kupić drugie, polecam firmę łożysk fag (ja zapłaciłem za łożysko 80zł). Nowe łożysko montujemy w podporze uderzając w zewnętrzną bieżnię najlepiej pomóc sobie starym łożyskiem ale należy pamiętać aby uderzać tylko i wyłącznie w kant bieżni zewnętrznej. (pobijanie w bieżnie wewnętrzną uszkodzi łożysko!!). Potem montujemy "miseczkę" z powrotem również najlepiej pobijając po kancie zewnętrznym. Podpora gotowa, teraz należy ją nabić na wał, (młotek i płaski śrubokręt do pobijania) i należy pamiętać aby uderzać tylko i wyłącznie w bieżnie wewnętrzną i bardzo staranie uderzać aby nie uszkodzić osłony gumowej łożyska. Montujemy z powrotem wał no i włala gotowe. Mi to zajęło z ręką na sercu około 1,5h (+zakup nowego łożyska). Moje umiejętności przy samochodach określam na 5 w skali do 1-10, a więc każdy majsterkowicz poradzi sobie z tym bez problemu. Nie ma się czego bać. No i na sam koniec jeszcze dodam że w dwie osoby łatwiej to będzie zrobić (przyda się do demontażu i montażu wału oraz do trzymania jak będziemy wykonywać wszystkie operacje młotkiem)POZDRAWIAM

P.S. Jeżeli ktoś bał by się że nie poradzi sobie z wybiciem i wbiciem nowego łożyska w podporę to na allegro po wpisaniu frazy podpora wału x-type są dostępne nowe. W każdym x-type podpora wału jest wymienialna bez cięcia a więc obalam mit "nierozbieralności"
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2012, 12:26:34 pm wysłana przez wietpol2 »

benjamin

  • Gość
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2012, 12:30:22 pm »
jeśli faktycznie da się wał rozpiąć to wielkie brawa dla Ciebie  :-super

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.281
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2012, 12:59:53 pm »
Jest 10 rodzai wałów do X-Type, z czego 8 do wersji przed liftem. Pewnie im nowszy tym bardziej poprawiony.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

wietpol2

  • Gość
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2012, 13:42:28 pm »
ja mam dzaga z 2003r ale z 2001r koleszka ma taki sam wał
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2012, 13:48:34 pm wysłana przez wietpol2 »

Konradop

  • Gość
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2012, 03:22:25 am »
Witaj,
daj proszę jakieś zdjęcie jak i w którym miejscu rozpiąłeś wał aby zeszło łożysko.
To będzie wielka pomoc dla potomnych.  :-wings :-R
pozdrawiam !

Offline Bartw93

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2016, 21:34:57 pm »
Witam serdecznie wszystkich jestem świeżo po wymianie podpory. Potwierdam, że podpora jest wymienna i dodam, że jest banalnie prosta 2 godziny pracy i gotowe. Wymieniałem całą podporę koszt 280zł. Wału nie trzeba ciąć ani rozpoławiać. Wymiana wygląda po krótce tak: odkręcamy wał na obu przegubach tj przy reduktorze (skrzyni) oraz przy tylnym moście w sumie 12 śrub imbus rozmiar 6. Po tej operacji wał wisi już tylko na podporze (2 śruby 13). Teraz wał jest już nasz wyciągamy go spod auta i bierzemy na warsztat. Zbijamy podporę kolega dobrze wyżej opisał jak to zrobić. Zdejmujemy przegub od strony mostu na samym koniuszku wału jest zawleczka zabezpieczająca go. Zdejmujemy również zabezpieczenie gumowej osłony przy tym samym przegubie. Przeguby to te mocowania na obu końcach wału nie krzyżak na środku. WAŁU NIE ROZPOŁAWIAMY. Wtedy już zrzucamy starą osłonę i nabijamy nową. Zwróćcie uwagę że nowa podpora powinna być zakładana odpowiednią stroną. Później wyszstko idzie już tak samo tylko w innej kolejności.

Czeka mnie wkrótce jeszcze jedna wymiana wtedy zrobię zdjęcia i dokładnie opiszę krok po kroku całą wymianę. Nie bójcie się tego robić sami to banalne a narzędzia tak podstawowe, że z pewnością każdy ma coś w warsztacie. Warto jescze zwrócić uwagę na stan przegubów można je obczyścić i dodać smaru. Pozdrawiam i życzę udanych napraw.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: wymiana łożyska podpory wału
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2016, 09:57:08 am »
Pytanie czy do 2,5v6 wszystkie wały są wzajemnie zamienne?