Autor Wątek: rozrusznik  (Przeczytany 1793 razy)

Offline natalinka

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 52
rozrusznik
« dnia: Listopad 17, 2015, 14:11:07 pm »
Witam,
Mam problem z rozrusznikiem, a mianowicie po przekręceniu kluczyka rozrusznik cyka, ale nie kręci. "Na krótko"  odpala silnik. mechanik próbował coś z tym zrobić jednak mu się nie udało. Może ktoś podpowie gdzie szukać problemu?

Donkihot

  • Gość
Odp: rozrusznik
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2015, 19:17:56 pm »
"Na krótko" to ma znaczyć że podał + bezpośrednio z zacisku prądowego na uzwojenie i zacisk elektromagnesu?
Jeśli tak, i jeżeli cyka po kluczyku to masz walnięty automat rozrusznika.
Prosta wymiana tylko nie wiem gdzie kupić?

Offline natalinka

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: rozrusznik
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 17, 2015, 21:46:22 pm »
z mechaniki to jestem słaby, ale śrubokrętem dotknął takiej nakrętki i blaszki przy rozruszniku i odpalił bez problemu. podpowiem mu o czym napisałeś i może coś wymyśli. a swoją drogą to chyba nie chce mnie ten samochód opuścić :). dzięki za podpowiedź

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: rozrusznik
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2015, 00:11:38 am »
Wszystko wskazuje, ze uszkodzony jest elektromagnes rozrusznika.

Tylko z twojego opisu cos mi nie pasuje. Jesli cyka przy przekreceniu stacyjki, to oznacza ze elektromagnes wyzuca bendix ale nie zalacza pradu do rozrusznika.

Ale zeby na krotko odpalic, trzeba by w tym momecie srubokretem polaczyc DWIE nakretki na elektromagnesie i blaszke. Wiec jesli mechanik polaczyl dwie nakretki i blaszke, to elektromagnes walniety na 100% (jesli po przekreceniu stacyjki tylko cyka),

Jesli laczy jedna nakretke z blaszka to rozrusznik jest sprawny i trzeba szukac w obwodzie stacyjki (stacyjka przekaznik).


Sprawdzcie tez czy dobrze dokrecony jest gruby przewod do rozrusznika, bo moze przy przykladaniu srubokreta poprostu dociskacie go do styku i wtedy odpala (to jest wersja dla sytuacji gdy zwieracie jedna nakretke z blaszka a ze stacyjki nie dziala :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2015, 00:26:18 am wysłana przez sebek1111 »

Offline natalinka

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: rozrusznik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2015, 10:41:28 am »
tak, na a 100 % dotykał jednej nakrętki i blaszki więc chyba to będzie wina stacyjki. auto stało teraz parę miesięcy i może to miało wpływ. raz udało nam się odpalić normalnie kluczykiem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2015, 12:00:14 pm wysłana przez Choina »

Donkihot

  • Gość
Odp: rozrusznik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2015, 11:09:00 am »
Zmień mechanika bo to jakiś gamoń! co z tego że potrafi odpalić samochód śrubokrętem, każdy potrafi. Jak byłby ogarnięty choćby na poziomie szkoły zawodowej, to by wiedział jak do tego podejść. Na 99% uszkodzony jest automat (czyli elektromagnes) A żeby wykluczyć stacyjkę czy w ogóle instalację elektryczną, wziął by w łapki miernik i sprawdził czy do automatu dochodzi 12V po stacyjce. Zresztą tobie to nie wiele mówi, bo jak sam wspomniałeś "z mechaniki to jestem słaby" a podstawowych napraw to ja go uczył nie będę (sory ale tak)
Zmień warsztat.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: rozrusznik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2015, 17:53:18 pm »
Jak idzie prąd do rozrusznika i przekaźnik "cyka" to już chłopaki napisali co do wymiany
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8