Autor Wątek: Po zgaszeniu silnika wentylatory od chłodnicy cały czas pracują.  (Przeczytany 1640 razy)

Offline JagFisch

  • JCPF Club Member
  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 85
    • Crazy Wheel
Po zgaszeniu silnika wentylatory od chłodnicy cały czas pracują.
« dnia: Październik 03, 2015, 09:40:37 am »
Witam,

Mam pewien problem z moim Kotem, mianowicie jak w tytule po zgaszeniu silnika ciągle pracują wentylatory, nie wiem jaka jest przyczyna... Powoduje to jak się zapewne domyślacie rozładowanie akumulatora. Podejrzewam czujnik temp. silnika ale nie jestem pewny... Macie jakieś sugestie?

Pozdrawiam,
Fisch

Offline DB_36

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • ..:: Jaguar XJ40 ::..
Odp: Po zgaszeniu silnika wentylatory od chłodnicy cały czas pracują.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2015, 12:00:08 pm »
U mnie jest podobna sytuacja, gdy silnik solidnie się rozgrzeje - wentylatory nadal działają po zgaszeniu silnika. Lecz po kilku minutach wyłączają się, czyli wtedy, gdy dostatecznie obniżą temperaturę silnika. tak myślę  ??????

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 994
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Po zgaszeniu silnika wentylatory od chłodnicy cały czas pracują.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 03, 2015, 12:38:30 pm »
Na dole chłodnicy wody jest czujnik ( termo włącznik wentylatorów ) . On odpowiada za włączenie wentylatorów w celu schłodzenia silnika ( gdy zwykły przedmuch podczas jazdy nie wystarcza ) . Wentylatory maja 2 biegi ( przeważnie chodzą na pierwszym ) , 1 bieg jest po przekroczeniu temperatury normalnej ( czyli jakieś 92 stopnie ) , 2 bieg załącza się gdy wskazówka temperatury płynu chłodzącego dojdzie do czerwonego pola ( ponad 100 stopni ) , skutkuje to spadkiem ładowania z 14,2/5 V ( takie jest prawidłowe ) do ledwo 13 V . Jeśli masz problem z niewyłączającym się samoczynnie chłodzeniem silnika , to albo termo włącznik padł , albo przekaźnik Ci się zacina i nie może rozłączyć wentyli ( pomimo iż silnik jest już wystarczająco schłodzony ) .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )