Autor Wątek: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?  (Przeczytany 6573 razy)

ravros

  • Gość
Witam wszystkich  :-bry

Od dwóch tygodni jestem posiadaczem X-Type 2,5 2004 z manualną skrzynią biegów. Niestety samochód był "naprawiany" przez wyrafinowanego oszusta, który na stałe odłączył kontrolkę silnika (check engine).
Sytuacja objawia się w następujący sposób:
  • przy zapłonie nie zapala się kontrolka silnika, natomiast pozostałe (śnieżynka, układ przeniesienia napędu itp.) zapalają się i gasną
  • w trakcie jazdy można zauważyć, że samochód jest w trybie awaryjnym (odcina obroty powyżej 3 tysięcy, szarpie, komputer wykazuje błędy) kontrolka również się nie zapala
  • po rozebraniu licznika widać ingerencję jak na załączonych zdjęciach (przecięta ścieżka i założona zwora do innego miejsca)

Chciałbym aby kontrolka działała prawidłowo i zapalała się gdy jest coś nie tak. Lokalny, polecany elektronik samochodowy nie pomógł. Zdjęcie zwory i zostawienie ścieżki "w powietrzu" też nic nie daje. Na zagranicznym forum znalazłem podobny problem, ale tam okazało się, że po prostu dioda została wylutowana. W moim przypadku dioda prawdopodobnie jest.

Może ktoś spotkał się z podobnym problemem i jest w stanie udzielić wskazówek? Lub dysponuje schematem płytki licznika lub chociaż podeśle dobre zdjęcie tego fragmentu?

   

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2015, 21:56:38 pm »
ja akurat nie mogę za bardzo pomóc ale rozważ wymianę licznika
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2015, 23:20:04 pm »
może spróbuj podejrzeć gdzieś u kolegi jak ta płytka drukowana powinna wyglądać, gdy nikt przy niej nie majstrował i dojdziesz jak z powrotem doprowadzić do takiego stanu swoją
to chyba tańsze rozwiązanie niż wymiana całych zegarów
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

ghrh

  • Gość
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 26, 2015, 23:26:34 pm »
To się wkopałeś... Może rozważ zwrot? Niezgodność towaru z umową, wady ukryte itp hasła?

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2015, 23:28:40 pm »
To się wkopałeś... Może rozważ zwrot? Niezgodność towaru z umową, wady ukryte itp hasła?

Niestety takie wpisy w umowie nijak sie maja do prawa
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

cyberda

  • Gość
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2015, 00:43:24 am »
Bzdura

To ze ta kontrolka zostala usunieta swiadczy o celowym dzialaniu sprzedawcy I jest podstawa do zwrotu towaru. Przypuszczam ze sprzedawca nie poinformowal o tym. Jest to swiadome dzialanie w celu osiagniecia korzysci materialnych zwane oszustwem. Taka transakcja jest niewazna I towar podlega zwrotowi, a nawet mozna sprzedawce zasadzic o zwrot poniesionych kosztow takich jak dojazd, czas itd. Co wiecej zwrot nie music nastapic w przeciagu kilku dni go dziala nokres przedawnienia oszustwa I mozna zwrotu dokonac nawet po roku I wiecej.
Proponuje skontaktowac die ze sprzedawca I wymusic na him pokrycie kosztow naprawy aura pod grozba zlozenia sprawy do sadu.

ghrh

  • Gość
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2015, 10:58:50 am »
Dokładnie.

Cytuj
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Offline aro

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • s-type 2000 manual lpg
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2015, 12:02:04 pm »
Prawo prawem a rzeczywistość rzeczywistoscia niestety,sprzedajacy sie wyprze ze on nic o tym nie wie i kto mu udowodni ze tak nie jest?sprawa sie bedzie ciagla nie wiadomo ile i nic z tego nie wyniknie po za straconym czasem,nerwami i kosztami...prosciej taniej wymienic zegary a nieuczciwego sprzedawce ukarac samemu...

ravros

  • Gość
Odp: Odłączona na stałe kontrolka check engine - jak włączyć ponownie?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2015, 23:08:05 pm »
ja akurat nie mogę za bardzo pomóc ale rozważ wymianę licznika
Też o tym już pomyślałem. Koszt samego zakupu licznika nie jest wysoki, ale dojdą do tego koszty przeprogramowania immobilajzera. Przynajmniej tak czytałem, że po przełożeniu licznika od innego egzemplarza samochód może nie odpalić.

może spróbuj podejrzeć gdzieś u kolegi jak ta płytka drukowana powinna wyglądać, gdy nikt przy niej nie majstrował i dojdziesz jak z powrotem doprowadzić do takiego stanu swoją to chyba tańsze rozwiązanie niż wymiana całych zegarów
Niestety nikt w pobliżu nie ma takiego auta. Dlatego może ktoś z forumowiczów poratuje dobrym zdjęciem lub podejrzeniem fachowym okiem gdzie zwarta ścieżka jest podłączona w oryginale (patrz zdjęcie w pierwszym poście).
Aktualnie skłaniam się ku oddaniu licznika do dobrego elektronika, który wybada jak powinno być ok. Aczkolwiek zawsze taniej będzie samemu coś się wybadać ;)

To się wkopałeś... Może rozważ zwrot? Niezgodność towaru z umową, wady ukryte itp hasła?
W tej kwestii mam podobne zdanie jak Aro. Ale mimo wszystko prowadzę już negocjacje ze sprzedającym.