Autor Wątek: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??  (Przeczytany 6050 razy)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« dnia: Styczeń 19, 2015, 16:21:14 pm »
Witajcie.
Dziś po tygodniu nie odpalania auta wchodzę do garazu chce odpalic kota a On martwy, więc kręcę jeszcze kilka razy i nic, cisza, najpierw mówię może pompa paliwa, zmieniłem przekaźnik, dalej nic, sprawdziłem bezpieczniki w podłokietniku też ok, więc wymyśliłem, żeby sprawdzić czy ma iskrę, zdjałem jedną fajkę i włożyłem świecę i położyłem na deklu zaworów kręcę i ciemność między elektrodami, na to wychodzi brak iskry. Co może być przyczyną?? A naormalnie ostatnio przyjechałem i wstawiłem auto.
Zajrzałem pod kopułkę i okazało się, że ten wałeczek który powinien wystawać z kopułki i dotykać do palca rozdzielacza leży na dnie dolnej komory palca rozdzielacza...
Chciałem go ponownie włożyć ale sprężynka go wywala, czy to ten problem?? Ten wałek powinien się trzymać sam?? Brak połączenia prądu z palcem rozdzielacza tłumaczył by brak iskry, bo nie było obwodu.
Co Wy na to?
Kocia moc :)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2015, 19:32:38 pm »
Udało mi się włożyć ten wałeczek na sprężynkę ale dalej nie odpala i nie ma iskry :((.... Co to może być gdzie szukać?

Zdjecia kopułki i palca:



« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2015, 20:12:37 pm wysłana przez dominiko19 »
Kocia moc :)

Offline XJSC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2015, 00:05:43 am »
Sprawdź, czy cewka daje iskrę. Jeżeli palec spadł z osi, to najprawdopodobniej palec jest wypalony i zwiera iskrę do masy.
Jeżeli na cewce nie ma iskry, sprawdź czy są impulsy na wzmacniaczu zapłonu. jeżeli tak , to wystarczy odkręcić cewkę, płytkę metalową ze wzmacniaczem, oczyścić wszystkie styki, ważne aby oczyścić oczko przewodu masy, który jest przykręcany pod śrubę mocującą cewkę ( sprawdź czy na przewodzie jest masa - u mnie kiedyś się przepalił). Sprawdź kondensator.
Składasz i działa. Kopułkę i palec wymień, bo te ze zdjęć wyglądają już wiekowo i mogą mieć przebicie.
A jeżeli nie masz impulsów na wzmacniaczu to sprawdź czujnik położenia wału, a na początek stan/czystość konektorów.
XJ40, XJSC , XJR

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2015, 09:16:42 am »
Jeszcze dodam, że gdy auto stało powiedzmy tydzień w garażu nie ogrzewanym i był lekki mróz to problem byłz odpaleniem, Musiałem wiele razy kręcić i łaskawie po kilku minutach odpalał. Ale tylko podczas mrozu, latem odpalał od strzału. Ale teraz nic. Ide niedługo sprawdzić czy reaguje skazówka od obrotów itd...
Kocia moc :)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2015, 12:45:14 pm »
Sprawdziłem czy wskazówka od obrotów podskakuje gdy kręce rozrusznikiem i nic leży martwa...A gdzieś na forum czytałem, że jeżeli nie rusza się gdy kręcimy rozrusznikiem to na pewno czujnik położenia wału... masakra :(((((
Kocia moc :)

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2015, 19:42:56 pm »
Jakiś czas temu miałem podobnie, z dnia na dzień przestał palić... wskazówka obrotomierza też stała w miejscu, paliwo się lało...
prąd dochodził do cewki a dalej brakowało go.
Po zdemontowaniu cewki, wzmacniacza, kopułki i palca wszystko wyglądało dość staro, zaryzykował bym nawet że było od  nowości w tym aucie (wszystkie części oryginalne) więc postanowiłem wymienić cały ten komplet.
Po wymianie nadal brak iskry więc pozostało tylko wymienić czujnik położenia wału, po jego wymianie problem znikł.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2015, 00:25:44 am »
Jak wymienić ten czujnik położenia wału, jak się do niego najlepiej dostać??? Czyli jeżeli wskazówka obrotów przy kręceniu rozrusznikiem lezy to czujnik padł??
Kocia moc :)

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2015, 06:46:57 am »
Na 99% tak.
Wymiana jest dość prosta, wtyczkę znajdziesz w przedniej górnej części silnika. Do czujnika najłatwiej dostać się od dołu. Uchwyt czujnika przykręcany jest dwoma śrubami, odkrecasz te dwie śruby i wyciągasz całość. Sam czujniki do uchwytu przykręcany jest jedną śruba.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2015, 16:45:23 pm »
Odkręciłem dziś ten czujnik, przy okazji znalazłem jakiś wyciek z czego to leci??



« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 16:52:03 pm wysłana przez dominiko19 »
Kocia moc :)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2015, 17:00:03 pm »
Znalazłem gdzieś na jakimś forum możliwe że tu, ktoś pisał, że założył czujnik położenia wału od Poloneza, taki jak poniżej w linku aukcji:

http://allegro.pl/show_item.php?item=4924418196&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62


I ponoć wszystko jest ok, musiał tylko przerobic wtyczkę.

Co Wy na to??? Cena rażąco niższa hehehe.
U mnie np. mam czujnik w sprężarce klimy od innego auta bo był dużo tańszy i 4 lata nic się nie dzie.
Czy ten czujnik od Poloneza GSi zdałby egzamin??
Kocia moc :)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2015, 23:41:53 pm »
Z tego co przeanalizowałem to grubość czujnika i długość jest taka sama, ale ucho mocowania do tego stojaka jest z 2 strony więc tzreba by tu kombinować jakoś, komuś to wysło i ponoć bez większych problemów...
Używany czujnik oryginalny 180zł z przesyłka, trochę drogo myślę...
Zamiennik nowy 220 zł...
Nowy oryginalny 520zł
Co wybrać?, nowy odpada bo nie wywale 500 zł wole inne rzeczy porobić. Zostaje Polonezowski używany oryg. i zamiennik nowy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 23:51:53 pm wysłana przez dominiko19 »
Kocia moc :)

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2015, 20:27:50 pm »
Wymontowany czujnik bez obudowy.



I co ktoś coś powie??
Kocia moc :)

Offline DB_36

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 95
  • ..:: Jaguar XJ40 ::..
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2015, 21:31:05 pm »
Ja w w tamtym miesiącu zakupiłem nowy oryginalny - i nie żałuję, na twoim miejscu wziąłbym ewentualnie zamiennik, też będzie pewnie ok.

Offline Dominiko19

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 370
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2015, 22:53:13 pm »
A JAKIE MIAŁEŚ OBJAWY?? TEZ BRAK ISKRY I WSKAZÓWKA OBROTÓW GDY KRĘCIŁEŚ NIE RUSZAŁA SIĘ?
Kocia moc :)

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Kot nie zapala, nagły problem - diagnoza??
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 23, 2015, 00:50:59 am »
Te czujniki sa bardzo podobne w wiekszosci aut. Na 100% podpasujesz od czegos innego i zaplacisz 40 zlotych. Co najwyzej wtyczke przelozysz. Szukaj i nie przeplacaj.