Autor Wątek: problem z automatem  (Przeczytany 2632 razy)

egz3

  • Gość
problem z automatem
« dnia: Marzec 31, 2012, 10:04:28 am »
Witam

Jestem posiadaczem Jaguara xj6 3.2 w automacie. Problem polega na skrzyni biegów, do felernego dnia chodziła bez problemów płynnie zmieniała biegi kickdown reagował prawidłowo, ostatnio jednak wyjezdzalem z bramy na dosc ruchliwa ulice i autko dobrze się nie zatrzymało a już wrzuciłem mu D-rive na co auto wogóle nie zareagowało. Po wrzuceniu wstecznego auto normalnie jedzie do tyłu bez żadnych zgrzytów czy też innych szarpnięć natomiast po wrzuceniu któregokolwiek z biegów do przodu auto porusza się z prędkością żółwia nawet przy maksymalnych obrotach. Czy aby napewno "uwaliłem" skrzynię ? Jakiś rodzaj trybu awaryjnego ? ale podobno w tych skrzyniach niebyło zbyt zaawansowanej elektroniki.. Proszę o pomoc . Pozdrawiam

Paweleksiara

  • Gość
Odp: problem z automatem
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2012, 18:28:36 pm »
Może masz problem z linką a nie ze skrzynią?

lolek100

  • Gość
Odp: problem z automatem
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2012, 21:28:54 pm »
witam
w tym xj40 silnik 3,2 masz chyba skrzynie 4HP-22, czyli bez komputera skrzyni biegów. (jak dobrze pamiętam 4.0l były montowane 4HP-24  sterowane komputem)
Skoro nie ma komputera nie ma też trybu awaryjnego (polega ona jeździe do przodu tylko na 3 biegu, a na liczniku wyświetla się kontrolka skrzyni)
Miałem kiedyś podobny problem z skrzynia w s-type 4.0 (skrzynia zupełne inna, ale działanie jest podobnie)
wtedy nie miałem biegu wstecznego, był pęknięty kosz  w skrzyni.
Nie chce prorokować, ale jednak będzie coś w skrzyni.
Ewentualnie na początek sprawdź olej w skrzyni, poziom bada się na gorącym chodzącym silniku.
pozdrawiam Karol 

Davidson89

  • Gość
Odp: problem z automatem
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2014, 10:30:58 am »
Odświężę temat
Rano dojeżdżałem do roboty i dokładnie w chwili kiedy auto się zatrzymało bardzo szybko chciałem przełączyć na PARK..ale coś się chyba zablokowało bo nie mogę wrzucić PARK !, spróbowałem do tyłu, delikatnie do przodu- wszystko ok ale nie mogę wrzucić na PARK- drążek się przyblokował, zostawiłem więc auto na N i kluczyk w stacyjce. Rozumiem gdybym w czasie jazdy przełączył z zapomnienia- to skrzynia by się rozleciała (zęby połamane, przkładnie zębate/ blokady wyrwane), ale ja nawet nie jechałem 1 km/h. Tak to jest jak człowiek zaspany i się spieszy. Panowie ten PARK mi się odblokuje (np. jak trochę przejadę) czy co z tym zrobić ?, jakoś zresetować np. komputer, błędów żadnych mi nie wywaliło ?
Jaguar xj40 1994 r., czyli skrzynia elektroniczna

Offline Zatoichi

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: problem z automatem
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2014, 18:53:03 pm »
Popatrz na konsolę przy dźwigni zmiany biegów. Jeśli w lewym górnym rogu jest śruba z łbem torx to ją wykręć - jest to awaryjne odłączenie siłownika elektromagnetycznego blokującego dźwignię zmiany biegów w pozycji "Park". Umożliwia on przełączanie dźwigni zmiany biegów z "Park" na R N D etc. dopiero po włączeniu zapłonu i wciśnięciu pedału hamulca. Wykręcenie śruby torx umożliwia przesunięcie dźwigni z pozycji "Park" np. w przypadku rozładowania akumulatora. Możliwe, że doszło do uszkodzenia / zablokowania siłownika, kiedy akurat miałeś załączony inny bieg. Taką mam koncepcję  :-gwizd