Autor Wątek: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni  (Przeczytany 4901 razy)

Offline Error

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 137
    • Jaguar XJ6
XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« dnia: Marzec 03, 2013, 17:23:28 pm »
Witam,

Jaką ilość oleju trzeba kupić do automatycznej skrzyni biegów XJ6 z 1984r ??  Dopiero od niedawna jestem w posiadaniu pojazdu, więc prosze o wyrozumiałość...

FilipXJ12

  • Gość
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2013, 17:42:31 pm »
Skrzynia Borg-Warner T65: ATF Type F 2.84 l - nie jestem pewien ale chyba można wlać DexIII

Offline Error

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 137
    • Jaguar XJ6
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2013, 20:09:19 pm »
Dzięki wielkie za odpowiedź. Znalazłem na skrzyni model 66 (nic poza tym nie ma) ale wnioskuje że to skrzynia BW-66.

Jeszcze jedno pytanie - a jak tam wymienić olej (filtr juz kupiłem nowy) ???
Wlewa się przez bagnet ???

FilipXJ12

  • Gość
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2013, 20:45:41 pm »
BW T 65 i BW T 66 to jeden pies ;D

Możesz spuścić oleju, wymienić filtra i wlać olej przez bagnet, jest to wymiana statyczna. Taka procedura nie zapewnia pełnej wymiany oleju zużytego na olej nowy. Zazwyczaj przy zastosowaniu takiej procedury wymianie podlega około 40% do 60% całkowitego stanu oleju w skrzyni biegu. Lepiej jednak pomyśleć o dynamiczną wymianą oleju. Pozwala na prawie całkowitą wymianę oleju zużytego na olej nowy. Po statycznej wymianie oleju odkręcamy przewód powrotu oleju z chłodnicy olejowej w kierunku skrzyni biegów i montujemy specjalną przystawkę z kranikiem umożliwiającym regulację ilości wypływającego oleju. Do wlewu oleju montujemy specjalne urządzenie, które również posiada kranik umożliwiający dozowanie takiej ilości oleju jaka wypływa z przewodu powrotu oleju z chłodnicy olejowej. Napełniamy urządzenie odpowiednim dla danego typu olejem, ustawiamy w określonym położeniu oba kraniki i uruchamiamy silnik samochodu. Następnie powoli załączamy wszystkie położenia dźwigni zmiany biegów od (na przykład P-R-N-D-3-2-1, 2-3-D-N-R-P). Czynność tą powtarzamy do momentu wypływu
z przewodu chłodnicy czystego oleju. Następnie wyłączamy silnik. Podłączamy ponownie przewód powrotny z chłodnicy olejowej do skrzyni biegów i odłączamy urządzenie napełniające. Uruchamiamy ponownie silnik i przeprowadzamy kontrolę poziomu oleju. W razie konieczności korygujemy stan do stanu właściwego. Praktycznie przy dynamicznej wymianie oleju połączonej z płukaniem skrzyni, konwertora i chłodnicy ilość użytego oleju powinna równać się ilości pełnego stanu przewidzianego dla danego typu skrzyni + dodatkowo około 20% do 30%.

Offline Error

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 137
    • Jaguar XJ6
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2013, 13:29:09 pm »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Chyba najlepiej będzie jak na pierwsza wymianę pojadę do serwisu skrzyń automatycznych.
Podpatrze jak to wymieniają i później sam się będę bawić. Podobno olej w Polsce nie był wymieniany (czyli od 2007r)
no i nie wiadomo kiedy go zmieniał poprzedni właściciel za granicą.

sosnojag

  • Gość
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2014, 13:45:46 pm »
cześć,
jestem nowym posiadaczem XJ6 4.2  s.3 r .1980 którego kupiłem w sobotę  i przywiozłem  z wrocławia do sonowca na lawecie .Dlatego na lawecie ,że znajomy mechanik przejrzał go trochę we wrocławiu i powiedział że w zasadzie nie wolno nim jeździć bo bardzo mały poziom oleju w skrzyni .
Proszę o pomoc czy  taki sam olej rekomndujecie do 4.2 jak u kolegi ?

Offline Error

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 137
    • Jaguar XJ6
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2014, 15:13:51 pm »
Hej,

 Wiesz miałem rok temu taką sytuację, że przed wyjazdem na ślub zapaliła mi się kontrolka oleju. Wyjąłem bagnet z skrzyni, a tam prawie sucho. Po chwili namysłu pojechałem drugim samochodem na stacje, kupiłem 2-3 bańki oleju , wlałem wszystko i pojachałem zawieźć młodych do ślubu, bo uznałem że ślub jest ważniejszy od mojej starej skrzyni biegów. Poziom oleju w skrzyni jest dwukrotnie przekroczony (nawet co najmniej dwukrotnie). i teraz tak:

- Jeżdżę już tak od roku i skrzynia działa bez zarzutów, może nawet lepiej niż przed tym
- o dziwno ani deko oleju mi nie ubyło w skrzyni



Pozdr :]

markus gażnikus

  • Gość
Odp: XJ6 s. III ilość oleju w skrzyni
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2015, 19:07:19 pm »
Poziom oleju w skrzyni automatycznej mierzy się podczas pracy silnika na wolnych obrotach, ma byc tak jak wskazania na bagnecie...pomiędzy min. i max.....zimny z jednej strony bagnetu i gorący z drugiej.