Autor Wątek: Opony zimowe czy całoroczne?  (Przeczytany 5465 razy)

Darek

  • Gość
Opony zimowe czy całoroczne?
« dnia: Styczeń 12, 2014, 12:09:15 pm »
Nie kupiłem jeszcze opon zimowych i w sumie to dobrze bo zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej kupić opony wielosezonowe. Podobno całoroczne uzyskały całkiem fajne wyniki w testach. I kolejna rzecz, która przemawia za - nie będą mi się co pół roku kisiły w piwnicy... Co sądzicie?

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2014, 12:16:36 pm »
Ja też miałem taki dylemat i kupiłem całoroczne.
Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Aleksander M

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2014, 12:32:48 pm »
Całoroczne wystarczą jedynie do spokojnej jazdy. Pod względem ekonomicznym na pewno na plus.

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2014, 12:48:30 pm »
Całoroczne wystarczą jedynie do spokojnej jazdy. Pod względem ekonomicznym na pewno na plus.

Dokładnie, te opony są dla osób, które preferują spokojny styl jazdy, bez ostrych przyśpieszeń, hamowań itp.
Jeśli tak jak ja, nie używasz auta zbyt często, jeździsz w mieście i po głównych drogach to powinieneś być zadowolony, chyba że mieszkasz w górach.

No i nie masz problemu ze zmianą opon i ich składowaniem, teoretycznie słońce w listopadzie i snieg w maju też nie będzie problemem.
Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Pawel99

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2014, 13:29:35 pm »
Jeździłem na takich oponach, czuć różnicę szczególnie zimą na niekorzyść całorocznych. Co do ekonomiczności to zyskujemy tylko jeśli wymieniamy u wulkanizatora. Ja mam 2 komplety opon z felgami wiec przekładam sam, płacę jedynie za wyważenie (co przy całorocznych także powinno mieć miejsce co sezon). Natomiast zrobię 15 tys km na zimowych, 25tys km na letnich w roku. Jeśli bym robił 50 tys km na całorocznych to tu nie zyskujemy bo szybciej będziemy je wymieniać. Podsumowując jeśli ktoś tylko wyważa u wulkanizatora to nie opłaca mu się brać całorocznych i ryzykować bezpieczeństwo.

ghrh

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2014, 21:40:06 pm »
Jeździsz mocnym samochodem i zamierzasz oszczędzać na oponach? Może lepiej zmienić na coś tańszego w utrzymaniu? Opony to jedyny punkt styku samochodu z podłożem i od nich zależy Twoje życie. Jak na moje to pogadaj z rodzicami, pożycz 5 kafli na podtlenek LPG i zimówki, szybko oszczędzisz i zwrócisz, a wyjdziesz na tym o niebo lepiej.
Jeszcze zrozumiałbym takie pytanie na forum Matiza... Moja dziewczyna ma samochód za 7500 (Fiat Coupe 1,8) i zimówki Continentala za 1,3k. Za pół roku dostanie też nówki letnie. Za to czeka nieco dłużej lakiernik. Priorytety.

BOGDA

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2014, 22:17:36 pm »
Ja też miałem taki dylemat i kupiłem całoroczne.

 
Też tak zrobiłam ... Nie uważam by zmienił sie komfort jazdy na wielosezonowych oponach .
...jak dla mnie plusem jest to że w obecych czasach nie wiadomo kiedy kończy sie lato, a zaczyna zima ... :- pojecia
I niewiadomo kiedy zmienić opony ...  ;D


Darek

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2014, 23:28:43 pm »
Dziękuję wszystkim za opinie, mam pytanie do jazabek wacław oraz BOGDA: jak się Wam sprawują?

Jeździsz mocnym samochodem i zamierzasz oszczędzać na oponach? Może lepiej zmienić na coś tańszego w utrzymaniu? Opony to jedyny punkt styku samochodu z podłożem i od nich zależy Twoje życie. Jak na moje to pogadaj z rodzicami, pożycz 5 kafli na podtlenek LPG i zimówki, szybko oszczędzisz i zwrócisz, a wyjdziesz na tym o niebo lepiej.
Jeszcze zrozumiałbym takie pytanie na forum Matiza... Moja dziewczyna ma samochód za 7500 (Fiat Coupe 1,8) i zimówki Continentala za 1,3k. Za pół roku dostanie też nówki letnie. Za to czeka nieco dłużej lakiernik. Priorytety.

Hohoho! Nie zamierzam oszczędzać i nie zamierzam zmienić auto na "coś tańszego" lekko jestem zirytowany takim
tekstem. Musze kupić komplet - nowych - opon, wydaje mi się ze alternatywa wielosezonowych może być rozsądnym
wyborem - bo jakoś u mnie zima nie widać i wydaje mi się ze mogę nawet jechać na letnich w obecnym pogodzie. Po
co mam kupić 2ch kompletów teraz? Chce poznać opinie doświadczonych a nie dywagacje czy stać mi na Jaguara.

ghrh

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2014, 10:20:37 am »
Zima to nie tylko śnieg i lód, ale też temperatura:
http://www.youtube.com/watch?v=clSC7APitaQ

Opony całoroczne będą jeździć 2x więcej niż każda para zimowe/letnie, więc w dłuższej perspektywie wychodzi de facto finansowo na to samo.
No, chyba że kupiłeś 230-konne auto po to żeby raz w tygodniu wybrać się po zakupy albo dojeżdżać 2km do pracy.
No ale nie mój cyrk, nie moje małpy. Prosiłeś o opinie, to dostałeś i moją - oszczędzanie na krytycznym elemencie pojazdu jest słabym pomysłem.

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2014, 19:34:37 pm »
Dziękuję wszystkim za opinie, mam pytanie do jazabek wacław oraz BOGDA: jak się Wam sprawują?

Na razie Ci nie pomogę, bo opony przyszły ale jeszcze ich nie założyłem, na razie mam założone standardowe zimówki.

Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2014, 23:11:55 pm »
Mam opony wielosezonowe i w po pierwszych śniegach od razu kupiłem zimówki, wielosezonowe nic się nie trzymają na śniegu...
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2014, 00:17:43 am »
Panowie ja też jestem zdania, że jak coś jest do wszystkiego to jest do... czterech liter...  ;)

opony wielosezonowe można było by się pokusić zakładać do jakiegoś mniejszego miejskiego autka, którym się spokojnie jeździ 5 - 10 km do pracy... (chociaż ja do clio którym dojeżdżam 4 km do pracy posiadam zarówno letnie jak i zimowe, bo wychodzę z założenia że to w pewnym sensie moje bezpieczeństwo...),  a nie do ponad 200 konnego auta...  :-boks   zobacz kolego jak zachowuje się zimowa a wielosezonowa opona w okolicach 0 i poniżej... świetnie widać to na filmiku załączonym przez kolegę ghrh...
Pomyśl jakie mogą być konsekwencje w sytuacjach awaryjnych przez pogorszenie przyczepności i wydłużoną drogę hamowania szczególnie poniżej zera... czy aby na pewno warto ryzykować o te kilka stówek ??? Przecież opon nie kupujesz na jeden rok tylko na kilka lat...
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

ghrh

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2014, 09:37:38 am »
U mnie dzisiaj spadł śnieg. Od razu widać, kto oszczędzał na oponach. Prędkość przelotowa 20 km/h... Dobrze, że mam automat, bo manual chyba by mnie zamordował - jedynka, dwójka, jedynka, dwójka, trójeczka, hamowanie, jedynka, dwójka...

Marcel

  • Gość
Odp: Opony zimowe czy całoroczne?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2014, 14:41:50 pm »
Hej

Bezwzglednie zimowki. Przez 3 lata 95.000km z czego spora czesc w norwegii. Rozwazcie alternatywe ekonomicznych zimowek - ale zimowek - bo roznica jest ogromna.

Obecnie mam SAILUNY - to juz moj drugi komplet tego modelu opon i musze przyznac ze wygrawaja w testach skandynawskich z czolowymi producentami - zas cena o polowe nizsza!!!

http://www.sailuntires.ca/plt/WST1.html

Na sniegu i w blocie mozna ostro dawac. Na autostradzie w mocnym deszczu bez przeszkod 140km/h - polecam.