HHO generator to pojęcie często spotykane w artykułach typu: „Auto na wodę”, „Samochody napędzane wodą”, czy „Woda jako paliwo”. Wiadomo że wodór to jeden z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Pojęcie „Samochód zasilany wodorem” jest zapewne znane większości osób interesujących się motoryzacją.
HHO pojawiło sie ok 35lat temu w USA. W swoim czasie skutecznie blokowano informacje o technologii i ograniczano dostęp w każdy możliwy sposób. Dzisiaj jest znacznie lepiej , ale ta technologia cały czas jest atakowana i mniej lub bardziej (w zależności od kraju) blokowana.
Prawda jest taka , ze ropy naftowej na świecie pozostało znacznie mniej niż przypuszczamy . Maximum wydobycia powinniśmy osiągnąć w/g wiedzy z lat 80-tych ok.2050, jednak stało sie to znacznie wcześniej za sprawa rynków azjatyckich i bogacenia sie społeczeństw w europie i Ameryce. Maksimum wydobycia ropy naftowej osiągnęliśmy juz w 2006r , co to znaczy? , znaczy dokładnie to , ze więcej wydobyć sie nie da korzystając z obecnych znanych złóż.
Ponieważ rządy europejski i amerykański juz wcześniej zauważyły problem , pojawia sie na rynku coraz więcej technologii tzw. Zielonych (green energy), np.auta elektryczne, hybrydowe itd.itp. Jednak w dalszym ciągu bardzo drogie i nie dostępne dla większości społeczeństwa.
Co nam pozostaje?
Pozostaje nam technologia HHO, możemy używać wciąż naszych klasycznych rozwiązań w samochodach, które obecnie użytkujemy. Po malej modyfikacji i za rozsądne pieniądze możemy kupić lub wręcz w zaciszu domowym wykonać instalacje HHO. Jest to bardzo proste rozwiązanie znane z lekcji fizyki.
Na czym polega???
Na elektrolizie wody.
Co potrzeba?
Proste urządzenie składa sie z kilku do kilkunastu elektrod i zbiornika na wodę.
Jakie oszczędności?
W zależności od silnika i jego rodzaju, 15-65%.
Możliwości?
Ograniczone, przez pobór prądu w samochodzie np. Urządzenie potrzebuje zasilania. Do wygenerowania gazu HHO jest niezbędny prąd i woda. Wody mamy pod dostatkiem, ale z dostępnością prądu nie jest już tak łatwo.
Co to znaczy?
Prąd pozyskujemy z alternatora w samochodzie (ok.20-30 A), jest to dosyć duże zapotrzebowanie w samochodach osobowych co ogranicza możliwości wytworzenia wodoru do kilkunastu litrów na minutę.
Czyli (póki co) nie możliwe jest jazda na samym wodorze, ale możliwe jest ograniczenie spalania paliwa pomiędzy 15-65%. Czy warto zastosować HHO w samochodzie? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sam, najlepiej używając kartki długopisu i kalkulatora.
JAK TO DZIALA?
Zasada działania jest bardzo prosta - w komorze reakcyjnej generatora po doprowadzeniu do niej prądu z układu elektrycznego samochodu, zachodzi proces elektrolizy wody, w wyniku czego otrzymujemy dwa gazy tlen oraz wodór. Następnie mieszanka tlenu i wodoru jest doprowadzana do komory spalania silnika, gdzie w połączeniu z benzyną oraz powietrzem jest spalana. Co zyskujemy dzięki dodaniu do mieszanki paliwo-powietrze wodoru oraz tlenu:
- dodanie tlenu powoduje zwiększenie efektywności procesu spalania. Przy użyciu klasycznej mieszanki powietrza z paliwem to drugie nie zostaje wbrew pozorom spalone do końca. Obecnie średnia wydajność to 25% dla samochodów benzynowych i 35% dla diesli (co jest powodem ich niższego spalania). 5% tracone jest na tarcie, dalsze 60-70% na chłodzenie i w postaci spalin. O tym jaki wpływ na spalanie ma ilość dostarczanego tlenu można się przekonać obserwując chociażby proces spawania gazowego, w pierwszym momencie gdy odpalamy palnik dostarczany jest jedynie acetylen, płomień ma barwę czerwoną oraz wydziela bardzo dużą ilość czarnego dymu, po otwarciu zaworu z tlenem płomień zmienia barwę na niebieską i praktycznie nie widzimy spalin.
- dodanie wodoru, który charakteryzuje się unikalnymi właściwościami z punktu widzenia paliwa silnikowego (właściwości te obejmują: duże ciepło spalania, szerokie granice palności, małą energię zapłonu, wysoką temperaturę samozapłonu, wysoką prędkość spalania ), dla którego liczba oktanowa wynosi 130 ( liczba oktanowa określa odporność mieszanki paliwowej na samozapłon i spalanie detonacyjne ), powoduje dodatkowe podniesienie wydajności procesu spalania.
Wszystko to powoduje, że możemy ograniczyć, poprzez przesterowanie sond lambda, ilość benzyny doprowadzanej do komory spalania, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów trakcyjnych oraz na redukcję zanieczyszczeń emitowanych przez pojazd.
Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat generatora.
http://www.youtube.com/watch?v=szndS9hgviIhttp://www.youtube.com/watch?v=a90AHu05Or0http://www.youtube.com/watch?v=x1UrlDNkYSo