Autor Wątek: Nie działa dmuchawa :(  (Przeczytany 11658 razy)

Oldmobil

  • Gość
Nie działa dmuchawa :(
« dnia: Marzec 20, 2012, 19:27:16 pm »
Witajcie.
Kilka miesięcy bez problemów a teraz Sierściuch znów przypomina o sobie :/
Wczoraj przestała działać dmuchawa. Sprawdziłem bezpieczniki i wydają się być ok, a dmuchawa nie pracuje.
Od czego zacząć lub gdzie szukać przyczyny? Silniczek dmuchawy zdechł, czy może jakies styki w przełączniku (jak to jest zrealizowane ?) albo jakiś przekaźnik ??
Poproszę o informacje, zanim zacznę pruć wszystko w poszukiwaniu usterki.
Temat dość pilny, bo to już niby wiosna, ale tak nie do końca i żona marznie (to jej sierściuch)

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2012, 19:48:30 pm »
Hejka, najbardziej "popularny" blad jest mikrowlacznik w panelu sterujacym. Jezeli dmuchawy wogole nie dzialaja,
to najprawdopodobnie wlasnie ten mikrowlacznik ma skorydowany kontakte, co sie czesto zdarza.

Mozesz sprobowac wyscicic kontakty albo zamontowac nowego. Wymontuj panelu i zanim dzialasz sprawdz
rezystencja tego wlacznika, powinna byc 0 Ohm. Jezeli sie pokazuje jakakolwiek rezystencja oznacza to, ze
trzeba dzialac.

Wlacznik jest nitowany do platiny, po wyjeciu trzeba go ponownie mocowac srubami.

To pewnie pomaga, zdjecie jest z niemieckiego forum:


Oldmobil

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2012, 20:22:16 pm »
No to teraz lamerskie pytanie;
 Jak zdjąć drewno wokół panela sterowania nawiewami ?
Przy okazji wymienię żaróweczki. A jak już będe rozbierał konsolę środkową to może również zmienię żarówki w podświetleniu zegarów. Tylko jak je również wyjąć ??

Dzieki :)

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2012, 20:29:16 pm »
Ponownie hejka, pod


masz instrukcje jak wymontowac konsole/popelniczke/radio wiec potem masz takze dostep do
panelu. jest to instrukcje do x300, w xj40 jest tak samo. powodzenia!

albo, jak wolisz ogladac filmiki:


Oldmobil

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2012, 20:43:25 pm »
Wieeelkie dzięki. za filmik.
Sprawdzę napewno ten mikro switch.
Masz może pod ręką instrukcję wyjmowania zegarów ??
Zakładam, że mocowanie jest równie elegancko zakamuflowane i również bardzo proste do zrobienia :)


Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2012, 22:06:20 pm »
prosze bardzo:


tomek1212

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2012, 10:18:40 am »
A w ogóle po włączeniu dmuchawy na dowolny bieg masz możliwość sterowania przyciskami do klimatyzacji, nawiewu na szybę oraz przełączania pomiędzy trybem auto/manual ? Jesli tak, to raczej ten mikrostyk jest w porządku.

Oldmobil

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2012, 22:21:57 pm »
Nie, nic się nie włącza. Cały nawiew jest martwy.
Wezmę się za to w sobotę, bo auto w ciągłym użytkowaniu ;)

tomek1212

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2012, 10:10:45 am »
No to prawdopodobnie padnięty jest ten mikrostyk, lub brakuje jakiegoś zasilania.

Oldmobil

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2012, 22:50:19 pm »
Temat załatwiony, to na szczęście był mikrostyk.
Dziękuję za pomoc merytoryczną :)
Żaróweczek niestety nie wymieniłem, bo te, które są w panelu klimy i zegarku są w wlutowane w plastikowe oprawki.
BTW czy z zakupem jest problem czy tylko ASO ?
Bezcokołowe wyjmowalne wymieniłem :)

tomek1212

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 25, 2012, 10:37:13 am »
Ja u siebie zmieniałem te żaróweczki, kupowałem w sklepie elektronicznym po 80gr/szt. Same żaróweczki, bez oprawek. Trzeba było przelutować.

elray

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2012, 18:03:13 pm »
a odnośnie tych żaróweczek. Właśnie dzisiaj szukałem ich w necie i nic nie znajduję. Możecie panowie dać jakiś namiar lub cokolwiek. Jakieś dane techniczne??? Raz spróbowałem podmienić je na diody i kiedy się paliły na przyciemnionym panelu było okej. W momencie zmiany natężenia zaczęły się przepalać jedna po drugiej ;))) heheheheh.

Offline Chawka

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 103
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2012, 00:10:41 am »
Panowie, mam problem z dmuchawą, ktoregos dnia przestało w ogole dmuchac, auto postalo chwile nawiewy wróciły, dzisiaj pojezdzilem trochę, i znowu zdechło. w warsztacie po pierwszej awarii powiedzieli mi ze to spalone silniki nawiewów. wszystkie bajery na desce się swiecą, po przekreceniu pokrętła słychac jak coś się załancza. Gdzie szukac przyczyny ?

elray

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 08, 2012, 21:56:29 pm »
Przyczyny panie kochany szukaj w blowair-ach. Trzeba przelutować tranzystory darlingotona. Wiatraki są dobre trzeba je tylko jakoś dobrze nasmarować przed ponownym zamontowaniem w samochodzie. Powiem też tak. Naprawa tego całego systemu to nie jest łatwa sprawa. Już samo wydobycie tych dwóch urządzeń to nie lada gratka. Są dwa, jeden po stronie pasażera, a drugi po stronie kierowcy. Ja u siebie przelutowałem te tranzystory, nasmarowałem lekko te silniki i zamontowałem na powrót w aucie. Grzanie jest, ale siła nawiewu to jest taka, że bym tak z tym polemizował. Póki co działa i może jak będzie ciepło się za to wezmę.
Gdzieś tutaj na forum jeden z kolegów podaje adres do strony jak do sprawy się zabrać więc polecam poszperać. Co prawda w angielskim języku, ale można to ugryźć. Jest tam nawet (na wspomnianej stronie) opis przyczyn awarii i sugestie co do sposobów naprawy. W moim przypadku było tak jak pisano.
Jeśli nie znajdziesz to ja ci pomogę. To był, jeśli mnie ma pamięć nie zawodzi jeden z pierwszych tematów odnośnie usterek i napraw. 

tomek1212

  • Gość
Odp: Nie działa dmuchawa :(
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 10, 2012, 22:21:25 pm »
Przerabiałem ostatnio ten temat i to dość kompleksowo.
Po ściągnięciu całej deski wymontowałem oba wiatraki, wymieniłem wspomniane tranzystory oraz przekaźniki (miały przypalone styki i nie zawsze łączyły).
Następnie uszkodzony był jeden elektrozawór podciśnienia sterujący kierunkiem nawiewu. Wymieniłem na jakiś inny sterujący EGR w Alfie jaki miałem akurat pod ręką. Działa bardzo dobrze.

Wypięta była jedna z wtyczek od czujnika temperatury powietrza w zespole nagrzewnicy.
Przesmarowałem silniczki sterujące temperaturą powietrza.
Wymieniłem żarówki podświetlenia panelu wentylacji, oraz sprawdziłem przełącznik siły nawiewu.
Na sam koniec polutowałem nieszczelną nagrzewnicę.

Łącznie zajęło mi to dłuższą chwilę, ale było warto. Działają wszystkie funkcje, nawiew jest silny i wieje również na nogi.

Tak więc zabierając się za naprawę układu ogrzewania-wentylacji w XJ40 warto zabrać się za to kompleksowo, a nie tylko ograniczyć się do tranzystorów w wentylatorach.