Autor Wątek: zmiana zwykłych reflektorów na xenony  (Przeczytany 4483 razy)

dareczek38

  • Gość
zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« dnia: Lipiec 07, 2011, 18:34:14 pm »
ponownie witam wszystkich i ponownie mam pytanko mam kotka 3litry V6 z 1999r. zamówiłem do niego nowe oczy (xenon oryginalne ) i chcę je wymienić gdyż w starych popękały od środka mocowania odblasków i teraz mam pytanko zamontowałem je ,wszystko pięknie cacy lecz nie działa mi regulacja położenia świateł po oględzinach zauważyłem ze w xenonach nie ma silniczków tejże regulacji czy można zainstalować w xenonach silniczki czy nie ?

Cychol

  • Gość
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2011, 19:12:14 pm »
W ksenonach nie ma regulacji położenia, tam musi być samopoziomowanie, układ sterujący z żyroskopem. Inaczej Twoje ksenony nie są homologowane, pamiętaj też że musi być instalacja przemywająca reflektory (spryskiwacze, albo wycieraczki). Jeżeli nie masz tych dwóch układów możesz mieć nieprzyjemności (zabrany dowód rejestracyjny) przy kontroli drogowej...

dareczek38

  • Gość
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 07, 2011, 21:24:45 pm »
wiem że to muszę mieć więc i spryskiwacze zamówiłem już przez internet

Offline pablo21

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.078
    • www.jaguar.org.pl
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 08, 2011, 07:44:04 am »
Czy mógłby ktoś podać podstawę prawną, zakazująca montaż takiego oświetlenia w pojeździe, który nie jest nowy ? Określający wymagania techniczne stawiane takim reflektorom w pojeździe  nowym, który musi być poddany procesom homologacyjnym, a pojeździe używanym, który musi przejść jedynie badania techniczne pojazdu, gdyż już został dopuszczony do ruchu?
XJ-SC 5.3 V12
XJ40 6.0 V12 Daimler Double Six
X350 V8

Cychol

  • Gość
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2011, 09:03:46 am »
Znalazłem taki opis:
Problem legalności montażu lamp ksenonowych budzi kontrowersje. Xenony nie są bezpośrednio wspomniane w przepisach, jednak istnieją pewne ogólne wytyczne definiujące ograniczenia i wymagania poszczególnych świateł w samochodzie.

Wytyczne te zawiera Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ). Poniżej wybrane punkty tego regulaminu:

5.15. Barwy światła emitowanego przez poszczególne światła są następujące:
światła drogowe: biała
światła mijania: biała
(...)

6.2.6.2.1. W przypadku gdy do spełnienia wymogów określonych w pkt 6.2.6.1.1 i 6.2.6.1.2 niezbędny jest korektor ustawienia świateł przednich, takie urządzenie musi działać automatycznie.
6.2.6.2.2. Dozwolone są jednak korektory ręczne regulowane w sposób ciągły lub nieciągły (...)

6.2.9. (...) Światła mijania ze źródłem światła o wartości obiektywnego strumienia świetlnego powyżej 2 000 lumenów można stosować wyłącznie w połączeniu z instalacją urządzeń do oczyszczania świateł przednich, zgodnie z regulaminem nr 45. Ponadto, w odniesieniu do odchylenia pionowego, postanowień pkt 6.2.6.2.2 powyżej nie stosuje się.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż regulamin ten dotyczy homologacji nowych aut w celu dopuszczenia do sprzedaży. W związku z tym nasuwa się pytanie czy wolno samodzielnie modyfikować swoje światła samochodowe. Niektórzy twierdzą, że jest to regulowane przez Prawo Ruchu Drogowego - Dz.U. Nr 108 Poz. 908 Art. 66 ust. 4:

Zabrania się:
(...)
2. stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

Jeżeli "przepisy szczegółowe" można odnieść do Regulaminu nr 48 EKG ONZ, to lampy ksenonowe można montować jedynie uwzględniając wyszczególnione parametry - barwę, system poziomowania oraz oczyszczania.

Offline pablo21

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.078
    • www.jaguar.org.pl
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2011, 11:13:06 am »
Dozwolone są jednak korektory ręczne regulowane w sposób ciągły lub nieciągły (...) to znaczy że elektryczna regulacja wysokości świateł odpowiada temu? Wielokrotnie byłem kontrolowany, samochód odkąd założyłem xenony przeszedł 2 kontrole w stacji diagnostycznej i nikt nigdy słowem nie powiedział nic na temat świateł..nie zauważyłem, aby mi mrugano. Mam zestaw 4300 w X308. spryskiwacze już były. Byłem też kontrolowany przez policję w Niemczech i Austrii i mandatu za złe oświetlenie nie dostałem..dlatego jestem ciekaw na jakiej podstawie można zabrać dowód i czy komuś to się zdarzyło? Zestaw, który kupiłem posiadał homologację, ale montaż który zrobiłem takowej już nie posiada. Tak jak jest tutaj napisane to całość odnosi się do NOWYCH AUT, więc zastosowania tych przepisów nie można ni jak odnieść do sytuacji montażu samodzielnego, w aucie które ma już kilka lat..
XJ-SC 5.3 V12
XJ40 6.0 V12 Daimler Double Six
X350 V8

Cychol

  • Gość
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 08, 2011, 11:35:37 am »
Najważniejsze są lampy z homologacją na palnik ksenonowy i urządzenie myjące reflektory, jeżeli twoje lampy spełniają te warunki to najczęściej nikt się nie czepia, chociaż pewnie dużo zależy od kontrolowanego auta, czytając forum użytkowników bmw można pomyśleć, że na nich się wszyscy uwzięli  :-hehe

Offline pablo21

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.078
    • www.jaguar.org.pl
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 09, 2011, 08:35:12 am »
Tak, masz rację że się uwzięli. Pamiętam, że odbierając swój zestaw gość brał do golfa barwę 8000k.. czyli to już jest bardziej purpura niż fiolet.. Ponoć w samochodach osobowych montowana jest barwa między 3800, a 4000 K.
XJ-SC 5.3 V12
XJ40 6.0 V12 Daimler Double Six
X350 V8

Cychol

  • Gość
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 09, 2011, 09:00:00 am »


Najczęściej stosowane i podobno zalecane w autach palniki mają temperaturę barwową 4700K. Trzeba pamiętać, że nieprawdą jest to iż im wyższa temperatura tym jaśniejsze światło, jedno nie ma z drugim nic wspólnego. Najlepszą widoczność dają palniki o temperaturze około 5000K. No i chyba nikt z jaguara nie będzie robić wsiowozu w stylu golfa czy beemki trójki. To nie ta klasa auta...  :-tylko  :-A

dareczek38

  • Gość
Odp: zmiana zwykłych reflektorów na xenony
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2011, 07:56:51 am »
zgadzam się BMW to po prostu BMW ale Jaguar to już inna półka i za wysokie progi dla beemki