Autor Wątek: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia  (Przeczytany 8469 razy)

veron

  • Gość
XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« dnia: Wrzesień 28, 2008, 20:29:57 pm »
Witam serdecznie wszystkich,

Nosze się z zamiarem kupna Jaguara XJR lub XJ. I właśnie w związku z tym mam dylemat. Wiem, że XJR ma twardsze zawieszenie od XJ ...

Moje pytanie - jak bardzo jest ono twarde w odniesieniu do naszych wspaniałych dróg w PL :-)

Chciałbym używać tego auta codziennie - trochę po mieście, trochę w trasie. Zależy mi na komforcie.

XJR zdecydowanie bardziej mi się podoba 8) - jednak to zawieszenie daje mi do myślenia.

ps. auto miało by być z okresu 99 - 01 ...


Pozdrawiam

tomz

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2008, 20:37:08 pm »
Ja mam co prawda x300, ale jego zawieszenie z komfortem ma niewiele wspólnego  ;D
Jeśli zależy Ci na komfortowym pokonywaniu Polskich dziurawych jezdni to zapomnij o xjr!

veron

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2008, 20:42:29 pm »
Ja mam co prawda x300, ale jego zawieszenie z komfortem ma niewiele wspólnego  ;D
Jeśli zależy Ci na komfortowym pokonywaniu Polskich dziurawych jezdni to zapomnij o xjr!

no to sprowadziłeś mnie na ziemie  :P

veron

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2008, 20:48:00 pm »
Czy ktoś może poruszał się np. Volvo s80 / BMW 7 .... i może porównać komfort zawieszenia z Jagiem XJ / XJR ?
 :-A

tomz

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 28, 2008, 21:02:24 pm »
Nie chciałem Cię zniechęcać  ;D
Bo jeśli już trafisz na równiutki jak stół odcinek nawierzchni (a takich na szczęście w Polsce coraz więcej), to xjr potrafi zrekompensować braki w resorowaniu  ;D ;D ;D
Prowadzi się bardzo pewnie przy każdej prędkości.
No i ta radość z jazdy. Przyśpieszenia.........bez różnicy czy jedziesz 50 czy 100 km/h - wciskasz prawy pedał i ............
..............nigdy nie waham się czy wyprzedzić czy może jednak nie ?????? - po prostu wyprzedzam  ;D

I to wszystko w x300, a x308 jest mocniejszy!!!

Nochal

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2008, 00:08:34 am »
To ja powiem że jesli chodzi o komfort jazdy po polskich drogach to XJ ( w wariancie x300 ) też jakiś idealny nie jest. Jest wyraźnie za miękki ... Jak się trafią jakieś nierówności drogi takie w rodzaju wybitych kolejnych małych wzniesień i obniżeń nawierzchni , to potrafi dobić to mięciutkie i komfortowe zawieszenie do samego końca - a wtedy komfortowo już nie jest. Ja w swoim zaliczyłem takie dziury już nie raz jadąc sam praktycznie bez bagażu. A jak wsiądą cztery osoby + bagaż to dobijanie zawieszenia masz jak w banku.
Ostatnio na zlocie dzięki uprzejmości Ovo przejechałem się jego XJRem i muszę powiedzieć że jest sztywniejszy i twardszy wyraźnie. Ale w kontekście naszych dróg to jest wg mnie spora zaleta XJRa. Nie wiem jak się zachowa przy większym obciążeniu niż wioząc tylko kierowcę i czy też nie dobije się go na dziurach, ale jakbym miał wybierać na nasze warunki to wybrałbym XJRa ( jeśli nie uwzględniamy pozostałych parametrów niż zawieszenie  )

A w moim XJ cie zawieszenie jest  ( a może już było ? ) w bardzo dobrym stanie, całe zrobione niecały rok temu...

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2008, 00:32:56 am »
To ja powiem że jesli chodzi o komfort jazdy po polskich drogach to XJ ( w wariancie x300 ) też jakiś idealny nie jest.

ja posiadam xjr x300od 1999 i uwazam iz jest dobrym kompromysem miedzy
sportowosc oraz komfortem. odebralem auto w niemczach a tam na autostradach
oraz w miescie prowadzil sie idealnie. wracajac do polski myslalem ze ze szlak
mi trafi, auto wpadl w kolejkach i potrzebowalem niemaly sily aby go prowadzic
z granice do warszawy. ale sie udalo i po prostu sie przyzwyczajilem.

nie ma auto idealnie na tutejszych drog, mam jeepa i jakos takze sie czuje dobrze
w polskim terenie poza droga ale na drogach - mimo ze problemow nie mam- nie
jest idealnie. mam audi z napedem na 4 kolach ale jest zdecydowany za nisko,
ten sam problem mialem od zawsze takze z xjr-em.

jezeli chcesz auto dla ciebie, xjr jest idealnym wyborem,
jezeli chcesz auto na polskich drog to jaguar owszem ale kombajn.

magic

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2008, 06:28:08 am »
To ja powiem że jesli chodzi o komfort jazdy po polskich drogach to XJ ( w wariancie x300 ) też jakiś idealny nie jest.

to całkiem dziwne bo w moim x300 nic takiego jak dobijanie się nigdy nie zdażyło, oprócz tego mam tez xj40, który jest dużo bardziej miękki i też tego problemu nigdy nie miałem

Nochal

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2008, 09:44:33 am »
A może masz x300 Sport z twardszym zawieszeniem? Ja mam wersję Sovereign i będę się upierał że spokojnie można go dobić - czyli wpaść w taką dziurę że się skończy zakres pracy zawieszenia i się oprze na gumach "odbojnikach" że się tak wyrażę... W Warszawie można to przetestować choćby jadąc aleją KEN na Ursynowie przez skrzyżowanie koło Multikina w stronę Kabat - wystarczy jechać koło 70km/h wioząc 4 osoby i przestaje być przyjemnie ....

Ale faktem jest że takie akcje nie przytrafiają się codziennie, tylko raczej w sytuacjach wyjątkowych choć ja przestałem już to liczyć ....

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2008, 10:06:10 am »
rozmawiamy o zawieszenie czy o zawieszenie do wymiana ... amortyzatory mozna sprawdzic nie koniecznie
na KEN tylko w serwisie  :-hehe

Zwierzu

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2008, 11:00:39 am »
Piszę trochę z boku, bo nie mam XJ. Ale mam sportowego Jaguara. Zawieszenie mojego kotka bardzo mi się podoba. Jest to kotek XKR. Krótko wyliczę dlaczego zawieszenie jest OK:
1. Zawieszenie nie jest ani miękkie, ani twarde, raczej neutralne przy ustawieniu ciśnienia opon zgodnie z zaleceniami "komfortowymi" jeździ się bardzo pewnie i wygodnie, nawet w koleinach (pomimo monstrualnej szerokości opon)
2. Zawiesznie jest wysokie, pewnie pokonuje się krawężniki i inne przeszkody, bez żadnego szorowania, mimo zewnętrznego wrażenia (czysto optycznego) niskości i drapieżności
3. Rzeczywiście jazda z dużą szybkością po nierównych fragmentach dróg powoduje uderzenia "odboi", ale zmniejszenie prędkości z 200 do 110 zazwyczaj załatwia sprawę :) - przy 110 nawet wyboiste drogi nie sprawiają problemu. No chyba że chodzi o wyboje ekstremalne.

Moim zdaniem zawieszenie Jaguara sportowego to raczej atut niż wada. Polskie drogi to raczej wada niż atut.

Pozdrawiam,

tomz

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2008, 19:19:33 pm »
Fotele w xjr wyglądają o wiele lepiej i lepiej trzymają na boki.
Co do jednego Nochal ma rację - KEN to niezłe wyzwanie dla zawieszenia  :) ;) :D ;D

Nochal

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2008, 19:49:24 pm »
Hmmm, może sprężyny - amorki mają nieco ponad rok dopiero i dużo kilometrów nie przejechały.
W tym miejscy na KENnie citroena xarę moich rodziców też potrafi dobić ...... Ale dzieje się to rzadziej niż w Jagu. Jak jadę sam to nie dobija, ale z obciążeniem 4 osoby + bagaż - potrafi.

magic

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 30, 2008, 20:38:54 pm »
A może masz x300 Sport z twardszym zawieszeniem? Ja mam wersję Sovereign

Mam x300 xj6 executive i xj 40 sovereign może w bydgoszczy są lepsze drogi  ;)
pozdro.

tomz

  • Gość
Odp: XJR czy XJ ... twardość zawieszenia
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2008, 10:33:32 am »
jasne - to jest jakieś rozwiązanie, ale felgi xjr zawsze mają oryginalny wzór i to już nie będzie to samo  :(
szkoda, że nie ma różnych rozmiarów tego samego wzoru