Autor Wątek: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)  (Przeczytany 15115 razy)

bog48

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 27, 2011, 17:34:46 pm »
Pytanie do ktr, czy udało się ustalić i naprawić wzrastającą temp na zegarach bo ja dalej nie wiem co robić

bog48

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 28, 2011, 07:19:20 am »
Wczoraj sprawdziłem wentylatory i wszystko normalnie działa, jak sie nagrzeje to sie załączają a z tą temperaturą wzrastającą w ciągu kilku sekund to nie mam pojęcia, jeżeli użytkownik ktr opanował problem to bardzo prosze o informacje.

kablo

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 20, 2011, 11:46:28 am »
Ja mam tak samo auto wyświetla komunikat o silniku. Zatrzymuje się na kilka sekund zapalam od nowa i jadę. Muszę tak robić co kilkanaście kilometrów. woda w chłodnicy nie jest gorąca. Nie gotuje się.
Co może być do naprawy?

BlackV6

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 20, 2011, 11:55:49 am »
hmm jeśli to nie termostaty to skupcie się na samym Zegrze i podłączaniu (pod warunkiem że faktycznie silnik jest w normalnej temp 90 st C a tylko kontrolki wariują.itd),ale oczywiście jest to szukanie w ciemno przyczyny, zobaczę jak ten zegar jest podłączony od temp. u mnie w aucie i może na coś wpadnę :D

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 20, 2011, 19:47:29 pm »
Nic w tej sprawie nie robiłm, a probem się już nie pojawiał. Nie wiem, czy się naprawiło samo, czy to może kwestia tego, że dawno nie byłem w dłuższej trasie. Od tamtego czasu wymieniłem alternator i akumulator, które wariowały mi elektrykę, np. wypadające zapłony. Może to była przyczyna...? Sam nie wiem.

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 01, 2011, 14:59:46 pm »
Ehhh znów mi się to zrobiło...

Opis zjawiska: jadąc, wszystko jest niby OK, żaden check-engine się nie świeci, auto pracuje ładnie. Jadę, a wskaźnik temperatury silnika jest prawie w połowie. Nagle, zapala się check-engine, wyświetla się napis "cruise not available". Po chwili, wskaźnik temperatury gwałtownie rusza w prawą stronę i w ciągu 1-2 sekund wchodzi na czerwone pole. Zapala się czerwona kontrolka ostrzegawcza i wyświetla się komunikat "engine temp too high". Ja widząc coś takiego momentalnie zjeżdżam na pobocze i gaszę silnik. Czekam dosłownie 30 sekund i ponownie odpalam silnik i już wszystko jest OK, wskaźnik temperatury silnika znajduje się prawie w połowie, na wyświetlaczu nic się nie wyświetla, wszystko niby ok, świeci się jedynie check-engine. Gdy podpisam skaner OBD by odczytać błędy jest tylko jeden błąd po takiej przygodzie: P0116: Engine Coolant Temp CKT Range/Performance. Ruszam dalej w trasę.

Czy ktoś ma pomysł co to może być? Może wystarczy wymienić termostat? Chyba profilaktycznie na dniach go wymienię.
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2011, 15:06:22 pm wysłana przez ktr »

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 01, 2011, 15:25:33 pm »
witam. tak jak pisałem w kwietniu.
WYMIEŃ TERMOSTAT :-zly
miałem identyczne objawy. identyczne. wskazówka z połowy śmigała na prawo do max temp i zapalała się czerwona kontrolka.
Po wymianie termostatu (jakieś dwa lata temu) nigdy już tego problemu nie miałem.
P0116 to miedzy innymi zepsuty termostat.
jednego nie rozumiem. pisałeś o tym na początku roku i jak zauważyłeś termostat jest tani, a mimo to go nie wymieniłeś ??????
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2011, 15:31:01 pm wysłana przez strawinski »

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 01, 2011, 15:45:54 pm »
Problem nie pojawiał się od dłuższego czasu i dlatego nie wymieniłem termostatu. Ale na dniach go wymienię. Mam nadzieję, że wymiana termostatu okaże się strzałem w 10tkę.

Czy łatwo jest wymienić go samemu? Jeśli tak to proszę o jakieś wskazówki, rady - instrukcję. Czy jednak raczej w warsztacie?
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2011, 15:53:26 pm wysłana przez ktr »

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 01, 2011, 16:44:04 pm »
bardzo łatwo go wymienić, dostęp jest od spodu, zaraz za zderzakiem, trzeba cieczy chłodzącej upuścić (byle by nie była gorąca)
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2011, 16:51:53 pm wysłana przez strawinski »

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 02, 2011, 09:29:03 am »
Spoko, faktycznie nie będzie to wielka robota, ale jednak w warsztacie, bo sam nie mam jak od spodu.

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 02, 2011, 12:36:58 pm »
Nie ma takiego termostatu ani Inter Cars, ani Inter-Team, ani BHMD - a to są największe hurtownie części samochodowych, mające oddziały w całym kraju. W JLR życzą sobie za to 212 zł brutto, trochę sporo jak na głupi termostat. Jak nie znajdę nigdzie taniej to trzeba będzie im tyle zapłacić. Może ma ktoś sprawdzony sklep w wawie, który ma to w ofercie? Albo w innym mieście sklep wysyłkowy?

IHP

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 02, 2011, 12:47:46 pm »

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 02, 2011, 13:38:50 pm »
znalazłem za 71 zł, poszło na pw
(nie mogę napisać publicznie gdzie, bo to byłaby reklama, a to wbrew regulaminowi ::))

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 02, 2011, 15:08:43 pm »
Termostat kupiony, wymienię go najwcześniej w sobotę, a najpóźniej w przyszłym tygodniu. Po wymianie udam się specjalnie w trasę (takie przypadki zdarzają mi się wyłącznie na trasie, a nie po mieście) by sprawdzić, czy sytuacja się już nie powtórzy. Dam znać. Oby to było to.

ktr

  • Gość
Odp: X-Type: P0116, nagle wzrastająca temp. silnika (w trasie)
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 09, 2011, 19:59:25 pm »
Dziś wymieniłem termostat, może w przyszłym tygodniu wybiorę się w kilkudziesięcio kilometrową trasę, podczas której ostatnio tak się grzał. Zobaczymy, czy teraz - po wymianie termostatu - będzie już wszystko OK. Dam znać.

Aha, mechanik stwierdził, że trochę cieknie płyn chłodniczy z podstawy termostatu (tzw. "kominek") - to tańsza podobno część niż sam termostat. Warto wymienić, może zrobię to jeszcze w tym miesiącu. Czy ma ktoś może numer części JAGa albo innej firmy? Kogutki - Ty jesteś w tym niezastąpiony:) Z góry dzięki.