FORUM JAGUAR CLUB POLAND FOUNDATION

Dział Techniczny => X-TYPE (2001-2010) => Wątek zaczęty przez: plawsiuk w Marzec 06, 2013, 22:40:42 pm

Tytuł: Brake Assist System
Wiadomość wysłana przez: plawsiuk w Marzec 06, 2013, 22:40:42 pm
Koledzy, mam pytanie... Otóż co jakiś czas borykam się z następującym zjawiskiem / problemem: podczas hamowania pedał hamulca zaczyna "lecieć" w podłogę, tj. na początku auto hamuje normalnie, w połowie "dociśnięcia" pedał zaczyna być "miękki i leci do podłogi" załączając ABS. Początkowo myślałem że to pompa hamulcowa lub przewody, wymieniłem płyn hamulcowy, odpowietrzyłem, wstawiłem na próbę inną pompę od znajomego... efekt: bez zmian. Jeden z "mechaników" powiedział mi że tak działa system BAS, czyli Brake Assist System, w który ponoć jest wyposażony mój X-type 3,0 automat z 2001 roku.
Co Wy na to? Czy mieliście z takimi objawami do czynienia? Wydaje mi się że to (BAS) nie działa prawidłowo... o ile w tym tkwi problem.  :-help 
Tytuł: Odp: Brake Assist System
Wiadomość wysłana przez: Jawe83 w Marzec 07, 2013, 10:45:58 am
Eeee, jakoś nie słyszałem, żeby X-Type miał BAS.... a już na pewno nie działa w ten sposób! Wiem, bo miałem go w Mercedesie.

Masz problemy z układem hamulcowym - co z tarczami i klockami (wszystkimi ośmioma)? Może to nie kwestia przewodów, tylko gdzieś "dalej" w układzie masz nieszczelność, która powoduje zapowietrzenie - zaciski, nakrętki przewodów sztywnych, same przewody sztywne... Którą pompę podmieniałeś? ABS, czy serwo?

A i jeszcze sprawdź przewody podciśnienia, idące od silnika do serwo.
Tytuł: Odp: Brake Assist System
Wiadomość wysłana przez: CiGaR w Marzec 07, 2013, 13:51:22 pm
W Jaguarze X-type, to nazywa się EBA, nie wiem jak w starszych rocznikach, ale w tych nowszych X-type posiada "EBA" (awaryjne wspomaganie hamulców. Jeżeli EBA wykryje gwałtowne naciśnięcie pedału hamulca, które może oznaczać awaryjne hamowanie, system automatycznie zwiększy siłę hamowania aż do momentu aktywacji układu ABS), to w nawiasie przepisałem z katalogu Jaguara, tam jest model po ostatnim lifcie, wtedy było dużo gadżetów, typu monitory w zagłówkach itd, nie wiem jak w starszych modelach.