Autor Wątek: olej w skrzyni biegów  (Przeczytany 7321 razy)

wichma

  • Gość
olej w skrzyni biegów
« dnia: Marzec 05, 2010, 10:24:35 am »
Wczoraj byłem "przewietrzyć" mojego Jaga. Jak wróciłem to postanowiłem sprawdzić olej w skrzyni biegów. Na tym bagnecie są dwa różne przedziały poziomu oleju: jak jest zimny (na dole) i sporo wyżej jak jest ciepły. Samochód był rozgrzany, więc spodziewałem się wysokiego poziomu, a tu ledwo bagnet był zanurzony w oleju. Co teraz mam zrobić? Może tylko wystarczy uzupełnić braki oleju?
Proszę o pomoc, bo nie chciał bym, żeby skrzynia mi padła... :(

nowicjusz

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2010, 10:29:41 am »
jak najszybciej uzupełnij brakujący olej-w tej skrzyni lepiej gdy jest ponad stan(nadmiar zostanie wyrzucony przez odpowietrznik skrzyni przy jeździe na ostatnim biegu) niz za mało -typ oleju masz podany na bagnecie.awaryjnie mozesz uzupełnić oelejem DEXTRON III ale do max 30% całej zawartości w skrzyni.

qbaty

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2010, 10:47:36 am »
Z tego co gdzieś czytałem to skrzynię uważa się za rozgrzana po przejechaniu około 15-20 kilometrów - nie jest to zawsze równoznaczne z rozgrzaniem silnika.
Ale oczywiście jeśli olej jest poniżej strefy "cold" to na pewno jest go za mało.

peres20

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2010, 17:55:24 pm »
A czy skrzynia 4HP24 tez wyrzuca nadmiar oleju przez ten odpowietrznik??

Offline MATriX335

  • Zboczeniec Klubowy
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 859
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2010, 18:53:22 pm »
Ja po przejechaniu około 2 km po wymianie oleju, więc nawet nie miał kiedy się zgubić po wyciągnięciu bagnetu też nie było widać ile jest oleju dopiero, jak go ponownie włożyłem i wyciągnąłem olej był w połowie przedziałki hot.
XJ40 1988 3.6l
S-Type 2000 3.0l

wichma

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2010, 20:40:16 pm »
Byłym dzisiaj w garażu sprawdzić ten olej na zimno. Stan jest na minimum na strefie "cold" oczywiście. Czyli praktycznie tyle samo co na rogrzanej skrzyni. To jest troche ciekawe?
A jeszcze jedno. Na bagnecie jest napisane coś takiego: ZF 4HP22, ale to pewnie jest rodzaj skrzyni biegów, a z drugiej strony bagnetu jest napis: EAC 8064 to chyba dotyczy oleju, ale tego nie wiem. Jak by ktoś mógł mi napisać co to jest to był bym bardzo wdzięczny.

qbaty

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2010, 20:48:51 pm »
ZF 4HP24 - to model skrzyni biegów.
EAC8064 to pewnie part number bagnetu.

O olejach poczytaj tu: http://www.prnd.pl/porady/oleje.htm

wichma

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2010, 22:13:20 pm »
Jeszcze zapytam, żeby być spokojny. Olej w skrzyni biegów sprawdza się na włączonym, czy może wyłączonym silniku?

qbaty

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2010, 22:18:42 pm »
Na włączonym, w sensie pracującym :)

wichma

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2010, 22:29:41 pm »
No to dobrze! A ja już myślałem, że może na wyłączonym trzeba sprawdzać i dlatego mi źle pokazuje.

wichma

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2010, 13:48:39 pm »
Znalazłem w garażu olej Castrol ATF TQ DIII, czy ten będzie dobry?

wichma

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2010, 20:44:15 pm »
Już wiem gdzie jest olej - na podłodze garażu i pewnie nie tylko. Po ostatniej jeździe w czwartek, gdy olej się rozgrzał to zaczął gdzieś wyciekać. Jak wyjeżdzałem z garażu to jeszcze nic nie było. Wcześniej nie zauważyłem, żeby coś ciekło. Skąd to może się lać i czy da się coś jeszcze zrobić? Czy może będzie trzeba wymienić skrzynie, ale tego bym nie chciał robić.
 :-cry

nowicjusz

  • Gość
Odp: olej w skrzyni biegów
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2010, 10:36:42 am »
jesli masz w garazu kanał to wejdź do niego i sprawdź skąd wycieka olej i czy to napewno ze skrzyni biegów czy moze z przekładni kierowniczej bo przeciez ten sam kolor oleju i typ jest i tu i tu stosowany.Jeśli niemasz kanału to podlewaruj lekko jedną strone auta ,podeprzyj na kobyłce pojazd i wsun sie pod auto z latarką i szukaj wycieku.czesto puszcza simering skrzyni w tylenj jej częsci -miejsce w ktorym wał sie dołacza do przekładni.