Autor Wątek: Opony do x-type  (Przeczytany 3869 razy)

Lucky

  • Gość
Opony do x-type
« dnia: Marzec 07, 2010, 11:07:21 am »
Witam, czy do napędu 4x4 stosuje się jakieś specjalne opony . Na lato posiadam używane z 2007 roku ( bieżnik ma troche ponad 2,5 mm, widać jeszcze ogranicznik.) Proszę o opinie :16!205!55 Przód dunlop sp sport fastresponse , Tył hankook ventus prime k 105.

Innowierca

  • Gość
Odp: Opony do x-type
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2010, 11:17:09 am »
Z tego co mi wiadomo do 4x4 powinno się stosować identyczne opony na obie osie. Mało tego, powinny być zużyte w takim samym stopniu (chodzi tutaj o to, by nie uszkodzić mechanizmów odpowiedzialnych za rozdział momentu obrotowego między osiami (wypadła mi z głowy nazwa)). A opony żadne specjalne, byle by jednakowe.

qbaty

  • Gość
Odp: Opony do x-type
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2010, 11:37:51 am »
2,5mm szczególnie w samochodzie, który ma pod maską ~200KM to tyle co nic. Ja bym zmieniał czym prędzej.
Jak wyżej - do AWD nie ma specjalnych opon, ale też raczej skłaniałbym się do identycznych opon na wszystkich osiach.
Jeśli chodzi o marki opon - każdy ma swoja ulubioną ;) Ja akurat jestem "miłośnikiem" Uniroyali - dobrze trzymają (szczególnie na mokrej nawierzchni), może trochę głośnie, średnia półka cenowa.
Jeśli chodzi o Hankooki - podobno idą na pierwszy montaż w VW, w teście ADAC (chyba 2006) ocenione jako "godne polecenia". Dość atrakcyjna cena.
Dunlopy to już trochę wyższa półka - raczej się na nich nie zawiedziesz.

pah

  • Gość
Odp: Opony do x-type
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2010, 20:09:58 pm »
Hankooki tez kiedyś były montowane seryjnie do daewoo i było parę głośnych spraw gdy się rozpadły podczaj jazdy. mój znajomy w nexii kiedyś przez to dachował pow. 100km/h, to było co prawda z 10 lat temu ale górna półka to raczej to nie jest i dziś, bał bym się jechać 200 na czymś takim. czołówka jeśli chodzi o jakość z reguły jest ta sama: conti, dunlop, pirelli, michelin, później wersje oszczędne i czasem starsze sprzed paru sezonów często przyzwoitych opon wycofanych z tych marek do tych niżej pozycjonowanych: fireston, goodrich, kleber, dayton, fulda - to są marki tych samych koncernów ale robią już słabsze gumy i tańsze - do aut mniej narażonych na przeciążenia - klasa standard + oczywiście kilku innych producentów tj nokian, poza tym są inne w klasie budżetowej: tzn jak nie masz kasy to mamy świetnie rozwiązanie: i tu znajdziesz hankooki, kormorany i wiele innych...

artleks

  • Gość
Odp: Opony do x-type
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2010, 20:12:44 pm »
zdecydowanie Dunlop, Continental, GoodYear, absolutnie nie Fulda  :-thumpdown

Lucky

  • Gość
Odp: Opony do x-type
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2010, 00:16:22 am »
dzięki wielkie, póki co chyba jednak zanim nie odkuję się po zakupie i pierwszych przeglądach pedał gazu będzie delkiatnie traktowany i max 150 :) pojeżdzę trochę a potem na przód pewnie dokupię więc dunlopy a na tył pójdą te co już mam  :-thank