Autor Wątek: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...  (Przeczytany 21453 razy)

Dorsześ

  • Gość
Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« dnia: Sierpień 26, 2009, 11:07:27 am »
Witajcie.
Moj Kot jest z 2000r, i ma 74tys mil czyli bedzie to ok 120tys kilometrów.
Z przykrych doświadczeń z automatyczną skrzynią biegów w Mercedesie W211 z 2002r (2.7 CDI) wiem, że płukanie skrzyni to rzecz normalna a olej jest dożywotni to jest zbyt mocne słowo....

Stoję przed dylematem, bo skrzynia w kocie pracuje poprawnie (mógłbym mieć zastrzeżenia do wybieraka i jego oporu pracy ale nie mam porównania z innymi kotami), nie jestem w stanie określić kiedy olej był wymieniany i czy w ogóle był wymieniany.

Co radzicie...zmieniać i liczyć, że będzie dobrze czy też zostawić ten co jest by nie zabić skrzyni.... ??????

Proszę o pomoc w tym temacie.  :-thank

Pozdrawiam
Szanownych kocich hodowców.

adam74

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2009, 11:25:28 am »
Dosłownie 10 minut temu rozmawialem z mechanikiem o tym problemie. Mój kociak zbliża się do 200 tys. Podobno jaguar wydał notke informacyjna ze olej w skrzyni należy wymieniać co 50 tys gdy pojazd jest eksploatowny extremalnie (nie napisano co to jest to extremum, domniemam ze miasto z wysokim zapyleniem). Jednak zdarzają się przypadki ze gdy skrzynia dostanie nowy olej przestaje pracować. Świeży olej jest o niższej lepkosci od spracowanego. Koszt wymiany w S-type to 1600-1700 zł ponieważ wymienia się go razem z miska w której jest zamocowany filtr. Można wymienić sam olej koszt 800 PLN ale czy to ma sens? Ogólnie dokad skrzynia chdzi prawidłowo nie przeciaga lub nie szarpie lepiej zostawić w spokoju.
Podane kwoty są orientacyjne uzyskane w Jagcar w Warszawie gdzie panowie reanimuja mi abs
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2009, 11:29:17 am wysłana przez załoga 13 »

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2009, 11:32:30 am »
A jak wygląda sama wymiana takiego oleju...?
W serwisie ASO Mietka w Toruniu robiono to bez wyciągania skrzyni, natomiast nie dawno czytałem w jakimś czasopiśmie motoryzacyjnym by wymienić cały olej z automatu trzeba wyjąć skrzynię więc jak to w końcu jest ?

oskioski

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2009, 12:11:23 pm »
ja czytałem , ze w automacie skrzynie są bezobsługowe i żywotność ich jest wyliczona na ok 250 tys . km . ( bynajmniej pisało tak o skrzyniach w iksie ) :-pojecia

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2009, 12:13:21 pm »
Co źródło to inne informacje.
Obawiam sie, że trzeba będzie samemu wyciągnąć wnioski. Oby jednak nie stało się to zbyt późno....

Offline KRISS

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.089
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2009, 16:25:20 pm »
Dosłownie 10 minut temu rozmawialem z mechanikiem o tym problemie. Mój kociak zbliża się do 200 tys. Podobno jaguar wydał notke informacyjna ze olej w skrzyni należy wymieniać co 50 tys gdy pojazd jest eksploatowny extremalnie (nie napisano co to jest to extremum, domniemam ze miasto z wysokim zapyleniem). Jednak zdarzają się przypadki ze gdy skrzynia dostanie nowy olej przestaje pracować. Świeży olej jest o niższej lepkosci od spracowanego. Koszt wymiany w S-type to 1600-1700 zł ponieważ wymienia się go razem z miska w której jest zamocowany filtr. Można wymienić sam olej koszt 800 PLN ale czy to ma sens? Ogólnie dokad skrzynia chdzi prawidłowo nie przeciaga lub nie szarpie lepiej zostawić w spokoju.
Podane kwoty są orientacyjne uzyskane w Jagcar w Warszawie gdzie panowie reanimuja mi abs

Nieźle...
no to trochę wyprowadzimy temat... :D
Owszem z filtr razem z miską, ale DOPIERO OD VIN (M45255) -
filtr z miską 700 brutto, ale
DO VIN (M45255)
wygląda to tak...
Miska jest osobno... ;)
uszczelka pod miskę - koszmarne wręcz 78 zetów brutto
a filtr skrzyni niewyobrażalnie wręcz drogi - 50 zeta brutto :-gwizd
Widziałem twoją S-kę przez chwilę, ale nie wygląda mi na vin M45254 :)
 :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2009, 19:05:37 pm »
Można wymienić sam olej koszt 800 PLN ale czy to ma sens? Ogólnie dokad skrzynia chdzi prawidłowo nie przeciaga lub nie szarpie lepiej zostawić w spokoju.


Tak trochę nie do końca się z tym sensem zgadzam.
Owsze w/g mnie ma to sens, no chyba że kogo kolwiek stać na wymianę skrzyni biegów...

adam74

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2009, 21:29:26 pm »

Nieźle...
no to trochę wyprowadzimy temat... :D
Owszem z filtr razem z miską, ale DOPIERO OD VIN (M45255) -
filtr z miską 700 brutto, ale
DO VIN (M45255)
wygląda to tak...
Miska jest osobno... ;)
uszczelka pod miskę - koszmarne wręcz 78 zetów brutto
a filtr skrzyni niewyobrażalnie wręcz drogi - 50 zeta brutto :-gwizd
Widziałem twoją S-kę przez chwilę, ale nie wygląda mi na vin M45254 :)
 :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd


nie wygląda ale jednak........ M48221  :-gwizd :-gwizd

Offline KRISS

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.089
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2009, 09:18:23 am »
 :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd :-gwizd

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2009, 09:38:17 am »
Czy któryś z szanownych hodowców moglby mi wyjasnic czym roznia sie wersje z roznymi numerami?

adam74

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 27, 2009, 11:15:42 am »
poczytaj sobie o historii http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,1923.0.htm

pod koniec roku 2002 był bardzo poważny lift autka - bardzo dużo się zmieniło na lepsze, skrzynia, zawieszenie - dostałe tez nowy grill, oraz środek

też w 2005 roku odbył się mniejszy lift - wizualny, grill, bagażnik, zegary

więcej w tamtym wątku

Luqasek

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 27, 2009, 21:01:56 pm »
Nie słyszałem żeby od wymiany oleju w skrzyni coś się stało, no chyba że ktoś coś źle zrobił, ale może mało jeszcze w życiu słyszałem. Wiem na pewno tylko jedno: nie ma nic wiecznego i to jak najbardziej tyczy się oleju w skrzyni biegów i jaka by ona nie była to zalecałbym wymianę co 50 góra co 70 tysięcy km. Zastanawia mnie jaka jest skrzynia w S-type, bo w x300 to poczciwa konstrukcja ZF-a. Tak się składa, że w swojej olej wymieniłem gdzieś 2 tygodnie temu (oczywiście razem z filtrem i uszczelką), bez wyciągnięcia jej z auta lub użycia specjalnego sprzętu nie uda się spuścić więcej niż 70-80% oleju, jak prawie w każdym automacie, co jest związane z konstrukcją skrzyni. Czy był sens zmieniać olej?? Myślę że był i to ogromny, po pierwsze przestałem odczuwać zmiany biegów, teraz się jedzie jak skuterem lub autem z bezstopniową skrzynią biegów, nawet szarpnięcia, które kiedyś występowały przy zmianie z 3 na 4ty bieg ustały. I nie jest to tylko moja opinia i odczucie, ale i innych osób które ze mną od czasu do czasu się przejadą autkiem. No i wreszcie koszt całej operacji:
5litrów oleju - 140zł
filtr z uszczelką i przesyłka - 89zł
robocizna - sam sobie zrobiłem bo mam kanał :)
Ze skrzyni udało się spuścić 4 litry oleju i tyle też wlałem, więc chyba warto zapłacić kilka zł i mieć święty spokój:) !

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2009, 23:09:22 pm »
Nie słyszałem żeby od wymiany oleju w skrzyni coś się stało, no chyba że ktoś coś źle zrobił, ale może mało jeszcze w życiu słyszałem. Wiem na pewno tylko jedno: nie ma nic wiecznego i to jak najbardziej tyczy się oleju w skrzyni biegów i jaka by ona nie była to zalecałbym wymianę co 50 góra co 70 tysięcy km. Zastanawia mnie jaka jest skrzynia w S-type, bo w x300 to poczciwa konstrukcja ZF-a. Tak się składa, że w swojej olej wymieniłem gdzieś 2 tygodnie temu (oczywiście razem z filtrem i uszczelką), bez wyciągnięcia jej z auta lub użycia specjalnego sprzętu nie uda się spuścić więcej niż 70-80% oleju, jak prawie w każdym automacie, co jest związane z konstrukcją skrzyni. Czy był sens zmieniać olej?? Myślę że był i to ogromny, po pierwsze przestałem odczuwać zmiany biegów, teraz się jedzie jak skuterem lub autem z bezstopniową skrzynią biegów, nawet szarpnięcia, które kiedyś występowały przy zmianie z 3 na 4ty bieg ustały. I nie jest to tylko moja opinia i odczucie, ale i innych osób które ze mną od czasu do czasu się przejadą autkiem. No i wreszcie koszt całej operacji:
5litrów oleju - 140zł
filtr z uszczelką i przesyłka - 89zł
robocizna - sam sobie zrobiłem bo mam kanał :)
Ze skrzyni udało się spuścić 4 litry oleju i tyle też wlałem, więc chyba warto zapłacić kilka zł i mieć święty spokój:) !

Ja tą tezę popieram w 100% zwłaszcza, że w Mercedesie przerobiłem ząbkowanie skrzyni i regenerację sprzęgła hydrokinetycznego. Lekki sęk w tym, że mój Kocur ma ok 120tyś kilometrów zrobionych i nie jestem w stanie sprawdzić czy kiedykolwiek widział na oczy wymianę oleju. Książki serwisowej nie posiadam, a poprzedni właściciel wrócił do Irlandii na tym mój kontakt z nim się urwał... podejrzewam, że mógłbym dowiedzieć się w serwisie Jaguara w Aberdeen czy mają w komputerach jakieś dane o moim aucie. Kto pyta nie błądzi, lecz nadal mam wątpliwości czy wymiana oleju (o ile nikt nigdy go nie wymieniał) nie zaszkodzi kociakowi.  :-gwizd

Pozdrawiam

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 28, 2009, 12:10:17 pm »
Koledzy, podeślijcie mi link do sklepu najlepiej internetowego gdzie zakupie potrzebny zestaw elementów dla wymiany oleju.
Tj. olej, filtr i wszystko co tam jeszcze trzeba.

Dorsześ

  • Gość
Odp: Płukać/wymieniać olej w automacie czy też nie...
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 28, 2009, 12:14:31 pm »