Autor Wątek: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami  (Przeczytany 4642 razy)

mumin81

  • Gość
[X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« dnia: Sierpień 05, 2009, 21:19:42 pm »
Witam,

sprawa wygląda tak, że mam wrażenie jakby auto za szybko przekładało biegi. Skutkuje to tym, że przy prędkości 100 km/h mam 2500 obrotów, przy 120 km/h 3000 obrotów, przy 140km/h 3500! Druga strona medalu może być taka, że auto nie ma ostatniego biegu, choć upierałbym się, że jednak zbyt szybko następuje przełożenie.
Jag ma przez to podobne obroty jak moje drugie auto, czyli Rover 214, masakra  ::) ::)

Dodam, że w poprzednim Jagu (XJ40) miałem tak, że 2000 obrotów osiągał dopiero przy około 120km/h, a przy 90km/h miał 1750 obrotów, o ile włączył się już ostatni bieg/nadbieg, zatem tak jak być chyba powinno.


Whisnia

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2009, 21:33:40 pm »
Jeśli przy tej samej prędkości masz teraz wyższe obroty to według mnie jedziesz na niższym, a nie wyższym biegu...  ??????

barbie

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2009, 09:42:59 am »
Witam,

sprawa wygląda tak, że mam wrażenie jakby auto za szybko przekładało biegi. Skutkuje to tym, że przy prędkości 100 km/h mam 2500 obrotów, przy 120 km/h 3000 obrotów, przy 140km/h 3500! Druga strona medalu może być taka, że auto nie ma ostatniego biegu, choć upierałbym się, że jednak zbyt szybko następuje przełożenie...
Nie podajesz jaki silnik - ja bym po prostu to policzył - łatwo zmierzyć taśmą obwód koła, następnie znajdź (choćby z Internecie) przełożenie przekładni głównej i skrzyni biegów na "4" (zapewne masz "skrzynię czwórkę") dla Twojego modelu. Załóż, że jedziesz te 140 km/h, stąd dostaniesz obroty kół, potem przemnożysz przez całkowite przełożenie i będziesz już wiedział, jakie obroty powinien mieć wtedy silnik.
Nie wiem, czy w Twoim Jagu jest sprzęgło hydrokinetyczne z blokadą czy bez - jeśli nie ma blokady (lub nie działa) to obroty silnika będą nieco wyższe od policzonych. Weź także pod uwagę, że liczniki w kotach "bujają" nieco w górę - np. w moim jak na zegarze jest 140 km/h to faktycznie jedzie się 133 km/h (z nawigacji GPS, która po prostu wylicza prędkość z bieżących zmian pozycji).

Offline MATriX335

  • Zboczeniec Klubowy
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 859
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2009, 17:17:06 pm »
Z prędkością w nawigacji to ja bym uważał ponieważ raczej ta zazwyczaj oszukuje o +/-10km/h
XJ40 1988 3.6l
S-Type 2000 3.0l

magic

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2009, 23:37:13 pm »
ja jednak bym sie upieral, ze nawigacja wlasnie dobrze wskazuje jezdze roznymi autami i zaleznie jaki samochod prowadze to roznica predkosci na zegarze, a na GPS jest wieksza lub mniejsza a pamietam w punto zegar wskazywal praktycznie identyczna predkosc co nawigacja.

nerc

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2009, 15:48:09 pm »
Witam szanownych kolegów.
Osobiście jeszcze nie posiadam Jaga, ale przymierzam się do zakupu X300.

Problem z biegami miałem w Mercedesie W124 3.2 M104 skrzynia 5-biegowa automat.
Uszkodzony był czujnik masy powietrza (przepływomierz) przez co auto wchodziło w tryb awaryjni i nie działał 5-bieg.
Po wymianie problemu nie było.

grandziorx300

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 25, 2013, 16:03:56 pm »
Koledzy mam do was pytanie.
posiadam X300 z 1997r i mam takie pytanie czy skrzynia chodzi wam płynnie czy też macie tak jak ja że przy zmianie biegów czujecie delikatne szarpnięcie? a jeżeli depnę pedał gazu do końca to w tedy szarpnięcie jest odczuwalne.

maras

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 26, 2013, 12:12:18 pm »
Generalnie nie powinno być żadnych szarpnięć ani przy delikatnej jeździe , ani przy agresywnej. Ale twoje auto ma 16 lat więc ma prawo juz troszkę szarpać. Spróbuj dac auto do przepłukania skrzyni, czyli do warsztatu specjalizującego się w automatach i niech ci wymienią olej dynamicznie. Możliwe, że w kasecie sterującej jest troszkę brudu i szlamu i kanały olejowe są troszkę poprzytykane. Możliwe, że to ci pomoże.

grandziorx300

  • Gość
Odp: [X300] Automatyczna skrzynia biegów - problem z przełożeniami
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2013, 18:47:35 pm »
dzięki kolego. tydzień temu wymieniłem olej ale przy następnej wymianie zastosuję się do twoich zaleceń jeszcze raz dzięki  :-thank