Autor Wątek: XJ czy XF - koszty utrzymania  (Przeczytany 497 razy)

Offline dzemikowy

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
XJ czy XF - koszty utrzymania
« dnia: Maj 22, 2024, 15:56:19 pm »
Cześć, rozglądam się za Jaguarem i mam zagwozdkę odnośnie kosztów utrzymania.
Modele, które mnie interesują:
- XF X250 polift (2011-2015)
- XJ X351 (2009-2011)

Mam budżet 45000 (i egzemplarz XJ dostępny za 50000 a XF za 40000). Budżet mógłbym nieco nagiąć ale zastanawia mnie kwestia później eksploatacji i napraw. Wiem, że ultradrogie naprawy z Jaguarach to mit ale jednak XJ wpada już do worka z S klasą czy A8. Ile kosztują podstawowe cykliczne wizyty oraz mniej i bardziej poważniejsze naprawy u mechanika w XJ a ile w XF?

Offline Yoohas

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.281
Odp: XJ czy XF - koszty utrzymania
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2024, 22:08:02 pm »
Kluczowe tu będzie raczej to, jaki silnik wchodzi w grę.
Sam sobie w życiu jakoś nie radzę, Więc Biuro Porad dla innych prowadzę.

Offline marek230482

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Kocham to forum
Odp: XJ czy XF - koszty utrzymania
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2024, 06:31:30 am »
XF w tym budżecie to będzie chyba tylko diesel o ile w ogóle... Początek produkcji ok. Ale polift że 4 dychy?
O kosztach to powie Ci Twój potencjalny mechanik bo rozrzut może być kosmiczny bez względu na to co wybierzesz. W skrajnym przypadku to w ogóle odmówią naprawy  ;D
Ale biorąc pod uwagę klasę auta (XJ to już właśnie segment F) i popularność (XJ jest też mniej spotykany, dużo mniej aut) to należy się spodziewać wyższych kosztów w XJ. W dodatku do XJ będzie pewnie więcej części brakować niż do XF.
XF V8 298KM
Alfa Romeo 166 3.0V6 226KM
Alfa Romeo Brera 3,2V6 260KM
Alfa Romeo Giulietta 1,4MA 170KM
Alfa Romeo gtv 2.0 150KM

Offline dzemikowy

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: XJ czy XF - koszty utrzymania
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2024, 09:00:55 am »
Sorki, że nie sprecyzowałem. W obu przypadkach to 3.0D 275KM. Interesują mnie koszty części i robocizny (oczywiście w zwykłym porównaniu a nie złotówkach, choć zakładam, że robocizna bez zmian) w takich naprawach jak wymiana klocków, tarcz, części z amortyzacji, itp.

Offline marek230482

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Kocham to forum
Odp: XJ czy XF - koszty utrzymania
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2024, 18:02:44 pm »
Nie kupisz polifta za tyle.....
XF V8 298KM
Alfa Romeo 166 3.0V6 226KM
Alfa Romeo Brera 3,2V6 260KM
Alfa Romeo Giulietta 1,4MA 170KM
Alfa Romeo gtv 2.0 150KM

Offline zielins

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 80
Odp: XJ czy XF - koszty utrzymania
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2024, 18:57:59 pm »
Jeśli silnik ten sam to tu wiadomo koszty bez różnicy. Co do pozostałych rzeczy to moje spostrzeżenia:
1. Tył w XJ jest na zawieszeniu pneumatycznym, które może być droższe w ewentualnej naprawie niż klasyczne.
2. Cała karoseria w XJ jest aluminiowa. Ewentualne naprawy blacharskie oraz części są znacznie droższe niż "normalne"
3. Części używanych do XJ jest znacznie mniej niż do XF ale wiele elementów elektronicznych pasuje wymiennie. Ogólnie podaż części jak na tak mało spotykane na drodze auto jest zadowalająca ze względu na angliki oraz wysokie ceny napraw aut powypadkowych. Ale ich ceny są moim zdaniem wygórowane np. skorupa zderzaka min. 2000, nadkole przód 700, belka przednia min. 2000. Nie produkuje się żadnych zamienników tych elementów. W przypadku XFa nadkole można kupić za 50 a zderzak za 400. 
4. Ceny części nowych takich jak wahacze, tarcze, piasty, łożyska możesz sam porównać w sklepach online - nie wydaje mi się żeby do XJ było znacznie drożej.
5. Co do cen za usługi to się nie wypowiem bo nigdy nie byłem u mechanika. Mogę jedynie podejrzewać że ktoś może sobie doliczyć opłatę za obsługę auta z wyższego segmentu ale nie widzę innego powodu dla którego koszty samych usług miałyby być wyższe dla XJ niż dla XF.

Offline dzemikowy

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: XJ czy XF - koszty utrzymania
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2024, 11:00:16 am »

Dokładnie o to mi chodziło. Do podobnych wniosków sam doszedłem ale forumowicze często potrafią człowieka zaskoczyć swoimi rozwiązaniami :D Bardzo dziękuję za odpowiedź
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2024, 19:49:44 pm wysłana przez MicGin »