Autor Wątek: Skrzynia zablokowana w pozycji P, jak zmienić na N?  (Przeczytany 2071 razy)

Offline WalterIsReal

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Jaguar X-Type 3.0
Skrzynia zablokowana w pozycji P, jak zmienić na N?
« dnia: Październik 10, 2020, 10:15:39 am »
Witam!
Mam problem z Jagiem (2002 rok, 3.0 automat), samochód nie odpala, prąd jest.
Muszę zaprowadzić go do mechanika ale jak w tytule po wciśnięciu hamulca nie mogę zmienić pozycji skrzyni biegów na N.
Czy jest jakiś magiczny sposób, w którym da się zwolnić blokadę skrzyni bez odpalania samochodu?

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam!

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 877
Odp: Skrzynia zablokowana w pozycji P, jak zmienić na N?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2020, 20:06:47 pm »
A kręci rozrusznikiem? Coś wyświetla na wyświetlaczu w liczniku? To się stało tak, "samo z siebie"? Czy coś się wydarzyło?
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline WalterIsReal

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Jaguar X-Type 3.0
Odp: Skrzynia zablokowana w pozycji P, jak zmienić na N?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2020, 10:45:36 am »
To dalsza część smutnej historii:
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,41789.0.html
Nie kręci rozrusznikiem, wyświetla się gearbox fault, dsc system fault.
Zakładając, że nie uda mi się zdjąć tej blokady, czy autopomoc z wciągarka pomoże w tej sytuacji i nie uszkodzi mi samochodu? Bo wydaje mi się, że może uszkodzić, ale jak w takim razie ruszyć go z miejsca? :(
Jestem umówiony na 8:00 w poniedziałek do elektryka, a pomysłów jak zaprowadzić tam kota brak...
 :-help

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 877
Odp: Skrzynia zablokowana w pozycji P, jak zmienić na N?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2020, 11:18:14 am »
No to można najprościej jest odłączyć linkę od skrzyni, i przestawić z P na N. Bo to może być najszybsze rozwiązanie.

Trzeba by podnieść trochę auto, żeby dostać się do skrzyni i:


Trochę zdjęć w tym wątku https://www.jaguarforums.com/forum/x-type-x400-14/location-shifter-cable-adjustment-bolt-206933/
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline WalterIsReal

  • Aspirant
  • Wiadomości: 5
  • Jaguar X-Type 3.0
Odp: Skrzynia zablokowana w pozycji P, jak zmienić na N?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2020, 17:47:56 pm »
Dziękuję za odpowiedź!
Wstrzymałem się ze ściąganiem tej linki, bo chciałem zobaczyć co powie na to wszystko assistance.
Laweta przyjechała z zestawem "rolek" pod koła, gdyby nic nie udało nam się zrobić, ale próbowaliśmy najpierw jakoś odblokować tę skrzynię.
Nie znaleźliśmy żadnego elektromagnesu, który by zwolnił blokadę.
Z wyczuciem, ale mocne, jednostajne (bez szarpania) ciągniecie gałki zmiany biegów w dół spowodowało, że blokada odpuściła. Po dowiezieniu samochodu na miejsce sprawdziłem, po przerzuceniu na "P" blokada zaskoczyła i w ten sam sposób odblokowałem ją jeszcze raz.
Nie wiem czy to charakterystyka mojego egzemplarza, czy to szczęście, czy tak ma być, ale metoda siłowa w tym przypadku pomogła i nic nie uszkodziła.
Dzięki za pomoc, temat zamykam, może komuś się przyda w przyszłości  :-V