Autor Wątek: Wymiana uszczelek silnika  (Przeczytany 992 razy)

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Wymiana uszczelek silnika
« dnia: Styczeń 08, 2020, 17:32:53 pm »
Panowie (i być może koleżanki), diagnosta podczas przeglądu technicznego wykrył mi wyciek oleju - trudno mu było ocenić skąd dokładnie.
W warsztacie umyli cały dół auta i po 2 dniach wróciłem na sprawdzenie i wyrok.

Stwierdzili,  że może być to uszczelka obudowy rozrządu, i chyba uszczelka miski olejowej.
O tyle o ile uszczelka miski jest do wymiany bezproblemowa o tyle obudowy rozrządu już jest gorzej. Warsztat określił się, że silnik należy wyjąć na stół i rozkręcić to i owo. A skoro już rozkręcamy to i owo to warto byłoby wymienić te wszystkie uszcelki tj.
- Uszczelka obudowy rozrządu - XR85358, XR85359, XR85360
- Simmering wału Przód+Tył - C2S48116, AJ89510
- Uszczelka miski olejowej - C2S43270
- Uszczelki pokrywy zaworów - C2S27975, XR851930, 2x XR847907
- uszczelki kolektora ssącego (komplet) - 6x XR843533, 6x XR843536

te numerki to numerki katalogowe ze sklepu v12.com.pl
Taką całą operacje wycenił na 2100-2200 zł samej robocizny.

Pytanie moje do Was czy to odpowiednia cena za tą usługę? czy to za dużo, a może za mało? Ktoś mógłby wycenić taką wymianę? I zasadność oraz ewentualne problemy i dodatkowe koszta związku z tą pracą. A także jeśli już otwieramy tak silnik co warto byłoby sprawdzić nadprogramowo.
Auto jest z 2003 roku i przebiegu ma 220 tys
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline KoloRZ

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Wymiana uszczelek silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2020, 14:24:02 pm »
No niestety sam koszt wyciągnięcia i wsadzenia silnika to ceny od 1000 PLN w górę. Rozbieranie czyszczenie i skręcanie na nowych uszczelkach to też kilka roboczogodzin. Wymiana uszczelki pod misą olejową wymaga demontażu skrzyni kątowej - chyba że masz w niej pod frezowaną łapę. Wiadomo że najlepiej wymienić wszystkie uszczelki i mieć spokój, ale co jeśli cieknie bo coś pękło ... Ja bym się skupił na ustaleniu dokładnie skąd olej cieknie. No chyba że masz kilka punktów "pocenia się" silnika. Na tą okoliczność zastosował bym inną procedurę :)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana uszczelek silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2020, 20:27:01 pm »
Drogo, niedrogo, jeśli warsztat sobie gdyba, bo nie wie skąd leci i preferuje wymianę w/w uszczelek to pierwszą czynnością jaką bym zrobił to poszukał innego warsztatu.

I tak jak kolega wyżej napisał - wymiana uszczelki misy olejowej jest bardziej problemowa, niż bezproblemowa :) Albo wyjeżdżają półośki i skrzynia kątowa, albo wiercisz sobie otwór w jednym z mocowań skrzyni, dzięki któremu wykręcisz jedną zasłoniętą śrubę. Opis procedury i fotki są gdzieś na forum.

X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline najkon

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Kocham to forum
Odp: Wymiana uszczelek silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2020, 21:13:31 pm »
No proszę, nawet nie wiedziałem że odkręcenie misy w sumie na widoku jest tak problemowe :)

Natomiast co do "diagnozy" też tak zrobiłem, umówiłem się jeszcze do innego warsztatu na "sprawdzenie" skąd się sączy olej. Zobaczymy co powiedzą, ale chciałem mniej więcej poznać ceny ewentualnego demontażu silnika, bo ten drugi warsztat to lubi sobie windować ceny ponad normę i wszystko wymieniać na nowe, bo "śruby nie chcą się odkręcić" - ale mają wprawę w kotach.
X-Type 3.0 v6 AWD High manual + LPG KME

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Wymiana uszczelek silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2020, 11:16:24 am »
Wszędzie będą ceny za tą operację w okolicach 2-2,5 tys
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana uszczelek silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2020, 20:49:51 pm »
Odkręcenie misy byłoby banalne... gdyby nie jedna śruba, do której nie ma dostępu - jest właśnie pod tym mocowaniem skrzyni :)
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.