Autor Wątek: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?  (Przeczytany 1728 razy)

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« dnia: Grudzień 31, 2019, 06:34:14 am »
Witam,
mam pewien problem, odkąd zaczęły się lekkie przymrozki mam mały problem z rozruchem zimnego silnika w swoim dieslu -otóż gdy postoi przez noc,rano odpali lecz przez pierwsze sekundy pracy trochę 'tarpie' i daje sporo bialego/siwego dymu z wydechu.
Sprawdziłem świece żarowe na początku, okazało się,że żadna nie była sprawna, więc kupiłem nowe ale wymiana także nie dała żadnego efektu, obstawiłem ,że to przekaźnik -więc podmieniłem na inny ale dalej nic. Objaw sugerujący na niepoprawność grzania świec gdy jest zimny silnik (filtry nowe itd).
Pytanie - co jeszcze odpowiada za grzanie świec ? - może czujnik płynu chłodzącego ,ew.jakiś inny ?
z góry dziękuję za nakierowanie i podpowiedzi ;)

Offline MicGin

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Sovereign
  • ***
  • Wiadomości: 779
  • JCPF Club Member
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2019, 12:50:53 pm »
A czy świece faktycznie nie grzeją?
Był S-type
-pozostaję w rodzinie-
Jest XJR

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2019, 19:07:29 pm »
Grzeją ale może niedostatecznie dlugo ? - nie wiem co jeszcze przejrzeć,  jaki element odpowiadajacy za uklad podgrzewania swiec.

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2019, 21:04:03 pm »
Spróbuj zagrzać świece dwa,  razy i dopiero wtedy uruchom silnik. Po uruchomieniu silnika świece powinny jeszcze chwilę grzać,nawet po zgaśnięciu kontrolki. Podłącz woltomierz do przewodu zasilającego świec, w ten sposób sprawdzisz jak długo grzeją świece. Biały dym z rury , zwłaszcza o zapachu paliwa może być wynikiem innych usterek. Np. zbyt niskie ciśnienie sprężania daje takie objawy.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 01, 2020, 00:26:01 am »
Próbowałem swiece grzac po kilka razy przed rozruchem lecz efekt ten sam - 10 sekund kopci na bialo.
Silnik przebieg posiada okolo 200tys.km .
Niskie cisnienie sprężania prawdopodobnie laczyloby sie ze  zuzyciem oleju (przynajmniej w malym stopniu) lecz silnik nie zużywa wedlug mnie zadnych ilosci oleju od wymiany do wymiany. Rozumiem gdyby kopcil do momentu nie otrzymania temperstury roboczej silnika, wtedy gdzies indziej bym szukal przyczyny ale chodzi tylko o rozruch na zimnym i pierwsze sekundy. Dla mnie to ewidentny problem z grzaniem swiec...ale co jeszcze w tym silniku za nie odpowiada ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2020, 00:41:48 am wysłana przez Dodo88 »

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 01, 2020, 10:57:56 am »
Ale sprawdzałeś miernikiem lub przynajmniej żarówką, że grzeją czy świeci kontrolka tzn że grzeją.. U mnie mk3 bez żadnej działającej świecy w mrozy odpalał za ok 4 razem. Przy 3 sprawnych, bo jedna się urwała palił bez problemów. Auto grzeje tyle ile potrzebuje i sprawdź czy na pewno u Ciebie grzeją. Może masz aku słaby i dlatego nie dogrzewa.. A może już wtryski mają dość i wypadałoby je przynajmniej przeczyścić.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline MicGin

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Sovereign
  • ***
  • Wiadomości: 779
  • JCPF Club Member
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 01, 2020, 11:29:06 am »
Ale kombinujecie. Wykręć świecę. Nie wypinaj jej z przewodu. Posadź za kierownik drugą osobę a sam trzymając świecę kombinerkami przytrzymaj ją przy bloku silnika tak aby nie robiła zwarcia. Włączcie zapłon i zmierz czas grzania świecy. Tyle i nic więcej. Jak się rozgrzeje do białości to znaczy że dobra. Uważaj bardzo gorąca. Możesz też sprawdzić podłączając równolegle w obwód żarówkę ale nie dostaniesz informacji czy świeca faktycznie po podaniu prądu się rozgrzewa. Jak napisał Luko_j powodem słabego grzania może być słaby akumulator. Napięcie będzie miał dobre ale prądowo nie wyrabia. Miałem tak kiedyś w jednym z poprzednich aut. Niby grzały świece, a palenie słabo mu szło. Mogłem dobre 10 min kręcić rozrusznikiem a na grzanie dostawał za mało prądu. Po wymianie aku na nowy i większy, problem zniknął.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2020, 11:35:59 am wysłana przez MicGin »
Był S-type
-pozostaję w rodzinie-
Jest XJR

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2020, 14:55:15 pm »
Świece są nowe, wiec sprawne jesli o nie chodzi.
Dobrze,że podpowiedziales o akumulatorze, sprawdzę to,zamienię na inny,większy.
Ogolnie problemow z paleniem nie ma, odpala odrazu,tylko problem z bialym kopceniem moment po odpaleniu.
Bardziej mnoe zastanawia co jeszcze jest odpowiedzialne w układzie za grzanie swiec /dlugosc grzania.

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 01, 2020, 19:02:20 pm »
A może ten biały dym to tylko para. Jak jest zimno w układzie wydechowym kondensuje się woda, która po uruchomieniu silnika jest usuwana razem ze spalinami.
Sprawdź też, czy nie ubywa płynu chłodzącego.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2020, 20:21:13 pm »
Nie,to nie jest para ani zaden objaw uszkodzonej uszczelki pod glowica itd...
To jest objaw slabego rozgrzania swiec w momencie np.porannego odpalania.

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2020, 22:39:42 pm »
Możliwe, że jest tak jak piszesz. Mój silnik odpalał w zimie, przy uszkodzonych wszystkich świecach i białego dymu nie było. Musiałem tylko dłużej pokręcić rozrusznikiem.
Podłącz miernik lub żarówkę do świec i będziesz wszystko wiedział.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2020, 12:06:36 pm »
Problem rozwiązany.
Tak więc, wymieniałem świece ponieważ żadna nie grzała, po wkręceniu nowych okazało się, że problem porannego odpalania nie ustał i nadal kopcił kilka sekund po rozruchu. Wczoraj diagnozując głębiej swój problem, okazało się ,że pali mi bezpiecznik (90) od świec żarowych. Szedłem po przewodach aż do świec i okazało się, że czwarta świeca musiała posiadać jakąś wadę produkcyjną czy coś takiego- poprostu grot który wchodzi w obudowę świecy,do którego przykręcamy przewód był luźny w sposób taki, że robił zwarcie do masy tak, że po podłączeniu miernika do plusowego bieguna akumulatora i do przewodów od świec miałem cały czas napięcie, co powodowało palenie się ww.bezpiecznika. Dziś kupiłem kolejny komplet świec, po wymianie kontrolka podłaczona bezpośrednio gaśnie zaraz po odpaleniu samochodu, zobaczymy jak będzie rano...
Dzięki za pomoc i wszelkie podpowiedzi w tej sprawie, pozdrawiam ;)

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2020, 13:25:54 pm »
Te wadliwe świece jakiej firmy były?
Tak na przyszłość by oszczędzić sobie kłopotów.

Offline Dodo88

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • x-type, x308
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 07, 2020, 07:03:21 am »
Świece były firmy "MAXGEAR" - może ja trafilem na wadliwą ale nie kupilbym drugi raz od tego producenta ;)

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: 2.0 D - problem z grzaniem świec... ?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 07, 2020, 09:57:51 am »
No to jak Maxgear to trzeba było w pierwszym poście napisać, że to ta wspaniała firma.
Szybsza diagnoza problemu by była.