Autor Wątek: Ubytek płynu chłodniczego  (Przeczytany 1324 razy)

Offline Elmik

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Kocham to forum
Ubytek płynu chłodniczego
« dnia: Marzec 07, 2019, 14:52:40 pm »
Mam nietypowy problem z ubytkiem. Pod autem nie ma żadnych plam. Sprawa wygląda tak, że mogę jeździć po mieście i w krótkie trasy ileś tam km i nic nie ubywa. A zdarza się tak jak dzisiaj, trasa 25km i ubyło tak z 0,5 do 1l.
W ostatnim czasie wymieniłem pompe wody i oba termostaty niestety nie pomogło. Miał ktoś podobny problem i udało mu się go rozwiązać?

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2019, 14:59:10 pm »
Nie masz czasem masła pod korkiem oleju ? Jaki masz kolor i konsystencję oleju ?

Radzę obejrzeć dokładnie okolice nagrzewnicy, bo bywa, że tam znajduje się magiczny wyciek płynu, którego nigdzie nie było widać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2019, 15:04:54 pm wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Elmik

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Kocham to forum
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2019, 15:10:34 pm »
Korek czysty i olej też jest OK. Poza tym gdyby silnik go wciągał to chyba nie stawało się to nagle?
Jak sprawdzić nagrzewnicę po za tym że w kabinie jest sucho? Oczywiście mam na myśli bez rozbierania deski.

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2019, 17:09:22 pm »
Przy ubytki 1L na 25km który dostawał by się do oleju to już kres silnika by był.
Dobra ale w silniku masz cos takiego jak drugi obieg wody, który włączany jest po osiągnięciu zadanej temperatury.
Zagrzej silnik i wtedy oglądaj czy gdzieś nie cieknie.
Tak czy siak uciekać musi na zewnątrz samochodu, bo jeśli do oleju to zatarł byś już silnik skoro walczysz z tym od dłuższego czasu.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2019, 18:22:46 pm »
25km to nie tak dużo, chcąc nawet odparować 1L płynu spod maski powinna się unosić chmura.

Z drugiej strony już po jeździe, gdy silnik rozgrzany, powinno gdzieś się zauważalnie lać i pewnie byś zauważył.

A sam zbiorniczek jest cały (lubią pękać) i korek na pewno sprawny?
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Elmik

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Kocham to forum
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2019, 20:52:21 pm »
Ostatnio jechałem trasę 450km i nic nie ubyło lub niezauwazalnie mało. Jest jakiś czynnik, który powoduje mi takie nagłe ubytki, tylko nie wiem jaki. Stąd pytanie czy ktoś miał coś podobnego?

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2019, 21:50:17 pm »
Z ciekawości - wiecie jak powinny się otwierać się termostaty w tym silniku ? Bo tak teraz sobie wydedukowałem, że skoro ten problem występuje tylko raz na jakiś czas, to może warto by się zainteresować tym drugim termostatem co otwiera się w dalszej kolejności (lub jego układem obiegu)? Może jakiś trefny?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 802
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2019, 07:20:25 am »
Zgadza się stąd pisałem o drugim obiegu.

Offline Elmik

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Kocham to forum
Odp: Ubytek płynu chłodniczego
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2019, 07:58:11 am »
Jeśli chodzi o drugi obieg. To kiedy powinien się otworzyć termostat od chłodnicy oleju? Oba termostaty wymienione. Auto się dogrzewa choć nie zawsze. Przed wymianą wskazówka osiągała co najwyżej 1/4 skali a płyn znikał w podobny sam sposób.