Autor Wątek: Hamujecie silnikiem?  (Przeczytany 2222 razy)

Offline Janek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Hamujecie silnikiem?
« dnia: Październik 24, 2018, 00:22:55 am »
Siema,

z racji, że znów robię kilka kilometrów ponad normę mam do Was pytanie. Czy podczas szybkiej, dynamicznej jazdy hamujecie swoje Jagi poprzez zmianę biegów na niższe? Mam tu na myśli jazdę dajmy na to 220km/h++, nagle typowy Janusz w e-klasie wbija na lewy pas z zawrotną prędkoscią 130km/h i trzeba hamować. Otóż zauważyłem, że moje super beznadziejne hamulce (tarcze i klocki jeden syf) od Boscha po paru/nastu razach ostrego hamowania zaczynają się przegrzewać i zdecydowanie gorzej hamują. Często staram się z wyprzedzeniem wbijać redukcję np, z ósmego na piąty bieg, potem czwarty... i tak po prostu wytracać prędkość. W sumie pytanie kieruję do ogarniętych ludzi z pojęciem o układzie skrzynia-silnik.

Moim zdaniem, dopóty komputer pozwala na tego typu rewelacje wszystko jest ok ale MOGĘ się mylić. Pytam w trosce  o zdecydowanie droższy komponent jakim jest ZF8HP70 bo o ile dupne tarcze i klocki kupię to zabawa w regenerację skrzyni biegów jest słabym pomysłem.



2014 XF-S 3.0 zajumany // 2010 XF 3.0D 301bhp // 2013 XF-S 3.0

Offline rmazurek

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.086
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2018, 09:52:56 am »
Nie polecam hamowac "awaryjnie" skrzynia - po to sa hamulce zeby ich uzywac - a gdzie kolega tak smiga te 220+? nie to zebym sie czepial ale brzmi to dosc niebezpiecznie... chyba ze w niemcowni - ale tam zaden "janusz" nie wskoczy przed nosem na lewy pas jadac 130km/h...
Jest:
I-Pace HSE Black 24MY/ XE 2.0d AWD / MX-5 NB 1.8 TURBO!

By³y:
I-Pace HSE 21MY
E-Pace 2.0d AWD
XJ 3.0D
A1 1.4 TFSI
XF 3.0D
Fiesta 1.0
Accord 2.2 ictdi
Carisma 1.8 GDI
Punto 1.2
323f BG 1.8
Corsa A 1.2

Offline Robertleniwiec48

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Kocham to forum
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2018, 13:17:10 pm »
W niemcowni to tez się mozna zdziwić zwłaszcza w niedzielę jak stare dziadki albo busy z polski ci wyjadà a jest ich pełno !!! Ja załozyłem brenbo i przekonam sie dopiero w grudniu jak polecę do Polski . Hamować silnikiem mozna ale powinno sie to robić stopniowo po jednym biegu a nie kilka biegòw w dół

Offline milet

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2018, 18:20:25 pm »
Jak wynika z czytania instrukcji oraz własnych obserwacji, Jag sam hamuje silnikiem. Tzn. przy mocnym hamowaniu wspomaga je redukcją biegów. W moim 3.0D (skrzynia 6-biegowa) moment redukcji biegu jest wyczuwalny.

Offline bananix

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • XF 3.0 S/C
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2018, 20:06:20 pm »
Codziennie pokonuję zjazd mający kilka kilometrów długości hamując silnikiem na 4, bądź 3 biegu (ok. 3k RPM). Taka jazda z nogą na hamulcu raczej nie skończyła by się dobrze dla tarcz. Nie sądzę żeby hamowanie silnikiem znacząco wpływało na żywotność skrzyni.

W trybie S jeśli jadę na wysokim biegu i gwałtownie hamuję to skrzynia również zrzuca kilka biegów i podbija obroty dość wysoko >4k RPM.

Sent from my TA-1012 using Tapatalk


Offline Janek

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2018, 23:30:14 pm »
Nie polecam hamowac "awaryjnie" skrzynia - po to sa hamulce zeby ich uzywac - a gdzie kolega tak smiga te 220+? nie to zebym sie czepial ale brzmi to dosc niebezpiecznie... chyba ze w niemcowni - ale tam zaden "janusz" nie wskoczy przed nosem na lewy pas jadac 130km/h...

Ano na Autobahnach bo w Germanii żyję. Niestety ale to tylko mit, że żaden Janusz nie wskoczy. Te dziadki to jeżdżą zdecydowanie gorzej niż Polsce i trzeba mega uważać. Poza tym jest masa znaków ograniczenia prędkości 120km/h a gdy ciśniesz na odcinku nolimit do odciny to niestety trzeba dawać po hamulcu a te są jak już wyżej wspomniełem wątpliwej jakości. Dopóty nie znajdę jakiś spoko nawiercanych co dobrze i szybko się chłodzą nie jestem wstanie na odcinku 500km polegać tylko na nich.

Tak, mam na myśli stopniowe hamowanie o jeden bieg z tym,że wbija go na 3.5k-4k obr/min i tu jest kwestia tych obrotów oraz pracy samej skrzyni. Faktycznie auto w trybie S samo hamuje dość mocno silnikiem ale czy to nie wpływa znacząco na jego zużycie? Mam póki co 100k km, ostatni XF bez żadnego wkładu dał radę do 170k km. Liczę, że ten wytrzyma co najmniej tyle samo...
2014 XF-S 3.0 zajumany // 2010 XF 3.0D 301bhp // 2013 XF-S 3.0

Offline bananix

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • XF 3.0 S/C
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2018, 04:34:31 am »
Miałem na myśli bardziej to że spokojna jazda z wykorzystaniem hamowania silnikiem nie powinna mieć znaczącego wpływu.

Na żywotność silnika znaczący wpływ ma to jak często pracuje przy wysokich obrotach, natomiast skrzynia dostaje po tyłku przy obciążeniach - zarówno tych pojawiających się na skutek przyspieszenia jak i hamowania silnikiem.

Jeśli chcesz żeby twoje auto dłużej pojeździło to popracuj nad stylem jazdy, a nie zastanawiaj się czy nie hamować silnikiem, w końcu po to jest żeby robić tę robotę. Od ciebie zależy jak często chcesz go do tego zmuszać.

Sent from my TA-1012 using Tapatalk


Offline nordyk

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 436
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2018, 16:29:06 pm »
Hamowanie silnikiem ma same pozytywne cechy:
-wzmacnia film olejowy  - wyższa prędkość obr silnika to wyższa wydajność pompy oleju i tworzenie trwalszego filmu olejowego
-silnik się chłodzi - podczas hamowania silnikiem benzyna w piecu nie jest spalana - nie dostarczamy energii cieplnej
-co do skrzyni to obciążenie które powstaje przy hamowaniu silnikiem jest kilkukrotnie mniejsze niż przy przyspieszaniu.
Ja staram się przewidywać co będzie przede mną, przed górką zawsze zrzucam bieg niżej bo duże przeciążenia są bardzo nie wskazane dla układu korbowo-tłokowego, lepiej jest zrzucić i wyjść pod górę z wyższymi obrotami i zjeżdżając z góry można bez hamulca zostać na niższym biegu i hamować silnikiem. Też mieszkam w niemcowni i muszę przyznać, że jeżdżą tragicznie. Na autostradzie lewy pas bez zbędnego hamowania. Niech się wypowie Pan z VW, co myślą o hamowaniu silnikiem w tejże Firmie.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Hamujecie silnikiem?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 01, 2018, 21:24:28 pm »
Spokojnie możecie hamować silnikiem. Ja u siebie przy DSG jeżdżąc po mieście prawie cały czas hamuje silnikiem. Dlatego przy silniku 3.2 benzyna, komp rzadko kiedy pokazuje ponad 13l przy normalnej jeździe
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8