Autor Wątek: Wyjący automat ?  (Przeczytany 3019 razy)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Wyjący automat ?
« dnia: Sierpień 22, 2018, 14:22:46 pm »
Po wielu miesiącach walki z wyciem łożysk a następnie drganiami na kierownicy dziś powinienem zostać szczęśliwym posiadaczem sprawnego napędu 4x4 i moje problemy miały się skończyć ... No właśnie - miały ...

Lista rzeczy, które po kolei wymieniłem, żeby pozbyć się tego cholernego wycia i jego następstwa:
1. Wymiana podpory i wyważenie wału - wycie zostało, zmieniło tylko swój dźwięk.
2. Profilaktycznie - naprawa całego zawieszenia, które miało jakiekolwiek najmniejsze luzy bądź oznaki zużycia.
3. Wymiana łożysk przednich - dalej wyło.
4. Wymiana piast tylnich z łożyskami - dalej wyło.
5. Wymiana oleju w kątówce i moście - bez zmian, nasilał się szum.
Po czasie doszły drgania na kierownicy w zakresie 90-140 km/h
6. Wymiana obu półosi i kątówki na używane + ponowne sprawdzenie wału przez wyspecjalizowaną firmę - dalej wyje i drga kierownica (budą nie trzęsie)
7. Wymiana dyfra na używkę w stanie idelanym z małym przebiegiem - pudło.
8. W końcu jako, że trzpień półosi latał mi w kątówce, po głębokiej analizie całego sztabu stwierdziliśmy, że to nie wina wymienionych półosi a dalej problem z zużytą kątówką.
9. Pełna regeneracja skrzyni kątowej zawierająca wszystkie łożyska i uszczelniacze - zarówno wewnętrzne i zewnętrzne, plus świeży olej. Myślałem, że to załatwi problem na amen. Fakt - szum zniknął, drgania tak samo ustały, auto zrobiło się bardziej komfortowe, ale po odpuszczeniu gazu dalej słychać lekkie wycie gdzieś w okolicach prawej strony, którego nie da się zlokalizować nawet na podnośniku.

Wymieniłem już wszystko co mogło wyć i drgać... Został jedynie automat. Co sądzicie o tej tragikomedii ? Czyżby to konwerter w automacie ? Łożysko ? Może coś innego ? Przecież półoś nie może wyć? Ja już zgłupiałem ... Czy mogę sprawdzić jeszcze coś, zanim będę musiał go wytargać z auta na diagnozę? Jak się okaże, że automat do roboty to zrobię już tego smiecia i auto już zostanie do końca ... Mojego albo jego ...

Dodam, że olej w automacie wymieniali mi raz jakieś 12 tys. km temu, a drugi raptem ze 3 tys km wstecz, kiedy to chciałem sprawdzić stan i bezmyślnie odkręciłem nie tą śrubę... To jako, że wymiana statyczna to wymiana około 70% starego oleju to już pozwoliłem mu wylecieć do końca i zalałem ponownie, żeby żyć ze świadomością, że teraz mam już na pewno praktycznie nowy olej w całym układzie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2018, 14:31:27 pm wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 22, 2018, 14:53:30 pm »
Jeśli w czasie jazdy nie wyje, a po odpuszczeniu gazu zaczyna wyć, a na przykład zjeżdżając z górki wyje jeszcze głośniej to jest to wina źle spasowanego mechanizmu różnicowego, lub zużycia jego zębów. W kocie są 3 takie mechanizmy
Ale nie martw sie ja jak naprawiłem dyfer na jesień to w czerwcu dopiero sie popsuł więc miałem pół roku spokojnej jazdy i znowu wyjec sie włączył, tylko teraz to raczej huk jakbym po skrobanym asfalcie jechał :-tylko

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 22, 2018, 15:30:31 pm »
Podziwiam ale ja bym już odpuścił. Wyja ewidentnie koła zębate, czy to w katowce, dyfrze czy gdzie kolwiek gdzie występują.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 22, 2018, 16:12:05 pm »
Cena dyfra a regeneracja kątówki to lekka różnica w cenie ... O jakieś 1000-1200 zł.  Więc mówicie, że automat sobie na razie odpuścić? Jakiś dodatek do oleju pomoże czy niespecjalnie ? No dźwięk jak dla mnie jest bardziej z prawej strony ... W kątówce satelity były sprawdzane i nie nosiły oznak zużycia. A nie robił tez tego Andrzej w piwnicy tylko chłopaki zajmujący się tylko samochodami 4x4 i przygotowujący samochody na offroad...

Jeśli to kwestia spasowania ... Ponownie rozkładać i składać czy odpuścić bo i tak wyjdzie na to samo ? Generalnie to już sam nie wiem co robić ...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2018, 18:17:53 pm wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2018, 14:30:51 pm »
Pojeździłem trochę i okazuje się, że regeneracja skrzyni kątowej nie zmieniła totalnie nic. Jest dokładnie tak samo jak było. Wychodzi na to, że mam teraz dwie sprawne skrzynie kątowe i w dalszym ciągu ten sam problem :)
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 23, 2018, 21:24:33 pm »
Koledze bym powiedział, żeby sprzedał a Tobie cóż...mi się wydaje że nie ma co się katowac.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 23, 2018, 22:32:01 pm »
Tyle pieniędzy poszło w auto, żeby zaczęło wyglądać i jeździć ... Ma się to teraz zmarnować ? A w życiu ! Będę bluźnił, wyzywał ale go w końcu zrobię po swojemu ... Mimo, że go nienawidzę, to ma jednak to coś.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2018, 22:36:38 pm »
Moich dwóch klientów się poddało. Jeden sprzedał, drugi jest w trakcie. Byli u mnie średnio 1-2 w miesiącu i zostaeiali nie mało kasy. A koszt głównie generowały wlasnie części
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2018, 23:28:05 pm »
No cóż ... X-Typy są jakie są :)
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2018, 09:47:17 am »
Lista rzeczy które zrobiłeś jest długa, ale nic nie napisałeś o
- felgach
- oponach
- geometrii zawieszenia.

Drgania u Ciebie już ustały? Został tylko szum?
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2018, 10:00:36 am »
Zapomniałem napisać, ale wcześniej poruszałem ten temat w innym poście. To było pierwsze od czego zacząłem. Po zrobieniu zawieszenia robiona była geometria, mam dwa komplety kół - zimowe na oryginalnych Jaguarowskich felgach 16" oraz letnie na 17" i nowiutkich oponach. Dodatkowo 17" były sprawdzane w 3 różnych wulkanizacjach (2 szt. prostowałem) - bez zmian.

Drgania nie ustały, ale to mogę sobie wytłumaczyć półosią, którą już raz wymieniałem (ale może to po prostu pech
) i dla pewności zamierzam kupić nowy zamiennik BRV, natomiast zdecydowanie martwi mnie to wycie, bo jest ono dziwne. Taki modulowany dźwięk, raz wyżej, raz niżej, ciszej, głośniej, zakres prędkości w jakich to wyje - około  40-80 km/h.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2018, 13:02:22 pm »
Naprawdę się można załamać, z tego co widzę mogę sobie raczej darować regenerację kątówki, szkoda kasy, w przyszłym roku kupie sobie felgi 17 + nowe opony i chyba na tym poprzestanę.
Niech sobie wibruje jak ma ochotę. Może jeszcze wał wyważę.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2018, 18:01:58 pm »
Czy ten odgłos który masz przypomina któryś z tych na Youtube?

https://www.youtube.com/results?search_query=jaguar+x-type+whine+
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2018, 18:15:36 pm »
Przejrzałem te filmiki i tak ... nie do końca. Tak głośno jak na niektórych filmikach wyła mi podpora a ten dźwięk jest trochę cichszy i zmienia się co chwilę jego natężenie - ciszej, głośniej, ciszej, głośniej, coś jakby modulowany dźwięk, który nie występuje cały czas, zmienia się wraz z prędkościami etc. Postaram się do nagrać w najbliższych dniach...  subiektywne odczucie - dźwięk z prawej strony, jakby bardziej z przodu niż z środka.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Wyjący automat ?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2018, 19:07:38 pm »
Ale natężenie zmienia się niezależnie od obrotów i prędkości? Tzn jedziesz prosto na tempomacie a on się zmienia?
To faktycznie dziwne.

Swoją drogą przejrzałem trochę internetu i znalazłem bardzo ciekawe wątki o drgających autach w zakresie 90-140. Nie tylko Jaguary mają takie problemy. W Citroenach też to trochę krwi ludziom napsuło.

Ja nie mam co nawet myśleć o naprawie czegokolwiek póki nie będę miał okrągłych kół. To niestety wydatek 2,5k (felgi + opony) na który się teraz nie zdecyduje.
Aktualnie mam jeden komplet z oponami całorocznymi i nie mam niestety nawet na co podmienić dla testów.
X-Type 3.0, Rover 416Si