Autor Wątek: Łożyska tylne koła  (Przeczytany 5092 razy)

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 20, 2018, 15:21:47 pm »
Miałeś zmienianą podporę wału - to jest prawdopodobnie winowajca. Wibracje są moim zdaniem z wału. Miałem to samo.

Nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli. Mam do wymiany wał ? U mnie niestety wibracje czuc na całym auce nie tylke na kierownicy. Auto wpada w taki delikatny rezonans. Wczoraj byłem u tego ktory mi podpore wymieniał i mówił ze pewnie półoś jakas.
Tak sie cieszyłem, ze juz załatwiłem wszystko a tutaj kolejna rzecz do naprawy;/

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 20, 2018, 21:53:30 pm »
Ale jak przy wymianie podpory wyważa się wał to myślę, że nie powinien wtedy być już odpowiedzialny za wibracje.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 20, 2018, 22:49:12 pm »
spoko, ale zdradźcie mi sekret po co przy wymianie podpory wyważacie wał? pytam całkiem serio bo np. u siebie wymieniałem osobiście i poza zdjęciem przegubu nie trzeba było go rozbierać, więc logicznie rzecz biorąc jego wyważenie nie powinno się zmienić.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 21, 2018, 08:37:06 am »
To oczywiste że od wału drgania są na całym aucie.

Teoria teorią a w praktyce po wymianie podpory wału mój Jag przestał u mechaników miesiąc.
Została wymieniona TYLKO podpora, na fabrycznie nową. I po tym zabiegu już niestety jechać powyżej 90 się nie dało.
Pierwsza diagnoza - wał został źle założony. Niestety nie. Wał pojechał do serwisu który zajmuje się tylko wyważaniem wałów gdzie orzekli że nic z niego już nie będzie :(

W końcu wymieniony został cały wał kompletny razem z podporą (a fabrycznie nowa podpora leży w garażu - drugi raz montować jej nie chcieli).

Ponieważ u kolegi też nic wielkiego się nie stało (poza zmianą podpory) a nagle auto wibruje - obstawiam że to wał.

« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2018, 08:44:18 am wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 21, 2018, 10:58:23 am »
Często przy demontażu i ponownym montażu bez wyważania właśnie takie cyrki się dzieją. W niektórych autach ludzie zalecają oznaczyć miejsce wału przed demontażem, a potem zamocowanie go dokładnie tak samo, gdyż jak się go przekręci trochę przy ponownym składaniu to może drgać. Teoretycznie nie powinno mieć to zbyt dużego znaczenia, natomiast praktyka jednak mówi co innego.

Swoją drogą: Czy aluminiowy wał w samochodach to standard? Czy to po prostu widzimisię angoli ??  :- pojecia
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 21, 2018, 11:10:37 am »
Być może
a) przez luzy na starym łożysku drgania nie przenosiły się na resztę
b) zużyty wał i podpora stanowiły w swoim zużyciu pewną zgraną całość - i jakoś to działało.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 21, 2018, 11:36:42 am »
Sorbus, czy kupowales nowy wał w aso czy używkę z allegro? Wychodzi na to ze nie ma co wymieniac samej podpory tylko odrazu wał.
Ogólnie co radzicie w tej sytuacji ?

Pogrzebałem w necie i widzę ze sa u mnie zakłady ktore zajmuja sie wyważaniem i regeneracja wałów. Może podjade do nich z moim problemem ? Moze to kwestia złego wyważenia?
Jakie sa koszty takiego zabiegu, orientujecie sie?
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2018, 11:45:20 am wysłana przez Mski »

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 21, 2018, 12:59:37 pm »
Wał kupiłem używany, w ASO kosztuje więcej niż samochód. Na pewno lepiej spróbować naprawić/wyważyć obecny, ale z dostępnością części zamiennych może być krucho.

Przede wszystkim rozpędź auto na podnośniku i zobacz czy to na pewno wał, bo mimo wszystko szkoda naprawiać w ciemno.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2018, 18:49:39 pm wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 21, 2018, 13:13:29 pm »
Rozumiem ze to co jest na iparts to nie jest to co moze u mnie sprawiać problem - https://www.iparts.pl/auto-czesci/polos-oraz-wal-napedowy,jaguar,x-type-cf1-2001-06-2009-11,3-0-v6-naped-na-4-kola-230km,56-4741-15608-100062.html ?

Wiem ze pytania moga być błache z mojej strony ale teraz widze ze zamiast kupowac podpory moglem kupic caly wal uzywany i wyszło by mnie to taniej i pewnie lepiej....
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2018, 18:49:48 pm wysłana przez MicGin »

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 21, 2018, 13:38:09 pm »
Jeszcze na 100% nie wiadomo czy to to, poza tym skąd mogłeś wiedzieć?
Kupić wał w dobrym stanie też nie jest łatwo.
To na iparts to półosie, to nie wał.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 21, 2018, 14:54:57 pm »
Do wału z częściami może być tylko problem z krzyżakiem, ale przeguby i podpora są dostępne

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 21, 2018, 17:19:02 pm »
Pogrzebałem w necie i widzę ze sa u mnie zakłady ktore zajmuja sie wyważaniem i regeneracja wałów. Może podjade do nich z moim problemem ? Moze to kwestia złego wyważenia?
Jakie sa koszty takiego zabiegu, orientujecie sie?

Grosze... Ja kupiłem podporę wału, wymontowałem wał i dałem firmie specjalizującej się tylko w tej dziedzinie. Za wsadzenie nowej podpory i wyważenie dałem chyba 160zł. W aucie nie ma drgań, ale oczywiście po wymianie od razu odezwały się łożyska z tyłu :) Jedno już wymieniłem, drugie wymienię jakoś po weekendzie.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 21, 2018, 17:24:53 pm »
Nowy wał w ASO 15000zł, chłopak ze sklepu na V12 może Ci sprzedać fabrycznie regenerowany, ale to też pewnie cena niewiele poniżej 10000,-.  Także kwestia totalnie nieopłacalna.

Same podpory do kupienia absolutnie bez problemu, osobiście nie bawiłbym się w oszczędności rzędu 50-100 zł i nie kupował samego łożyska tylko całą podporę (choć teoretycznie jest to banalne, to moim zdaniem wybicie i wbicie nowego łożyska wiąże się z pewnym ryzykiem, bo te dziadowskie wały jak widać są czułe nawet na najmniejsze luzy i niedokładności)

Kwestia krzyżaków - no tu jest problem, to fakt. Ale są firmy, które regenerują krzyżaki, może akurat któraś to zrobi.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Mski

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 154
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 21, 2018, 17:56:32 pm »

Grosze... Ja kupiłem podporę wału, wymontowałem wał i dałem firmie specjalizującej się tylko w tej dziedzinie. Za wsadzenie nowej podpory i wyważenie dałem chyba 160zł. W aucie nie ma drgań, ale oczywiście po wymianie od razu odezwały się łożyska z tyłu :) Jedno już wymieniłem, drugie wymienię jakoś po weekendzie.

A czy przy wymianie podpory konieczne jest wyważanie wału ? Ja niestety sam nie wymontuje. Jeden z wasztatow odmowil wywazenia a w boshu chca 200 za rozlozenie/zlozenie i 250 za wyważenie. Jak w piatek moj czarodziej ktory wymieniał podpore nic nie wymysli to jade do bosha. Nic lepszego nie wymyślę.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Łożyska tylne koła
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 21, 2018, 22:16:09 pm »
To Cię ładnie dymają. Wyjęcie i włożenie wału jest szybkie i proste, sam byś sobie to ogarnął ze średnio ogarniętym kumplem w 30-40 min :)

Konieczne nie jest, jak widzisz po wypowiedziach userów - nie wszyscy wyważają. Jak trafisz, dowiesz się po wymianie :)
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.