Autor Wątek: Dziwna praca silnika  (Przeczytany 1053 razy)

Offline rav

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • S Type 2003 3.0 Sport
Dziwna praca silnika
« dnia: Grudzień 21, 2017, 06:54:49 am »
Witam, od jakiegoś czasu w moim Jagu dziwnie zaczął pracować silnik. Na wolnych obrotach słychać klekot trochę jak w dieslu. Nie widzę specjalnej różnicy czy zimny, czy ciepły. Gdy jadę, brzmi normalnie i ma moc, jednak na pedale gazu czasem czuć jakby takie delikatne, mało wyczuwalne drgania (kiedyś tego nie czułem, jakby równiej pracował). Od czasu do czasu jak stoję na D czuć takie uderzenia w pedał hamulca (wypadnie zapłonu?) i jakby miało zatrząść delikatnie autem. Czasami także podszarpuję przy normalnym przyśpieszaniu przy 60-80km/h (przy pełnym bucie jest ok). Kolejna sprawa to po odpalam, chwile odczekam, wrzucam D, ruszam powoli i czuć przy 20-30km/h jakby silnik łapał taką zamułę i coś go spowalniało, daję gazu do 2.5k obrotów i nagle do tych obrotow auto strzela jak z procy i jest już normalnie (dziwna sprawa). Poniżej załączam filmik jak pracuje silnik na wrzuconym D (silnik dogrzany). Może ktoś miał podobne objawy w swoim Jagu

https://youtu.be/focsnydCG1s

3.0 V6 2001r. Lpg. Świecie zmienione wszystkie przy wymianie silnika przez poprzedniego właściciela (13-15k tys km temu) i 3 cewki też były wymienane (te, do których jest cięższy dostęp). Niby ten silnik miał 80tys mil. Olej zmieniałem 3k km temu (10w40). Mam już czarne myśli o remoncie... :/ Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2017, 07:13:00 am wysłana przez rav »
Był: czarny S-Type 2001 3.0
Jest: srebrny S-type 2003 Sport 3.0

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Dziwna praca silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2017, 07:54:12 am »
10W40 to nie jest dobry olej do tego silnika. Wątpie, aby to było przyczyną, ale fabrycznie zalecany jest 5W30.
Zwłaszcza w zimie to może mieć znaczenie, bo o ile 40 jest jak najbardziej dopuszczalne, o tyle 10 - nie.

Podstawowe pytanie czy objawy (zamułki, drgania, wpadanie zapłonu) są na gazie czy na benzynie.
Czy na pewno hałasuje silnik? A może coś z osprzętu?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2017, 10:11:09 am wysłana przez MicGin »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline rav

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • S Type 2003 3.0 Sport
Odp: Dziwna praca silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2017, 00:15:03 am »
Nie wiem czy silnik, czy osprzęt (nie znam się), ale raczej osprzęt bym obstawiał. Podszarpywanie (60-80km i postój) tylko na gazie, ale jak ruszam i jest ten dziwny problem, jakby coś trochę spowalniało samochód, to na benzynie. Olej taki polecał mi mechanik i na takim jeździł także poprzedni właściciel. A silnik dziwnie pracuje, jakby mniej równo i trochę na postoju przypomina diesla (filmik w poprzednim poście).
Był: czarny S-Type 2001 3.0
Jest: srebrny S-type 2003 Sport 3.0

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Dziwna praca silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2018, 08:17:29 am »
Co to za mechanik, któremu nawet nie chce się sprawdzić jaki olej powinien być zalany?
Wszędzie leje 10W40?

Skoro masz LPG, to na początek wyłącz je, odłącz akumulator na 5-10 minut i pojeździj na samej benzynie minimum z 50 kilometrów.

Jeżeli będzie OK, to wina LPG. Nie wiem czy w S są takie cyrki z LPG jak w X, ale warto sprawdzić.
X-Type 3.0, Rover 416Si