Autor Wątek: Skrzynia biegów 3.0 v6  (Przeczytany 1956 razy)

Karol

  • Gość
Skrzynia biegów 3.0 v6
« dnia: Kwiecień 11, 2017, 09:21:01 am »
Witam,
Kupiłem jaguara po wypadku ( po zakupie zorientowałem się że po kilku ) jedna w bądź co bądź dobrym stanie z przebiegiem 150000 wiec nie wielkim jak na auto z 2001 roku. Pojawił mi się ostatnio problem ze skrzynią biegów, a w zasadzie kilka problemów.1) Kiedy auto jest zimne i wrzucam wsteczny bieg występuje naprawdę silne uderzenie, po czym przejście z R na D zajmuje mu dłuższą chwile, i ten problem określiłbym jako mniejszy. 2) kiedy samochód się rozgrzeje, przejedzie z 10km wyświetla się błąd skrzyni i zaczyna on funkcjonować jakby na 3 pierwszych biegach, powyżej 70 km nie zmienia biegu i przy dodaniu gazy wchodzi tylko na wysokie obroty, wystarczy ze zjadę na pobocze, zgaszę i zapalę auto i skrzynia działa normalnie przez jakiś czas, aż znowu zapali się błąd i skrzynia przechodzi do 3 biegowego trybu. Zauważyłem też że im cieplej tym częściej występuje błąd. Czy ktoś miał podobną usterkę skrzyni? Czy może to być spowodowane przegrzewaniem się komputera skrzyni ? Bardzo proszę o pomoc. :'(

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Skrzynia biegów 3.0 v6
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2017, 12:25:15 pm »
Sprawdz wstepnie ilosc oleju w skrzyni. Aczkolwiek niestety ale skrzynia lub sam sterownik do wymiany lub regeneracji.

Po wyjeciu skrzyni warsztat stwierdzi czy to mechanika, konwerter czy sterowanie
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Skrzynia biegów 3.0 v6
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2017, 15:48:03 pm »
A spróbuj pojeździć tylko na 4, D wogóle nie wrzucaj i zobacz czy wyrzuci ostrzeżenie o skrzyni. I daj znać to powiem co dalej? Albo napiszę odrazu. Olej pewnie stary być może nigdy nie wymieniany a to powoduje że po rozgrzaniu traci swoje właściwości mało tego przepracowany okłada się w sterowaniu (elektrozawory i płyta sterująca) na ściankach i tłoczkach zaworów. Najgorzej jak z takim przepalonym olejem długo skrzynia stoi nie jeżdżona. To powoduje nie prawidłową ich pracę, niedomkniete lub źle otwarte zawory. Potem takie cyrki. Napisałeś że działa normalnie na zimnym to dobrze jest szansa że sprężynka od piątego biegu nie złamana. Dlatego sprawdź jak na samej 4. Na pewno do wyczyszczenia sterowanie i serwa. Możesz próbować płukać potem świeży olej i może ożyje ale nie odrazu. A jak nie rozebrać i ręczne czyszczenie albo używane skrzynie (które mogą mieć to samo ale nie muszą) bo koszty podobne wyjdą. Z tym opóźnieniem z D na R znajdziesz na forum procedurę adaptacji po rozłączeniu aku na dłuższy czas tak jest że wolno
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2017, 16:49:38 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Karol

  • Gość
Odp: Skrzynia biegów 3.0 v6
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2017, 09:50:34 am »
pojeździłem na 4 i błąd skrzynie się nie zapalił, mogę po tym wnioskować że w takim razie chodzi o olej czy o uszkodzony moduł ?

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Skrzynia biegów 3.0 v6
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2017, 22:36:03 pm »
Możesz po tym wnioskować że uszkodzony jest jeden z zaworów w płycie sterującej a dokładnie sprężynka tego zaworu dlatego nie masz 5biegu i proponuje na D nie jeździć bo pompe rozwalisz. Albo jeden z elektrozaworów solenoidu w tym przypadku nie będziesz miał 2 i 5 biegu. Uszkodzony elektrozawór może mieć przepalone ścieżki prąd nie popłynie na cewkę lub jak wspomniałem stary olej jest jak smoła lepi się i tulejka wraz z prowadnicą zaklejone są tym syfem stąd elektrozawór blokuje się i takie buty  :-trudno u mnie jest podobnie tak się zbieram żeby to naprawić i zebrać nie mogę heh ;D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2017, 22:45:58 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Karol

  • Gość
Odp: Skrzynia biegów 3.0 v6
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:56:28 am »
ok, pojeździłem też na 4 biegu i błąd też się zapala. Czyli to wskazuje bardziej na uszkodzenie modułu od skrzyni ?

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Skrzynia biegów 3.0 v6
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2017, 14:04:28 pm »
Bardzo możliwe a kompa pod skrzynie podpinałeś? Bo jak tak to powinno błędy wywalić. A przyczyn może być kilka. Elektrozawory można sprawdzić czy nie przepalone bez wyciągania skrzyni. Jest na forum
:)

s-type 4.0 2000r