Autor Wątek: x308 podczas nocnego postoju rozładowuje akumulator (po wymianie bezpiecznika).  (Przeczytany 1551 razy)

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Mam problem z kocurem x308.
Podczas przeglądania skrzynek bezpieczników zauważyłem 2 przepalone bezpieczniki.

Pierwszy przepalony bezpiecznik 5A z lewej skrzynki pod kanapą odpowiedzialny za ściemnianie podświetlenia licznika, po wymianie nie ma problemów i podświetlenie licznika jest prawidłowe.

Drugi przepalony bezpiecznik 20A ze skrzynki bezpieczników umieszczonej w bagażniku pod nr 5.
Po wymianie tego bezpiecznika ucieka prąd z akumulatora tak że po nocy nie można nawet otworzyć drzwi pilotem  :-thumpdown

Akumulator z napięciem 12.7 V po 2 godzinach rozładuje się do 12.5 V a przez noc do 11.5 V, był sprawdzany testerem i pod obciążeniem ma bardzo dobre parametry więc można go wykluczyć. Sprawdzane było też na drugim akumulatorze i identycznie go rozładowuje.

Oczywiście gdy wymontuję ten bezpiecznik to problemów z poborem prądu podczas postoju nie ma, ładowanie jest prawidłowe  :)

Za co jest odpowiedzialny ten bezpiecznik, jaki sterownik czy coś podobnego muszę wymienić lub gdzie szukać przyczyny żeby rozwiązać problem ???

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podkładki z Twoim zdjęciem
Odp: x308 podczas nocnego postoju rozładowuje akumulator (po wymianie bezpiecznika).
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2017, 22:23:01 pm »
wg Handbooka XJ z 2000 roku - zapalniczka
Paweł/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: x308 podczas nocnego postoju rozładowuje akumulator (po wymianie bezpiecznika).
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2017, 22:50:39 pm »
Wobec tego muszę sprawdzić czy gniazdo zapalniczki jest zasilane bez tego bezpiecznika.
Tam powinien być bezpiecznik 20A?
Znalazłem jakiś opis bezpieczników i tam chyba powinien być 5A.
Czy gniazdo zapaliczki ma napięcie po przekręceniu kluczyka czy na stałe?
Zauważyłem też że po wymianie tego bezpiecznika w bagażniku co rozładowuje mi akumulator radio nie wyłącza się po cofnięciu kluczyka, muszę je wyłączyć pokrętłem, z włączeniem jest tak samo.
Gdy wymontuję ten bezpiecznik radio wyłączy się po cofnięciu kluczyka czyli prawidłowo.

Offline Tango

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 204
    • Podkładki z Twoim zdjęciem
Odp: x308 podczas nocnego postoju rozładowuje akumulator (po wymianie bezpiecznika).
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2017, 23:03:35 pm »
W instrukcji jest 25 A. U mnie nie działa bez przekręconego zapłonu.
I zakładam, że bezpiecznik dotyczy gniazda pod klapką jak i tego z tyłu tunelu środkowego - przy nawiewach.
Paweł/ XJ 308/ 3.2/ 2001

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: x308 podczas nocnego postoju rozładowuje akumulator (po wymianie bezpiecznika).
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2017, 19:19:21 pm »
Dziękuję za odpowiedź.
Dziś sprawdziłem i okazało się że bez bezpiecznika nr 5(skrzynka bezpieczników w bagażniku) oba gniazda zapalniczki mają zasilanie bez znaczenia czy kluczyk będzie przekręcony w stacyjce czy całkowicie z niej wyjęty.

Oczywiście z zamontowanym bezpiecznikiem rozładowuje akumulator na postoju i radio nie wyłącza się po wyjęciu kluczyka ze stacyjki(daje się wyłączyć pokrętłem ale wtedy po przekręceniu kluczyka też trzeba je włączyć pokrętłem).

Zastanawiam się nad kostką stacyjki, jakimś przekaźnikiem co nie rozłącza styków przez co coś pobiera prąd ale nie wiem gdzie dokładnie mam szukać... Wydaje mi się że trzeba by szukać po schemacie zaczynając od tego wspomnianego bezpiecznika przez jakiś przekaźnik do tego odbiornika co rozładowuję akumulator ale jestem w tym temacie zielony i chciałbym uzyskać jakąś podpowiedź.

Za co jest odpowiedzialny sterownik umieszczony za schowkiem deski rozdzielczej podpisany:
"body processor module"?