Autor Wątek: Mój X-type 2.5 z 2003 i jego irytujące, nietypowe mankamenty  (Przeczytany 1749 razy)

quartzXXI

  • Gość
Mój X-type 2.5 z 2003 i jego irytujące, nietypowe mankamenty
« dnia: Sierpień 15, 2015, 12:06:15 pm »
Witam serdecznie. Jest to mój drugi post tutaj. Wcześniej przywitałem się w odpowiednim dziale oraz przeczytałem regulamin forum. Mój egzemplarz pochodzi z drugiej połowy 2003 roku i ma przejechane 87tys. km. ( 54tys. mil). Jako właściciel nowo kupionego autka jestem przewrażliwiony na wszystkie odgłosy i hałasy także proszę o wyrozumienie, stąd ten temat. Posiadam to auto od trzech tygodni. Przeczytałem chyba wasz cały dział techniczny odnośnie X-type'a i nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na problemy, które już podaję poniżej. Postaram się jak najdokładniej je opisać:
1. Problem z układem wspomagania. Szczególnie po chłodnej, deszczowej nocy, lub gwałtownej zmianie temperatury na niższą po kilku godzinach postoju kiedy odpalam auto mam wrażenie jakby wspomaganie nie działało lub po prostu pracowało z ogromnym oporem. Sytuacja ta w zależności od temperatury panującej na zewnątrz, po kilku minutach wpierw "włącza się" wspomaganie, które przypomina jakby kierownica pracowała nierówno (przepuszczała) - zero-jedynkowo, potem po kilku minutach wszystko wraca do normy i wspomaganie działa jak należy.

Wspomnę iż kręcenie w miejscu do granicy w jedną i drugą stronę nie wywołuje żadnych niespodziewanych dźwięków spod maski, płyn od wspomagania jest różowy i jego stan jest na maksimum. Podejrzenie moje pada (po przeczytaniu kilku wątków) na czujnik zmiennej regulacji siły wspomagania. Mogę mieć rację ? Czy może to być również jakaś inna usterka ?

2. Po kilkunastu kilometrowej trasie usłyszałem dziwny dzwięk wydobywający się spod auta (bardziej z przodu chyba), który charakteryzuje się takim cichym szumem (może nawet takim głuchym, metalicznym) jakby coś się ocierało, natężenie dźwięku ten narasta wraz z wrostem prędkości i maleje przy niskich prędkościach. Na zimno sytuacja ta nie ma miejsca i słychać to tylko przy otwartym oknie kiedy przejeżdżam obok budynków i dźwięk ten się jakby od nich "odbija". Podczas jazdy przy zamkniętych szybach tego w ogóle nie słychać.

Przeczytałem kilka wątków i często słyszę jaki ten napęd awd jest głośny, ale prawde mówiąc ja nawet nie wiem jak on brzmi. Czy to jest właśnie to, tak ma być i ja po prostu wpadam w paranoje ?

3. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów jak auto się rozgrzeje słyszę jak z przodu coś trzeszczy na nierównościach, leżących policjantach itp. Auto było wytrzepane w serwisie i nie wykazało żadnych luzów. Czy te gumy tak trzeszczą ze starości i tak ma być ? Miałem kiedyś tak w alfie 156 i to była norma, nie wiem jak to jest w przypadku X-type'ów.

Więcej nieprawidłowości póki co nie wykryłem i będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam ciepło !

quartzXXI

  • Gość
Odp: Mój X-type 2.5 z 2003 i jego irytujące, nietypowe mankamenty
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2017, 19:11:45 pm »
Odkopuję starocie, bo część problemów rozwiązałem.

nr1. Czujnik prędkości (wspomagania?) - chyba tak to się nazywa, element jest położony w okolicach lub nawet na maglownicy
nr.2 Wymiana pompy wspomagania pomogło.
nr.3 Nie mam pojęcia a kotek już sprzedany.

Offline QUD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Mój X-type 2.5 z 2003 i jego irytujące, nietypowe mankamenty
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2017, 11:05:25 am »
SUPER, że mimo upływu czasu podajesz rozwiązanie!  :-super
O to właśnie chodzi, bo w wielu tematach serwisowych brak jest podanych rozwiązań  :- pojecia 
Jaguar X-type Estate Executive 2005
3.0 AWD
https://zdrowersi.pl