Autor Wątek: zawieszenie xj12 seria III  (Przeczytany 5368 razy)

naughtycat23

  • Gość
zawieszenie xj12 seria III
« dnia: Marzec 19, 2009, 11:02:39 am »
Witam,

kieruje kolejne pytanie odnosnie zawieszenia - uuuu nie wiem od czego zaczac moze od info iz prawdopodobnie zawieszenie w moim samochodzie jest orginalne znaczy sie 27 letnie - niestety. Czeka mnie w przyszlosci szereg prac stad kieruje moje pytanie do osob ktore juz przegryzly sie przez ten temat. Tak naprawde interesuje mnie wszystko w tym temacie gdyz prawdpodobnie w tym temacie do wymiany bedzie praktycznie wszystko. Koszt takiego przedsiewziecia zapewne jest spory z tego co zdazylem sie zorientowac. Prosze o jakies wskazowki porady i szacunkowy koszt takiego manewru pozdrawiam  :-V

Pipcyk

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2009, 14:14:15 pm »
Przegryzałem się przez ten temat.
Pisałem o tym na innym forum.
Wyjąłem cała przednia belkę wraz z całym zawieszeniem.
Do wymiany będziesz miał sinenbloki wahaczy , dumy w drążku stabilizatora i jego łącznikach, poduszki amortyzatorów. Warto również wymienić przednie tuleje belki i poduszki z tyłu.
Dodatkowo wszystkie elementy ( oprócz amortyzatorów ) wypiaskowałem i pokryłem nowym lakierem.
Oryginalne sworznie wahaczy maja smarowniczki i o ile były smarowane powinny być dobre.
Sa rozbieralne i maja podkładki dystansowe do kasowania luzu.
Wymiany mogą wymagać jedynie gumowe mieszki.
Można je dokupić oddzielnie w Limorze.

Koszt części – wybór zależy od Ciebie( gdzie kupisz ) , koszt robocizny także

naughtycat23

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2009, 14:45:46 pm »
Dzieki !!!!

Jesli chodzi o zawieszenie to gruntowny remont/ wymiana to sprawa niezbedna :-cry
Pytanie wlasnie odwiedzalem stronke Limory - jak wyglada jakosci tych czesci i co Mozesz powiedziec na temat tego konkretnie sklepu ?? Widze ze oferte maja bogata i teraz pytanie. Mam osobe z ktora konsuktuje i przez ktora zamawiam czesci. Nie jestem zupelnie obeznany w tych tematach wiec pytam koszt elemantow gumowych na poziomie 1.500 przod i kolo 800 pln tyl to drozyzna ??? Bylem tez w Altamirze i tam generalnie uslyszalem, iz koszt ewentualnego zrobienia zawieszenia prziod tyl to 23 tys. zl??? Wiem ze to Jaguar a nie Tico ale czy to nie jest przesada ?? Pozdrawiam i wielkie dzieki  :-super.

Acha rozumiem ze Jestes pasjonata i pewnie wiekszosc prac przy zawieszeniu robiles na wlasna reke ???
Czy ewentualnie Poleciblys jakas konkretna osobe do tego typu pracy ktora policzyla by sobie normalna sume czy faktycznie mam sie spodziewac Tak wysokich kosztow ???

Pipcyk

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2009, 15:17:31 pm »
Limora oferuje dobra jakość, możesz kupić nawet każda śrubeczkę, czy podkładkę.
Tyle że czasem kompletowanie całego zamówienia trochę trwa. Ja na przesyłkę z elementami nadwozia czekałem miesiąc.
Maja zwój katalog który możesz sobie pobrać ze strony, całe zespoły pokazane są w perspektywie eksplodującej – daje to od razu pojęcie co jak jest zbudowane.

Są też sklepy w Polsce, ceny nawet bardziej przystępne, no i czas wysyłki krótszy.
Tyle że czasem jakość zamienników jest gorsza.

Zawieszenie jest mało skomplikowane – tradycyjne poprzeczne trójkątne wahacze i drążek stabilizacyjny – czyli standard w tamtych czasach

Każdy mechanik da sobie z tym radę nie wymagana jest żadna filozofia.
Wymagane jest jedyne wyposażenie w warsztacie całe nadwozie trzeb podnieść a także podwiesić silnik ( wspiera się on na belce przedniego zawieszenia )

Ceny: amortyzatory 2x200-300 zł
Zestaw tulejek wahaczy widziałem po 180 zł
Poduszki belki 70 zł plus tuleje mniej więcej w tej samej cenie.
Sworznie 4 x 30-100 zł

Razem 1000 – 1400 zł

Pipcyk

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2009, 15:22:46 pm »
To co napisałem powyżej to  koszty samego przodu.
Tył w zależności od zużycia ( mogą być same elementy gumowe ) niewielki koszt.
Jeżeli wymieniamy wszystko koszt już jest znaczny. Amortyzatory – 4 szt, ( 2 przy każdym z kół ) Łożyska wahaczy i tulejki dystansowe, wymiana krzyżaków półosi ( jeżeli maja luz ) to już może trochę szarpnąć.

naughtycat23

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2009, 15:44:49 pm »
Fakt oferta Limory jest imponujaca bodajze maja praktycznie wszystko co potrzeba. W moim przypadku wymiana wszystkiego to chyba jedyna mozliwosc i to co powinienem zrobic. Teraz staram sie oszacowac koszty z tym faktem zwiazane wiec szukam porad wskazowek, to co otrzymalem od Ciebie to i tak duza podpowiedz.
W polsce znam British Garge chociaz nie korzystalem jak dotychczas z ich uslug, altamira i Pan Staniszewski ktory takze posiada mozliwosci sprowadzania czesci.

Dziekuje ze wszelkie wskazowki sa mi bardzo pomocne i na pewno beda przydatne. Bede szukal i grzebal dalej mysle ze poprostu powoli po skonczeniu odswiezania nadwozia i niedawnego problemu ze wzmacniaczem zaplonu, bede staral sie kompletowac czesci zawieszenia przednie i poszukam chetnych osoby do tego typu roboty za ludzkie pieniadze. Dzieki jeszcze raz i licze ze juz od nastepnego roku moj Kotek bedzie mruczal tak jak powinnien pozdrawiam  :-V
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2013, 14:29:32 pm wysłana przez micky »

JAGULAR

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2009, 22:27:50 pm »
ja u siebi eteż już wszystko przerobiłem
jeśli chcesz i o ile dobrze widzę jesteś z Warszawy to zapraszam na priv

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2009, 04:17:11 am »
dodam tylko ze warto wymienić sprężyny jest to trochę większy koszt ale auto jedzie jak nowe.
spreżyny siadają po latach. ważny jest stan belki czy nie ma korozji szczególnie na wieżach-belce .
wieże maja tendencje do pochylania sie z wiekiem co powoduje niemozliwość ustawienia zbieżności.

Pipcyk

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 22, 2009, 01:55:09 am »
Jeżeli wieże nie są zjedzone można wykonać otwór w najniższym miejscu gniazda sprężyny.
Będzie to usuwało zbierająca się tam wodę i zapobiegało korozji

naughtycat23

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 22, 2009, 15:52:21 pm »
DZIEKI za wszelkie wskazowki i dobre rady na pewno sie do nich zastosuje  :-super
Narazie nie mam jednak mozliwosci dokladnego obejrzenia podzespolow ale przy ewentualnym demontazu na pewno jednak to zrobie. Wracjac do amorkow dostepnosc widze ze jest niezla:boge, koni, sachs. Orginalnie byly z tego co mi wiadomo Bilsteiny jednak chyba ciezko jest tutaj z dostepnoscia i cena jest tez konkretna boge- dobry kompromis miedzy jakoscia i cena, koni - slyszalem ze na prawde nie warto przeplacac a sachsy so tez niezla alternatywa. Prosze o jakies opinie, doswiadczenia i dziekuje jeszcze raz pozdrawiam :-V 

Offline richie

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 443
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 22, 2009, 16:49:30 pm »
oryginalnie były BOGE i w UK są dostepne bez problemu za pród i tył czyli razem 6 sztuk zapłaciasz jakieś 180 funtów. Ja kupuję części w britishparts.co.uk maja dobre ceny. Na przód polecam zestaw polybush(polybush.co.uk), napewno wytrzyma dłużej niz gumy. Samo zawieszenie jest bardzo proste i podstawowy mechanik amator sobie z tym poradzi.

naughtycat23

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2009, 11:21:15 am »
Czy ktos moze cos wiecej powiedziec na tematy poulierytanowego zawieszenia ?? :-V

adams

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2009, 09:48:40 am »
Witam
Pytanko do Picyka
Jakie koszty piaskowania elementow zawieszenia przedniego?
i przy okazji gdzie to robiles.
poz adams

Pipcyk

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2009, 08:34:33 am »
Witam
Pytanko do Picyka
Jakie koszty piaskowania elementow zawieszenia przedniego?
i przy okazji gdzie to robiles.
poz adams

Piaskowanie wszystkich elementów zawieszenia 200 zł ( bez belki )
Piaskowanie wykonywałem w Wadowicach , ale nie wiem czy gość jeszcze świadczy te usługi.
W najbliższym czasie będę miał ponownie temat piaskowania na tapecie. Sprawdzę czy Wadowice sa aktualne , a jak nie to mam namiary na firmę w okolicach Bielska białej.

adams

  • Gość
Odp: zawieszenie xj12 seria III
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2009, 21:43:18 pm »
Dzeki za info!
poz adams