Autor Wątek: przednie lampy głupieją - o co tutaj chodzi ?  (Przeczytany 1520 razy)

Offline Lary

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 283
  • Kocham to forum
przednie lampy głupieją - o co tutaj chodzi ?
« dnia: Luty 02, 2017, 13:04:12 pm »
Jest mały a raczej duży problem. 4.2 z 2004 roku. Mijania ksenon,drogowe zwykła żarówka. Musiałem wymienić żarniki bo jeden świecił na żółto a drugi też ledwo ciągnął. Wymieniłem. Po wymianie xenon od str kierowcy świecił ok 4 h po czym zaczął gasnąć później zapalał się świecił kilka min później gasł. Po kilku dniach było inaczej - więcej świecił niż gasł ale mimo to gasł, lub nie odpalał się.  Pomyślałem że uszkodzony żarnik. Dałem go na drugą lampę i świeci - a ten co był po prawej w lewej nie świeci wcale. Na przemiankę poszły więc przetwornice. Po zamianie okazało się że obie są sprawne i na prawej lampie działają. Na lewej nie działa żadna. Zapłonniki na żarnikach też przekładałem i ok. No ale.... okazało się że kable we wtyczkach są w tej samej kolejności więc lewa lampa ta która nie świeci poszła do wtyczki po prawej a prawa do lewej. Ta nieświecąca z lewej po prawej świeci od pierwszego strzału. Ta prawa po lewej nie zapala się.
Co ciekawe w prawej lampie straciłem teraz kierunkowskaz oraz pozycyjne.  :-boks   :-gwizd
Jakieś sugestie ? Za chwilę sprawdzę bezpieczniki F14 oznaczony jako OBWÓD oraz F34. Wtyczki dostaną sprayem KONTAKT chociaż wtyki wyglądają na ok.
Wiem - pogmatwane to lekko ale nie da się inaczej opisać.

Offline M_at

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 64
Odp: przednie lampy głupieją - o co tutaj chodzi ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2017, 15:41:23 pm »
Załączaniem świateł mijania poza rzeczami typowymi dla S-type w przypadku reflektorów xenonowych odpowiadają przekaźniki (oddzielny dla lewej lampy i prawej lampy, oznaczone R10 lewy i R13 prawy). Radziłbym zajrzeć do nich, rozebrać i zobaczyć - pewnie jest nadpalony styk roboczy, ewentualnie jak nie chcesz rozbierać to zamienić prawy na lewy.
Co do pozostałych świateł czyli pozycyjne i kierunkowskaz, to proponowałbym sprawdzić masę i sprawdzić miernikiem we wtyczce czy jest wszystko ok. Schemat poniżej:
http://www.jagrepair.com/images/AutoRepairPhotos/CarPDFFiles/SType/S-Type-Electrical-2005on.pdf
strona 97.
www.diagmoto.pl  - zdiagnozuj swojego Jaguara przy użyciu testera serwisowego

Offline Lary

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 283
  • Kocham to forum
Odp: przednie lampy głupieją - o co tutaj chodzi ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2017, 22:39:36 pm »
M_at sprawdzałem przekaźniki R10 i R13. Zamieniałem miejscami - działają oba, prawa lampa się załącza. Sprawdzałem też bezpieczniki 15 A F14 i F34 w komorze silnika, na słupku w środku auta F8 F9 F10 F11 F23 F25. Wszystkie niby dobre bez śladów zaśniedzienia czy podobnych. Ale po ruszeniu F23 i F25 - lampa zaskoczyła.(nie wiem dokładnie kiedy bo głowa była koło skrzynki bezpieczników) Tylko nie wiem dlaczego czy nie przewodziło prądu czy teraz będzie mieć okres na to by świecić.  Co ciekawe F25 jest opisany jako "lewe światło mijania, cewka przekaźnika lewego światła HID" Gdy lampa świeciła wyjąłem ten bezpiecznik i myślałem że zgaśnie, ale nie - świeciła dalej.
Jak tak dalej pójdzie zrobię mostek z kawałka przewodu pomiędzy R10 a R13 i tyle. Oleję na razie system bo mam dłuższą drogę do zrobienia i chciałem jechać Jaguarem.