Autor Wątek: Olej do wspomagania/levelingu  (Przeczytany 5332 razy)

jannaf

  • Gość
Olej do wspomagania/levelingu
« dnia: Marzec 14, 2008, 20:01:44 pm »
Cześć wszystkim!!!!
Od 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem wymarzonego XJ40 z rocznika '91. Do tej pory siedziałem cicho na forum bo musiałem wyjść z amoku, który ogarnął mnie po zakupie. Dopiero teraz zaczynam normalnie myśleć, działać i obiektywnie oceniać bodźce docierające z otoczenia. Niestety jednym z tych bodźców jest rzężenie (skrzypienie??)układu kierowniczego które pojawia się podczas silnego skrętu kół i powrotu do położenia kół "na wprost". Stwierdziłem, że w prostokątnym, czarnym zbiorniczku  znajdującym się pod maską po prawej stronie, stan oleju (płynu???) na bagneciku zintegrowanym z zakrętką jest zdecydowanie poniżej minimum. W instrukcji wyczytałem, że trzeba tam nalać CASTROL HSMO bo auto ma leveling (i to sprawny !!!!!!). Niestety nawet w necie nie znalazłem ofert sprzedaży takiego specyfiku. Mam więc pytanie: Gdzie ów HSMO kupują inni szczęśliwi posiadacze, ew. czym można ten płyn bezpiecznie zastąpić.
No i drugie pytanie: może (nie daj Bosche)  ;) opisane wcześniej objawy świadczą o innej dolegliwości układu kierowniczego i dolanie płynu nic nie pomoże  >:( . Napiszcie swoje diagnozy i porady. Czekam jak zwykle niecierpliwie.

skap

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2008, 01:31:22 am »
Witam,

Może odnośnie oleju nie wiele pomogę, pomimo to chciałbym pogratulować zakupionego po ciężkich bojach kota :-R Nie jest to co prawda upragnione V12, ale na pewno bedzie ci dobrze służył i na chwile obecną zadawalał potrzeby "przyśpieszeniowo-prędkościowe"  8)

Pozdrawiam serdecznie i życze bezawaryjności

daniel

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2008, 09:52:01 am »
Kupisz u dealera. ~30pln/0,5 litra

jannaf

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2008, 10:43:57 am »
Dzięki za info. Jakoś nie brałem pod uwagę najprostszej drogi. Diler  :-yipee oczywiście.

jannaf

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2008, 10:12:23 am »
Kupiłem dziś w serwisie dwie piękne buteleczki Castrol HSMO z jakimiś dziwnymi rurkami przyczepionymi do nakrętek. Na butelkach jest napisane, że olej stosować tylko w samochodach marki Jaguar itp. itd. Pomyślałem, że w takim wypadku te rurki, wężyki i dziwne końcówki muszą mieć jakieś konkretne zastosowanie, a u mnie jest po prostu zbiorniczek, nakrętka z miarką i nic więcej. Nalać płynu to pestka, więc jeżeli leveling stosowany był tylko w XJ 40, to po co do butelek dodają te wszystkie ustrojstwa???. Gdzie jest pułapka???
Następny problem jest taki, że obecnie nalany płyn w zbiorniczku jest raczej żółto-szary, a kupiony nowy HSMO ma piekną barwę zielonkawą. Czy znaczy to, że poprzedni właściciel nieświadom specyfiki auta nalał tam byle czego (np płynu DOT lub ATF), czy też może HSMO zmienia kolor z upływem czasu. Co byście radzili?? Zrobić tylko dolewkę, czy może wylać obecny płyn ze zbiorniczka i zalać tym właściwym?? a może dokonać całkowitej wymiany płynu??? Kto robił coś takiego u siebie niech będzie łaskaw podzielić się na forum swym doświadczeniem  :)

Robson

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2008, 10:43:55 am »
Jeżeli nie jesteś pewien tego co tam jest zalane, to ja bym spuścił cały i wymienij na nowy. nie wszystkie oleje czy płyny dobrze się ze soba mieszają. A jeżeli zrobisz dolewke, a później się okaże że i tak trzeba wymienić? Strata czasu i pieniędzy. Zrób raz a dobrze, tak żeby Kotek cię za to kochał. :-V

jannaf

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2008, 12:45:07 pm »
Robson. Też tak myslałem, że całkowita wymiana załatwi sprawę, ale przeraża mnie ilość ostrzeżeń i wykrzykników umieszczonych przez fabrykę w okolicy omawianego wczesniej zbiorniczka. Gdzie bym nie spojrzał pod maską, a nawet w bagazniku pełno jest nalepek, żeby nic samodzielnie nie grzebać w wysokociśnieniowym układzie samopoziomującym. Serwis fabryczny w Poznaniu odpada i to nie tylko z racji cen (w gablotce mają krawat z logo Jaguara za 440,-PLN  :-\ ), ale wczoraj kupując właśne olej HSMO doświadczylem ich totalnej niekompetencji. Facet na stoisku serwisowym nie wiedział w ogóle że jaguar miał samopoziomujące zawieszenie, zapobiegawczo odpowiedział mi, że castrola HSMO nie mają ale spróbuje go dla mnie zamówić, a jak powiedziałem, że potrzebuję to do modelu XJ40, to widziałem na jego twarzy wyraz absolutnego zdumienia, że takie Jaguary w ogóle istnieją. Dopiero po konsultacji z innym gościem znalazł właściwy płyn w komputerze i tłumaczył się, że o coś do modelu XJ40 nikt się od dawna nie pytał....  :-thumpdown .
Wracam do tematu: KTO WIE JAK BEZPIECZNIE (dla siebie  :o no i oczywiście auta  ;D )WYMIENIĆ PŁYN W ZINTEGROWANYM UKŁADZIE WSPOMAGANIA I LEVELINGU ????? (może Jagoholic zajrzy w końcu na "Dział techniczny" ??)

Offline V12

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 435
  • Nowe części zamienne Jaguar Daimler tel. 5O61122O4
    • V12.com.pl
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2008, 16:04:44 pm »
No to zaglądam ;)
Jeśli masz wątpliwości co do zawartości układu, to najlepiej wymienić, być może ktoś dolał tam np. płynu do hydrauliki do citroena. Będę miał wkrótce w ofercie oryginalny HSMO, będzie kosztował ok 20zł/flaszkę. Procedurę wymiany ściągnę z serwisówki i wyślę Ci na maila.
XJR-S 6.0 Asprey#99

jannaf

  • Gość
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 19, 2008, 16:13:12 pm »
Będę niezmiernie wdzięczny za instrukcję wymiany płynu. HSMO mam na razie 2 butelki (po 31PLN w serwisie  :-thumpdown ) Nie znam niestety nawet pojemności układu bo w instrukcji o tym cisza.

Offline dred

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 60
  • J@#$%ć biedę - czas spełniać marzenia.
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2016, 09:10:06 am »
Odgrzeje kotleta, bo chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku.

Czy zamiast Castrola HSMO JLM9886 można wlać coś innego? Muszę przejechać ok 50km, aby odebrać kota i jest za mało płynu. Inter Cars w katalogu ma jako zamiennik LHM. Ale katalogi IC są warte niewiele. Zamówiłem przed chwilą na V12 2 butelczyny HSMO, ale pewnie przed Wigilią nie dotrą, więc szukam jakiegoś rozwiązania zastępczego.... A może ktoś w Warszawie lub w Poznaniu ma jakieś zbędne 2 butelki HSMO i poratuje na szybko?

Offline jurlich

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 346
  • S-Type 2001 3.0 V6 Sport - automat
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2016, 09:19:04 am »
Paczki z V12 zawsze są na drugi dzień (o ile nie zamawiasz tego późnym popołudniem) - nigdy nie zdarzyło mi się, aby kurier przyjechał dwa dni po złożeniu zamówienia do południa.

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Olej do wspomagania/levelingu
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2016, 21:22:00 pm »
Tak naprawde, to LHM to na 99% to samo. Ale nikt w domu nie ma laboratorium i nie zaryzykuje odpowiedzi "lej smialo nic sie nie stanie".

W koncu w cytrynach ten plyn tez uzywany jest do zawieszenia wspomagania kierownicy i  hamulcow.
I to i to jest w koncu mineralnym olejem hydraulicznym.

Cytryny jezdzily tez bez skutkow ubocznych na oleju napedowym, lub zwyklym oleju rzepakowym zamiast LHM, wiec nie ma co sie szczypac az tak z tymi olejami.

Wspomaganie w Jagu tez raz chodzilo na HSMO raz na Dextronie (w zaleznosci od rocznika), wiec przekladni wszystko jedno, a amorki tez pewnie tak wrazliwe nie sa i na Dextronie tez pewnie by latały.

Latanie na zwyklej ropie przez dluzszy czas jest powszechne w Citroenach zeby przeplukac uklad, Citroeny na ropie zachowuja sie tak samo jak na LHMie. A ropa ma najbardziej zblizone wlasciwosci do LHM-u. Niektorzy caly czas stosuja rope w Citroenach i przejezdzili dziesiatki tys km bez problemow.

Podobnie jest z Citroenami, zalanymi Orlenowskimi olejami typu Hydrol.

Podobnie w Jagach, to jest tylko prymitywna hydraulika, przy ktorej nawet ta Citroenowa czy kazdy system ABS to prom kosmiczny.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2016, 21:49:29 pm wysłana przez sebek1111 »