Autor Wątek: Zbieżność osi tylnej Estate  (Przeczytany 2590 razy)

Mazur

  • Gość
Zbieżność osi tylnej Estate
« dnia: Marzec 20, 2016, 14:31:31 pm »
Witam,

po zakupie wymarzonego X Type staram się doprowadzić go do stanu wręcz idealnego co niestety może być trudne ze względu np. na problemy ze zbieżnością tylnej osi. Koła tylej osi są rozbieżne \ / względem kierunku jazdy, opony oczywiście ścięte wewnątrz. Niestety regulacja zbieżności z tyłu, klasyczny mimośród jest już na maxa, tzn. nie można już więcej regulować wahaczy... :-K  Ewidentnie wahacze poprzeczne (te krótkie) są jakby za "długie" co powoduje, że koła są za bardzo \ / i regulacja już nie jest możliwa...

Tu rodzi się moje pytanie? Czy ktoś z forumowiczów borykał się z takim problemem? Czy możliwe jest, że poprzedni właściciel zamontował kiepskie zamienniki, które nie trzymają wymiarów? Ewentualnie wprasował felerne tuleje...

Kolejne pytanie dotyczy wahaczy górnych (bananów). U mnie zamiast nich jest wahacz ze śrubą rzymską, która umożliwia regulację konta pochylenia koła. Dziwne, bo nigdzie w częściach zamiennych ich nie widziałem, występują tylko klasyczne banany. Spotkaliście się z czymś takim? Może to jakiś mod z Mondeo?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi   :-super

andrew140785

  • Gość
Odp: Zbieżność osi tylnej Estate
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2016, 14:44:22 pm »
Prawdopodobnie ktoś zamontował kiepskie zamienniki wahaczy bo tu na forum był przypadek że wahacze miały różne długości. Ale nie pamiętam żeby koła tylne stały  w pozycji \ /    ktoś kombinował i nie wyszło.

Mazur

  • Gość
Odp: Zbieżność osi tylnej Estate
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 20, 2016, 14:57:56 pm »
Myślę, że najlepiej byłoby zakupić oryginalne używki, porównać ich długość z moimi. Jeśli się to sprawdzi wpakowałbym tam tuleje poliuretanowe z Olkusza. Mam je zamontowane w innym aucie i jestem mega zadowolony :-10points Podobno JCP ma zniżki w Olkuszu. Zgadza się?

Ma ktoś może wahacze poprzeczne i chciałby się pozbyć?

andrew140785

  • Gość
Odp: Zbieżność osi tylnej Estate
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2016, 17:48:43 pm »
Możesz porównać wahacze jeśli masz taka możliwość. A możesz kupić też używane zawieszenie tylko oryginalne i wprasować nowe tuleje poliuretanowe i powymieniać wahacze i po robocie.
Ja sam mam poliuretany z Olkusza w swoim Xie tylko w sedanie  z tyłu i też jestem zadowolony .

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Zbieżność osi tylnej Estate
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2016, 19:01:15 pm »
Mi po wymianie na poliuretany pojawiły się duże minusy i dopiero po wymianie na tuleje gumowe (zamienniki) kąty wróciły do normy.
X type ma normę do 1,5 stopnia a ja miałem 3. Jakbym miał ponownie wymieniać tuleje to kupiłbym gumowe zamienniki a nie poliuretany.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

Mazur

  • Gość
Odp: Zbieżność osi tylnej Estate
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2016, 22:42:02 pm »
Jeśli zdecydowałbym się na zamienniki to jaką markę byś mi polecił? Muszę się uporać z tą zbieżnością, wiosna praktycznie nastała a nie założę nowych oponek bo zetnie je w oczach. A jak jest u Was z wahaczami górnymi (bananami)? Możecie regulować kąt pochylenia czy ktoś u mnie coś pokombinował i dołożył inne wahacze?

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Zbieżność osi tylnej Estate
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2016, 07:46:16 am »
Ja wymieniałem same tuleje i to tylko wahacza poprzecznego górnego, i miałem problem ze znalezieniem zamienników. Znalazłem tylko na allegro, ale sprzedawca nie podał marki. Jeżdżę na tym ponad rok i jak na razie jest ok.
http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-wahacz-tyl-gorny-jaguar-x-type-i5711177851.html
Sprzedawca ma wszystkie tuleje do tylnego zawieszenia, ale całych wahaczy nie ma.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała