Autor Wątek: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?  (Przeczytany 2345 razy)

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Sytuacja przedstawia się następująco:
-wsiadam do auta, kluczyk do stacyjki, przekręcam kluczyk i uruchamiam silnik i jest ok, kontrolki gasną, żaden błąd się nie wyświetla
-innego razu tak samo kontrolki gasną ale kręci rozrusznikiem i brak odzewu jakby nie dostawał iskry...

Co było robione:
-podłączany pod komputer(zaznaczam że nie taki typowy do jaguara), kiedyś wpadł w tryb awaryjny i na komputerze pokazało błąd przepływomierza, po wykasowaniu jeździł normalnie. Za jakiś czas pojawił się ten problem z uruchomieniem silnika. Ponownie został podłączony pod komputer, błędów brak...
-został wymieniony czujnik położenia wału, stary był zabrudzony a tego czujnika komputer mógł nie pokazać, po wymianie jakiś czas nie było problemu z uruchomieniem silnika, mam wrażenie że po tej wymianie silnik szybciej wchodzi na obroty podczas jazdy.

Problem ostatnio się nasilił gdyż występuje coraz częściej.
Ostatnie odpalania jak znów problem wystąpi są takie że uruchomił silnik za 3 razem długo kręcąc a po uruchomieniu zafalował na obrotach. Po odpaleniu zabujało silnikiem tak jakby był zalany i po przepaleniu tego już normalnie chodził.
Następnego dnia ponownie nie chciał odpalić za pierwszym razem. Po odłączeniu akumulatora na 10 min i ponownej próbie uruchomienia silnika odpalił ale też zafalował na obrotach.
Kocur przed zakupem stał u poprzedniego właściciela na dworze ok 3 lat nie eksploatowany.
Wydaje mi się że problem zaczął się po zamontowaniu mu lpg...
Kiedy nie odpala ciśnienie paliwa na listwie wtryskowej jest, po naciśnięciu zaworka siknie paliwem dosyć mocno.
Pompkę paliwa w bagażniku tez słyszałem jak druga osoba przekręcała kluczyk w pozycję zapalenia kontrolek.
Kiedy nie odpalał próbowałem uruchomić go awaryjnie na gazie przyciskając przycisk gazu ale słychać było jakieś piknięcie(sygnał dźwiękowy) i nie udało się go uruchomić tą metodą...
Nie ma znaczenia czy silnik będzie zimny czy jeszcze ciepły...

Ma ktoś jakieś pomysły, porady które pomogą mi w naprawieniu tej denerwującej usterki???

Nie mam siły już na tego Jaguara :-zly

brys

  • Gość
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2015, 00:05:56 am »
Próbowałeś przejeździć powiedzmy tydzień na samej benzynie, bez włączania gazu? :)

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2015, 14:38:27 pm »
Po pierwsze sprawdź szczelność reduktora gazu, potem wtryskiwaczy gazowych.
Wygląda jak by był zalewany podwójną dawką paliwa, gazu i benzyny, podczas odpalania.
Jak postoi to kolektor ssący napełnia się gazem i jak dostaje paliwo to jest za bogato  i nie odpala. Dopiero jak przewietrzysz kilkukrotnym kręceniem cylindry to zaskakuje.
Sposób sprawdzenia, odepnij przewód gazowy od wtryskiwaczy gazowych i zobacz jak będzie odpalał.
Druga sprawa rozjechane mapy benzynowe. Dzieje się tak jak przez dłuższy czas jeździł tylko na gazie i na źle ustawionej mieszance.
Tutaj sprawa może być trudniejsza bo zwykłe odłączenie akumulatora może nie wystarczyć. Podobno trzeba na IDS wykasować korekty i ustawienia.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2015, 17:09:55 pm »
Dziękuję za podpowiedzi.
Instalacja gazowa została zamontowana latem tego roku i przejechane zostało od tej pory może 2-3 tyś km tylko.
Auto nie jest moje tylko mojego szefa i dlatego na co dzień ja go nie eksploatuję. Pewnie za jakiś tydzień będę z tym walczył dalej.
Może wystarczy zakręcić butlę i wymontować bezpiecznik od gazu i tak wyjeździć zbiornik benzyny może 2 żeby się upewnić?
O tych mapach wtrysków słyszałem już kiedyś że jak długi czas się jeździ głownie na gazie to potrafi zgubić zaprogramowane dawki paliwa...

brys

  • Gość
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2015, 21:39:31 pm »
Podstawa, to zrobić kilkaset kilometrów na samej benzynie - wg mnie już po 100km zrobionych na benzynie problem może ustać. Spotkałem się z takim problemem jak u Ciebie przy wadliwym umiejscowieniu reduktora od gazu. Gdy reduktor jest popsuty podejrzewam, że może być podobnie.

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2015, 21:48:01 pm »
W jakim "wadliwym" miejscu umieszczony był ten reduktor że sprawiało to problemy ?

brys

  • Gość
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2015, 22:36:08 pm »
Trochę źle się wyraziłem w tej kwestii. Reduktor nie zmienił swojego miejsca położenia, ale miejsce jego podłączenia do układu tak. Niestety wiele więcej Ci nie powiem, ale efekt był taki, że gdy jeździłem na gazie, to auto potrafiło zacząć poszarpywać, a po zgaszeniu miewało problemy z odpalaniem. Gdy jeździłem kilka dni na samej benzynie - problemy jak ręką odjął. Okazało się, że złe wpięcie reduktora w układ chłodzenia powodowało, że gdy zaczynałem używać ogrzewania - reduktor się zapowietrzał. Gazownik w końcu znalazł swój błąd, zmienił podłączenie i od roku chodzi jak złoto ;)

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2015, 00:08:38 am »
Podczas jazdy na gazie nic nie szarpie, przyśpiesza jak trzeba.

Offline demon206sw

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Jaguar x308 4.0v8 raz odpala dobrze a innym razem już wcale, gdzie szukać?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2015, 21:01:49 pm »
Wypadało by zdać raport.
Podczas jazdy z wyłączonym gazem czyli na samej benzynie Jaguar odpala raczej bez problemu.
Za jakiś czas trzeba będzie wyjeździć ze 2 butle gazu i sprawdzić czy problem się pojawi a wtedy dam znać.
Dziękuję za pomoc.