Autor Wątek: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody  (Przeczytany 4333 razy)

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« dnia: Październik 22, 2015, 13:18:55 pm »
Witam jak w temacie, zaczęło się jakiś czas temu od delikatnego pisku po odpaleniu zimnego silnika. Po czasie hałas się nasilił i towarzyszył przy każdym opalaniu. Pierwsza diagnoza pompa wody, która została wymieniona na nową ze sklepu  v12 , po zamontowaniu bez zmian , wiec podejrzenie poszło na kompresor supercharger. W kompresorze wymienione zostały wszystkie łożyska. Jak nie trudno się domyśleć auto dalej ma swoją przypadłość. Jag wczoraj oposcil lakiernie bo był cały malowany wiec wstyd piszczacym jeździć i auto prosto na podnosnik trafilo. Pasek kompresora zdjęty pisk jest , zwalony pasek od alternatora i pompy  wody wszystko ustępuje. Co to może być ? Alternator tez został zregenerować, pompa nowa ,  czytalem ze są w pompie różne długości śrub i ze muszą być ponownie w tych samych miejscach skręcone ,  ma ktoś jakieś pomysły co to może być? Bo ja już nie wiem co robić , zdemontowalem pompę  bo myślałem ze gdzieś przyciera się ale żadnych śladów .
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2015, 13:23:00 pm wysłana przez robsson86 »
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2015, 13:53:23 pm »
Zmieniałeś paski też pewnie, nie? Nie zaobserwowałeś czy to się nie zrobiło po założeniu nowych pasków?
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline XJSC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2015, 15:56:11 pm »
Witam kolejnego miłośnika XJR.

Tez długo u siebie szukałem tego irytującego pisku
Do wymiany masz oring przy zaworze upustowym oraz/lub by pass actuator.
Dobra wiadomość to 3 zł za oring, actuator ostatnio kosztował 600 zł , ale w europejskiej sieci Jaguara jest już nie osiągalny.
Można poszukać w sieci Jaguara w USA i Kanadzie , oraz Aston Martin - model DB7'97 z silnikiem 3,2  - był identyczny.
A możesz kupić od VW 1,9 TD i zaadoptować - koszt 100 zł.
Zdjęcia do powyższego masz na emailu.
XJ40, XJSC , XJR

Offline XJSC

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2015, 21:02:10 pm »
No i doczytałem... u mnie pasek hałasował i szybko zużywał się, przyczyna była prozaiczna - niewspółosiowo zamontowana pompa wodna , po małej korekcie objawy ustąpiły.
Może Twój samochód miał w przeszłości jakąś kolizję podczas której uszkodzeniu uległy elementy wokół pompy i /lub alternatora i stąd ten problem?
XJ40, XJSC , XJR

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2015, 22:39:12 pm »
nie no na podluznicach nie widac sladow wypadku/kolizji. Dzwiek  jest taki jakby coś co się kręci np, jakiś wirnik przycierałby o obudowe z aluminium, coś takiego to jest. Jak mowiłem w superchargerze wymienione łożyska zero śladów tarcia , alternator to samo , pompa rownież, wszystkie rolki prowadzace wymienione, paski wszystkie nowe , jedyne co nie zostalo wymienione zregenerowane to kompresor klimy.

XJSC - wracając do tego co mi wysłałeś to sa jakaś część zaraz zamontowana za kompresorem, do czego ona sluzy, gdzie ten oring sie montuje ? TAk jak wspominałem po zdjeciu paska alternator pompa wszystko cichnie, dziwiek dochodzi z okolic pompy. A dokładnie to jest taki pisk ze przy zamknietych oknach uslyszysz go bezproblemu w domu majac zamkniete okna i to pewnie do 10tego pietra :D Jak auto sie nagrzeje to jest spokuj, czyli jakies srednio 5-6 min. Zauwazyłem jedynie to ze na voltomierzu wewnatrz auta po odpaleniu odrazu ladowanie wskakuje na 14,5 zaczyna piszczec , spada na 13 powoli sie podnosi na 14 obciaze aku swiatłami pisk sie nasila i spada wskazanie na voltomierzu, moze to przypadek. 
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

tomek1212

  • Gość
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2015, 00:42:13 am »
Miałem ten sam objaw w x300 bez doładowania przy zbyt słabo napiętym pasku. Zawsze gdy był zimny to piszczał pasek i wskazówka woltomierza wtedy trochę opadała (alternator stawiał duży opór przez co pasek się po nim ślizgał). Po lekkim nagrzaniu przestawało piszczeć.

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 23, 2015, 15:56:16 pm »
A co powiecie na uszkodzony akumulator, tak się zastanawiam że jak jest np jakas cela uszkodzona i przy starcie aku tak obciąża alternator że poprostu zaczyna się slizgac pasek. Jutro złoże pompę i spróbuje na innym aku. Miał może ktoś z forumowiczow taka przypadłość związana z uszkodzonym aku, dodam że nie mam nowego akumulatora i nawet nie wiem ile ma lat , kręcić kręci ale stan techniczny jego jest mi nie znany.
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

Offline robsson86

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2015, 21:48:18 pm »
witam
prawdopodobnie znalazlem winowajce tego pisku. przy skladaniu pompy wody przypadkiem kolega zakrecil kolem pasowym ktore napedza wspolnie alternator pompe wody oraz supercharger i odrazu slyszalny byl ten nieprzyjemny dzwiek. Czy mozna te kolo gdzies kupic, chodzi dokladnie nie o to ktore jest widoczne jako pierwsza i napedza supercharger i alternator a te pod nim co jest przykrecone na srube 36 jak dobrze pamietam
bo nie ma to jak kompresor.............

XJR6 1995r

jarecky

  • Gość
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2016, 23:06:13 pm »
kolego robsson86 czy udało Ci się dojsc do  pewnosci przyczyny ? mam niemalże podobny problem jednakze jestem przed wymianą pompy wody

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.019
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2016, 11:37:30 am »
Musisz zdjac pasek i sprawdzic. U mnie po prostu pasek byl za luzny i rano potrafil zapiszczec, po przejechanie paru metrow wszystko bylo w porzadku. Jakby nie patrzec, zazwyczaj jest to wina pompy wody.

jarecky

  • Gość
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2016, 20:46:19 pm »
Paski wszystkie nowe. Dźwiek jest metaliczny jak kolega wyżej to określił. Trwa około kilku sekund po uruchomieniu auta z rana na zimnym.Czytałem także o oringu jednakże zaczne od pompy wody. PS : gdzie i jaki oring w razie W ma byc zbadany ?

Donkihot

  • Gość
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2016, 07:07:56 am »
Paski wszystkie nowe. Dźwiek jest metaliczny jak kolega wyżej to określił. Trwa około kilku sekund po uruchomieniu auta z rana na zimnym.Czytałem także o oringu jednakże zaczne od pompy wody. PS : gdzie i jaki oring w razie W ma byc zbadany ?
Nie wiem co u ciebie znaczy metaliczny, ale jeśli trwa kilka sekund po uruchomieniu to raczej nie pompa. W naszych kotkach taki objaw sugeruje raczej zużyty rozrząd. Łatwo sprawdzić bo możesz zdjąć pasek np. wieczorem i następnego dnia odpalić na chwilkę bez paska. Na 99% dźwięk się powtórzy. Winne za to są dwa elementy: górny napinacz łańcucha rozrządu i zjechane elementy ślizgowe.

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.019
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2016, 09:30:44 am »
Racja, rozrzad tez bedzie brzeczal przy starcie rano, dlatego wlasnie najlepiej zdjac paski i odpalic auto bez nich, lub z pojedynczym paskiem, bedziesz wiedzial od razu co wydaje niepotrzebne dzwieki.

jarecky

  • Gość
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2016, 11:16:35 am »
Auto było odpalone bez pasków i bylo ruszane kołem od pompy i stamtąd był hałas (zakręcone ręką). Tak wiec stawiam na pompe wody ?

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.019
Odp: Jaguar x300 xjr 1995 piszczenie pompy wody
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2016, 11:51:59 am »
No i masz odpowiedz wlasnie.