Autor Wątek: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?  (Przeczytany 2431 razy)

monteki

  • Gość
wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« dnia: Sierpień 13, 2015, 17:12:43 pm »
Jak w temacie , nie moge znaleźć żadnego opisu , filtr jutro odbeiram i chce go wymienic , czy robił ktoś to samemu ?

może ktoś ma instrukcje lub napsize co i jak , jedyne co znalazłem to ten film , ale on jest 02-04 roczniki , ja mam 08 pytanie czy to podejdzie do mojego ?

https://www.youtube.com/watch?v=0FqzKg6__KA


cyberda

  • Gość
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2015, 17:41:02 pm »
Zdejmujesz wycieraczki, wyciągasz klipsy z tworzywa z podszybia i wyciągasz lub odchylasz plastikowe podszybie - i to wszystko - roboty łącznie na max 10 minut.

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2015, 19:38:32 pm »
Uważaj jak będziesz odciągał podszybie, aby go nie uszkodzić (to tak na wypadek, gdyby Ci wycieraczki nie chciały zejść). Ja swoje połamałem
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

monteki

  • Gość
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2015, 23:44:49 pm »
ale zobaczcie ten film , tam jest bez zciągania wycieraczek , tylko podciagając podszybie do góry ?

Offline Sebko

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2015, 23:53:44 pm »
Też mnie ten film zastanawia, ale u mnie nie da się dostać do tego filtra, jeśli nie odkręcę wycieraczek.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2015, 00:13:05 am »
Nie wiem jak w X ale w S żeby ładnie zeszły wycieraczki należy je nacisnąć w tym przegubie. Tylko drugą ręką trzymać przy śrubie co by zębów nie wybiło i szyby przy okazji
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2015, 00:35:22 am »
No i właśnie podczas tego podciągania do góry można uszkodzić to podszybie. Na filmie poszło bez problemu, ale u mnie siedziało tak mocno, że się połamało. Samo podszybie jest dość twardym plastikiem i jak się nie ma dobrego "pola manewru" np. gdy strona od strony kierowcy jest zablokowana, bo nie zdjęte są pióra wycieraczek, to można próbować odchylać tylko jeden koniec tej strony od pasażera, ale wtedy ręce są naprawdę podrapane i niewiele widać co się robi i zrobione to jest na tzw. odpierdol, bo nie dość, że nie wyczyścimy dobrze miejsca, w którym ten filtr osadzamy, to również precyzja umiejscowienia tego filtra też jest sprawą dyskusyjną. Inna metoda, to można próbować odciągnąć całe podszybie z tamtej strony. Od spodu jest taki biegnący przez całą szerokość występ, który utrzymuje podszybie na miejscu. Wciska się go poniżej dolnej krawędzi szyby i przez to całe podszybie dość dobrze dolega do szyby i nie przepuszcza tamtędy wody. Ale to podszybie jest dość często mocno wciśnięte i nie mogąc nim swobodnie ruszać (co ma miejsce jak nie zdejmiemy wycieraczek) można go wtedy uszkodzić. Tzn. cześć tego plastiku wciśniętego w rowek już tam zostaje i tyle. Nie ma opcji ponownego wciśnięcia go i przez szparę podczas deszczu woda dostaje się do filtra kabinowego, a potem dalej i mamy fajny wodospad po stopach pasażera przedniego fotela. Sam wymieniałem filtr kabinowy bez ściągania piór kilkukrotnie, ale zawsze miałem niedosyt, że to jest sfuszerowane, a jak próbowałem wyciągnąć całą część od strony filtra to połamałem ten dolny wpust i teraz mam problem w deszczu. A jak się przyjrzeć wszystkim wystawionym na allegro podszybiom, to wszystkie są albo angielskie lub tak samo uszkodzone, a potrafią kosztować kilka stówek, więc radziłbym zachować ostrozność podczas tej operacji, aby potem nie żałować.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2015, 00:41:24 am wysłana przez bodi »
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

wilu55

  • Gość
Odp: wymiana fitlra kabinowego - na co zwrócic uwagę ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2015, 11:33:03 am »
Witam.

Wczoraj udało mi się go wymienić samemu.
Miałem pomysł aby zdjąć wycieraczki ale walczyłem z nimi i dałem sobie spokój bo nie udało mi się ich zdjąć bo trochę przyrdzewiały...
Ale rzeczywiście można to zrobić bez ich demontażu.
Ja zrobiłem to demontując plastikowe korki znajdujące się z przodu i następnie delikatnie odciągnąłem plastik przy szybie (są tam jakieś zaczepy) dzięki czemu powstała szparka przez którą wyciągnąłem stary spleśniały filtr (chyba nigdy nie zmieniany) i tą samą metodą wsadziłem bez większych problemów nowy. Jest mało miejsca ale jest to do wykonania samemu, czas operacyjny około 15 minut na luzie.
Po wymianie filtra ogromna poprawa w komforcie. Nie mam już dziwnego zapachu w aucie oraz uczucia duchoty, jest ok.