Dział Techniczny > XJ-40, XJ-81 (1986-1994)

Pytanie o Check Engine, kontrolkę błędu skrzyni, złącze antenowe

(1/1)

windosek:
Mam pytanie - czy xj40 posiada jakieś złącze ala OBD po za wyświetlaniem komunikatów błędów VCM ?

Mam dwa od święta pojawiające się komunikaty o błędach w postaci kontrolek.
1) przy jeździe ze stałą prękością 120-130km/h pojawia się check Engine (jazda na lpg) - nie dzieje się nic złego, auto jedzie jak jechało z kontrolką czy bez tak samo. po dłuższej jeździe często kontrolka zanika. VCM nie podaje żadnego błędu.

2) kontrolka błędu skrzyni i tryb awaryjny. Swego czasu pojawiała się notorycznie, wyciągnąłem komputer, kiedyś się do niego dostała woda, został wyczyszczony zamontowany i od 2 miesięcy było ok ( co prawda przy każdym ponownym rozruchu auta wszystkie kontrolki gasną a ta od tego błędu dopiero po odpaleniu auta gaśnie, nawet reset akumulatorem nie daje efektu) i wczoraj ni z tąd ni zowąd zajechałem na stacje benzynową, zatankowałem ruszam dalej i bład został tryb awaryjny. Wyłączyłem auto włączyłem od nowa już było ok. VCM znowu nic nie pokazuje.

3) Czy drut antenowy ma jakąś specjalną końcówkę która wchodzi w automatyczną antenę? czy jest tak sobie po prostu wsadzony w środek  (metalowy otwór przy bacie antenowym) i przyczepiony tą gumeczką ?

Jak mogę zdiagnozować co dolega i gdzie ? Naprawdę bardzo dziękuję za pomoc bo to trochę frustrujące czasami ;)

Cubae:
co do pytania 1 to pewnie sonda lambda, odpowiada za sygnal do komputera jaka ma być mieszanka paliwa i powietrza, czesto przy LPG pokazuje sie blad sondy, jesli jazda jest bez zmian, czyli nawet nie pobiera wiecej paliwa, a w takich momentach nie odczujesz, mozna zastosowac emulator sondy, wdl rozmiaru gwintu mozna zamowic na allegro, z 40 zł z wysylka i wkreca sie go w uklad wydechowy w miejsce sondy i na niego sonde ( sygnal bedzie podobny, roznicy nie odczujesz ale nie bedzie bledu, czyli bezpieczne oszukanie komputera i mniej kosztowne niz wymiana sondy)- jesli to wina sondy oczywiscie.

co do pytania 2- sterownik skrzyni biegów ( jesli o tym mowimy?) wyslal bym do sprawdzenia firmie ktora takie sterowniki naprawia, wdl typu skrzyni.
Pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej