Autor Wątek: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań  (Przeczytany 4278 razy)

windosek

  • Gość
XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« dnia: Marzec 12, 2015, 20:25:09 pm »
Witajcie.
Sprawa ma się tak, pacjent xj40 4.0 92r sovereign. przestał działać tempomat - zapala się światełko czerwone gdy włączony, ale przycisk SET nie daje rezultatu żadnego.
W pobliżu nie działa też z guzików Fuel - Average i Trip - speed. Czasami także na chwile przestają działać Fuel - Used i Trip - Range. Pytanie teraz czy to kwestia paneli w przyciskami - rozebrać i szukać tam usterki? czy raczej gdzieś dalej na kablach może być przyczyna? czy idą one gdzieś do komputera pod schowkiem? Miałem rozbierany kokpit bo wymieniane dmuchawy były bo stare były zatartę, być może w warsztacie coś rozpięli lub poluzowali tylko musiałbym wiedzieć gdzie idą kable z tego panelu ?

Druga kwestia - czasem podczas jazdy przy przerzucaniu biegów(automat) szarpnie autem delikatnie, mechanik zdiagnozował już mocno zmęczony łącznik gumowy wału - to może być przyczyna? czy raczej coś w skrzyni ? luz gdzieś na mocowaniu skrzyni albo dyfra?

Trzeci temat - oświetlenie bagażnika - gdzie jest czujnik lub co załącza żarówki w bagażniku ? Bo mam na nich brak napięcia :/

Czwarta kwestia - czy jest gdzieś instrukcja na forum rozbierania boczków? Grają mi tylko przednie głośniki i to bardzo mizernie, chciałbym się nimi zająć lecz nie chce nic połamać.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc ! :)

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2015, 22:01:31 pm »

Jezeli nie dziala ci pol panelu, to w nim bym zaczal szukac przyczyny. A potem przejzal wezyki od podcisnien.

ocznik walu moze miec wplyw na szarpniecia.


Wlacznik zalaczania zarowki jest za prawym zawiasem klapy.


Jesli masz boczki nowego typu, to idzie miejwiecej tak.

Odkrecasz ramke klamki, wysowasz drewno do przodu.
Odkrecasz srubki pod nim, z przodu wyciagasz kolek plastikowy i sciagasz gorna czesc tapicerki.

Potem odkrecasz podlokietnik.

Reszta trzyma sie na plastikowych zatrzaskach.

Tak to wyglada piszac z pamieci.



windosek

  • Gość
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2015, 11:03:58 am »
Pytanie - czy tempomat działa od razu czy dopiero po osiągnięciu pewnej temperatury silnika? Zrobiłem wczoraj mała trasę w Polskę i z ciekawości na ciepłym silniku sprawdziłem go i działał normalnie za każdym razem hmm... Bo zazwyczaj moje trasy mają jakieś 4km tyle co do pracy i z powrotem wiec wiadomo że ciągle na zimno ;)

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2015, 12:44:17 pm »
tempomat działa po przekroczeniu danej prędkości, niestety nie pamiętam dokładnie już jakiej no ale wiadomo że nie używa go nikt w korkach tylko w trasie więc musi być to już coś sensownego powyżej 50km/h napewno

windosek

  • Gość
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2015, 20:28:47 pm »
Kwestia z tempomatem wskaźnikami do paliwa typu średnie spalanie i ile przejade na paliwie jest taka że gdzieś musi być jakaś ścieżka na płytce czy któryś przewód gdzieś nie styka bo dziś np działało wszystko jak powinno. Więc to może być ciężkie do zlokalizowania.

Natomiast inne pytanie - odkąd mam auto problemem były nawiewy które nie działały. Wymieniłem dmuchawy, zaczeły działać, stare okazały się zatarte nie wiem dlaczego i co się z nimi działo wcześniej. Ok działały ale tylko nawiew High oraz na szybe. No to wymieniłem panel nawiewu dziś, niestety nadal nie działa medium oraz low. Co dalej ? Jakiś przekaźnik? Gdzie teraz szukać dalej ?

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2015, 23:57:21 pm »
Kwestia z tempomatem wskaźnikami do paliwa typu średnie spalanie i ile przejade na paliwie jest taka że gdzieś musi być jakaś ścieżka na płytce czy któryś przewód gdzieś nie styka bo dziś np działało wszystko jak powinno. Więc to może być ciężkie do zlokalizowania.

Natomiast inne pytanie - odkąd mam auto problemem były nawiewy które nie działały. Wymieniłem dmuchawy, zaczeły działać, stare okazały się zatarte nie wiem dlaczego i co się z nimi działo wcześniej. Ok działały ale tylko nawiew High oraz na szybe. No to wymieniłem panel nawiewu dziś, niestety nadal nie działa medium oraz low. Co dalej ? Jakiś przekaźnik? Gdzie teraz szukać dalej ?

Uszkodzone tranzystory umieszczone na plytkach drukowanych w obudowach dmuchaw. Do kupienia w sklepach elektronicznych w cenie 15 zl sztuka.


http://www.xj40.com/viewtopic.php?t=622

windosek

  • Gość
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2015, 22:56:35 pm »
Czy aby na pewno nie ma nic po drodze pomiędzy panelem a dmuchawami co mogło by robić problemy?
Znowu demontować dmuchawy pół auta rozbierając ehh ... Ale cóż skoro trzeba to kiedyś się  za to zabiore i dam znać czy przyniosło efekt :)

Jeszcze jedno pytanie - jakie żaróweczki są używane do podświetlenia przycisków oświetlenia kabiny, zamykania centralnego od środka czy od właśnie pokrętła nawiewów ? Te same w tych miejscach czy inne ?
Czy w Panelu podświetlającym guziki obc są takie same czy inne żaróweczki?
Czy przy włączniku świateł postojowe/mijania aktualnie działający tryb też powinien być podświetlony ?

Znalazłem odpowiednich tych co do Jaguara tj T1 z cokołem 12V 0.06A czyli bardzo podobne parametry ale tylko białe znalazłem. Musze poszukać gdzies zielonych.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2015, 23:05:00 pm wysłana przez windosek »

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: XJ40 nie działa tempomat i jeszcze parę pytań
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2015, 10:53:18 am »
Czy aby na pewno nie ma nic po drodze pomiędzy panelem a dmuchawami co mogło by robić problemy?
Znowu demontować dmuchawy pół auta rozbierając ehh ... Ale cóż skoro trzeba to kiedyś się  za to zabiore i dam znać czy przyniosło efekt :)


Tylko tranzystory. Czasem mylic moze zaciety servomotor klapy cieple/zimne (wtedy nawiewy zaczynaja dmuchac z duzym opuznieniem). Dlatego nigdy nie sprawdzasz czy cos dziala w XJ40 na postoju. Zawsze czekaj az sie troche nagrzeje w czasie jazdy.  Te nawiewy sa dosc osobliwe (durnie skomplikowane) wiec nic nie dziala tam logicznie :)


anz
Jeszcze jedno pytanie - jakie żaróweczki są używane do podświetlenia przycisków oświetlenia kabiny, zamykania centralnego od środka czy od właśnie pokrętła nawiewów ? Te same w tych miejscach czy inne ?
Czy w Panelu podświetlającym guziki obc są takie same czy inne żaróweczki?
Czy przy włączniku świateł postojowe/mijania aktualnie działający tryb też powinien być podświetlony ?


Wszedzie sa rozne. W samym panelu ogrzewania sa 3 wchodzace w 3 rozne plastikowe cokoly. Przyciski szyb to jakies zarowki z wasami, na takich niebieslich prostokatnych kostkach.

Znalazłem odpowiednich tych co do Jaguara tj T1 z cokołem 12V 0.06A czyli bardzo podobne parametry ale tylko białe znalazłem. Musze poszukać gdzies zielonych.
[/quote]


Nie wiem skad masz te dane, ale wedle moich pomiarow na zarowkach podswietlajacych wystepuje napiecie 9V a schematy pokazuja ze w obwodzie jest rezystor, wiec wyjasnia to napiecie 9V.  U mnie 12v ledwo swieca, diody to tez poroniony pomysl, bo lipnie to wyglada.  Zarowki oryginalnie sa zdaje sie biale i maja gumowy kapturek.

Tez bede musial to zrobic u siebie bo dosc ciemnawo mam w aucie :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2015, 10:58:32 am wysłana przez sebek1111 »