Autor Wątek: System BAS  (Przeczytany 2161 razy)

Kayyko

  • Gość
System BAS
« dnia: Listopad 07, 2014, 11:34:05 am »
Hej, czy Xy mają taki system?

eMWuGSM

  • Gość
Odp: System BAS
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2014, 12:26:16 pm »
Nie.
Posiadają tylko ABS (układ przeciw blokowaniu kół podczas hamowania) z EBD (elektroniczny system rozdziału siły hamowania), a oprócz tego ASR (TCS) lub ESP (DSC).

Z tego co pamiętam BAS (wspomaganie siły hamowania) posiadają wyłącznie samochody wyposażone bądź w pompę SBC (np. Mercedesy E-Class W211, CLK itp.) lub układy z akumulatorem ciśnienia w układzie hamulcowym. Żadnego z powyższych rozwiazań nie ma w X-Type.

ghrh

  • Gość
Odp: System BAS
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2014, 14:01:58 pm »
http://www.jaguar.ie/Images/JJM_10_02_20_901_tcm102-106204.pdf
Strona 127.

Cytuj
EMERGENCY BRAKE ASSIST

The Emergency Brake Assist (EBA) system
works in conjunction with the Dynamic
Stability Control (DSC) system. EBA measures
the rate at which the brake pressure increases.
If the system detects an emergency braking
situation, EBA automatically initiates the full
braking effect. This can reduce stopping
distances in critical situations, which can help
an inexperienced driver to stop in the same
distance as an experienced driver.

Kayyko

  • Gość
Odp: System BAS
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2014, 14:18:20 pm »
Dzięki wielkie za pomoc. Musze wymienić część serwa w tej części za pedałem hamulca i nie wiem dlaczego, ale te części maja w opisie info o tym, że są do wersji z BAS'em i bez. Co w obliczu powyższego daje wiele do myślenia na temat handlarzy częsci, ale nie tylko bo widziałem dziś na allegro wystawionego Xa i ma w opisie wyposażenia wpisany BAS...  :-nuts
ale w sumie EBA pełni identyczną funkcje co BAS jeśli dobrze zrozumiałem
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2014, 14:23:57 pm wysłana przez Kayyko »

ghrh

  • Gość
Odp: System BAS
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2014, 15:40:48 pm »
To pewnie taka różnica jak między ESP a DSC :)

eMWuGSM

  • Gość
Odp: System BAS
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2014, 13:47:12 pm »
Tylko BAS (BremseAsist System) działa na nieco innej zasadzie. BAS z tego co kojarzę ze szkoleniówek MB ma w układzie akumulator ciśnienia i dodatkowo zwalnia z niego ciśnienie przy nagłym hamowaniu (gwałtownym wciśnięciu pedału hamulca) podczas gdy EBA wykorzystuje tylko ciśnienie wytworzone w chwili wciśnięcia pedału hamulca i EBD koryguje rozkład ciśnienia na poszczególne koła. No i BAS (w MB) jest powiązany z układem sterowania nadwoziem, w chwili gdy zadziała automatycznie włącza światła hamowania i awaryjne.

Dlatego twierdzę, że X-Type nie ma BAS tylko co najwyżej podobnie działający system z wykorzystaniem pełnego wydatku serwa podciśnieniowego.