Autor Wątek: Modyfikacja audio (wygłuszenie drzwi, zmiana głośników itp.) - pytania  (Przeczytany 2464 razy)

Fiorino

  • Gość
Witam. Po weekendzie zamawiam maty do wygłuszenia drzwi, chcę też przy okazji wymienić głośniki... W związku z tym mam parę pytań ogólnie o audio:
1. Jakie dystanse MDF pod głośniki przód kupić? (grubość, będę wdzięczny za namiary)
2. Gdzie mogę kupić kołki plastikowe, montażowe tapicerki drzwiowej na wypadek uszkodzenia przy demontażu?
3. Jakieś wskazówki dotyczące wygłuszenia drzwi przednich?
teraz pytania do moich rozmyślań:
4. Czy w X-Type kombi montował ktoś głośniki w schowki bagażnika boczne? Lub jakby te głośniki teoretycznie mogły zagrać? (6x9)
5. Czy ktoś miał okazję odsłuchu subwoofera BOSE montowanego w koło zapasowe (np.Mazda 6 lub Nissany) - czy ktoś wie, czy jest to sub aktywny?

eMWuGSM

  • Gość
Odp: Modyfikacja audio (wygłuszenie drzwi, zmiana głośników itp.) - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2014, 21:28:50 pm »
Eee.... to jest subwoofer czy wzmacniacz?
W BMW miałem identyczne cuś i był to wzmacniacz BOSE siedzący w kole zapasowym, a woofer za oparciami kanapy w boczku.

Kołki tylko w ASO niestety albo pytaj na allegro lub na forum w  odpowiednim dziale, ja zostawiłem dla siebie, na 2 auta ocalało tylko ok 20 kołków (mniej niż 1/4), ROMIX nie ma takowych w katalogu, ale możliwe, że niedługo się pojawią z innego źródła.

Dystansów nie widziałem, ale szukaj głosników z Premium ICE (niebieska lub różowawa membrana z tego co pamiętam) Alpine, u siebie mam takowe założone z tyłu.

Fiorino

  • Gość
Odp: Modyfikacja audio (wygłuszenie drzwi, zmiana głośników itp.) - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2014, 12:31:14 pm »
czy ktoś kojarzy jaki jest roztaw śrub głośnika? bo muszę podać takowy, aby sklep dobrał mi dystanse mdf

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Modyfikacja audio (wygłuszenie drzwi, zmiana głośników itp.) - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2014, 22:29:02 pm »
Również planowałem przebudowę audio (ale chciałem to zrobić dość prosto i ekonomicznie). Jeżeli chodzi o wytłumianie drzwi to nie za bardzo widzę w X-Sie sens takiej modyfikacji. Według mnie albo w ogóle odpuścić temat albo zabudować jakieś obudowy zamknięte wewnątrz części drzwi. Raczej nie znajdziesz gotowych pierścieni dystansowych na rynku. Ja przynajmniej na nic takiego nie natrafiłem. Dorobiłem u kupla na frezarce CNC z płyty MDF. Z tego co pamiętam było to ok 30mm grubości (nie ma to aż tak wielkiego znaczenia ponieważ dociska do tego boczek drzwiowy i nawet 5mm więcej nie stanowi problemu). Z tego co pamiętam jest tam jakaś dziwna konstrukcja odmienna niz występuje w normalnych kolumnach głosnikowych - czyli, że głośnik ma obudowę zamkniętą lub typu bass reflex za sobą, a dźwięk propaguje bezpośrednio w kierunku słuchacza do przodu. Gdyby próbować zrobić coś podobnego w X-Sie trzeba byłoby odciąć pierścień plastikowy w boczku drzwi, który sprawia, że głośnik nie licuje się z boczkiem tylko jest schowany kilka cm wgłąb. Sprawia to, że dźwięk niekoniecznie promieniuje do przodu, ponieważ ma jeszcze możliwość rozchodzenia się w przestrzeni pomiędzy boczkiem drzwiowym i przegrodą znajdującą się wewnątrz drzwi. Dlatego tak jak pisałem albo zostawiamy tak jak jest albo wycinamy kilka rzeczy, głośnik dajemy maksymalnie do przodu, a z tyłu robimy jakąś fajną obudowę.
Ja na razie poprzestałem na zmianie głośników w przednich drzwiach na Morel Tempo 6 (wraz z zwrotnicami). Szczerze mówiąc to jakiejś powalajacej różnicy nie stwierdziłem :-(
Mam też dokupiony wzmacniacz Clariona 4x45W, który planuję wpiąć w okablowanie za fabrycznym radiem i w ten sposób zyskać trochę mocy, aby spróbować napędzić jakiegoś suba. Właśnie dołu najbardziej mi brakuje w brzmieniu.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black