Autor Wątek: 3.2 V8 przegrzewa się nagle  (Przeczytany 1811 razy)

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
  • XJ8 3.2 Executive 1999
3.2 V8 przegrzewa się nagle
« dnia: Maj 21, 2014, 15:48:27 pm »
Witam,
Dziś stanąłem kocurem w samym środku Warszawy z buchającymi kłębami pary spod maski.
Okazało się że spadł wąż idący od termostatu do chłodnicy - ten po stronie kierowcy. Zanim to się stało w pewnym momencie przestała chłodzić klima a po chwili temperatura poszła niemal skokowo pod czerwone pole i wywaliło ten wąż. Musiało być niezłe ciśnienie bo wąż był zamocowany dwoma cybantami a ponadto na króćcu termostatu jest próg - mimo tego wąż się zsunął. Samochód ostygł, założyłem wąż dolałem z 8 litrów płynu, pochodził trochę, dolałem jeszcze z pół litra i tak sobie chodził z 15 minut. Temperatura wzorowo w połowie skali. Postanowiłem się przejechać kawałek i po 1-2 km jazdy znów to samo - najpierw klima przestała chłodzić a po chwili temperatura poszła w górę. tym razem zatrzymałem silnik zanim weszło na czerwone. Oba węże dochodzące do termostatu mają podobną twardość więc zakładam że termostat jest otwarty - nie wiem czy słusznie. Wiatraki kręcą się, ale tak spokojnie, wzrost temperatury nie wywołuje przełączenia na szybszy bieg - swoją drogą nie wiem czy one są "dwubiegowe". Zostawiłem auto u mechanika - jutro ma się nim zająć. Tuż przed opuszczeniem warsztatu włączałem i wyłączałem klimę, przy włączeniu klimy silnikiem dość mocno, nienaturalnie na moje oko, bujnęło - zaciera się kompresor czy co ? Mechanik zakłada że to coś ze sterowaniem wiatrakami.
Co o tym myślicie ?
Piotr

Kulikowski

  • Gość
Odp: 3.2 V8 przegrzewa się nagle
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 21, 2014, 16:19:45 pm »
biały dym z rury wydechowej?

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: 3.2 V8 przegrzewa się nagle
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 21, 2014, 16:37:58 pm »
Tego nie sprawdziłem ... - czyli że uszczelka pod głowicą ?
Nawet o tym nie chcę myśleć.
Piotr

Offline p123

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 482
  • XJ8 3.2 Executive 1999
Odp: 3.2 V8 przegrzewa się nagle
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2014, 14:06:43 pm »
Problem przegrzewania się silnika chyba został rozwiązany. Winny był utleniony przewód przy przekaźniku sterującym wiatrakami - nie włączał się II bieg. Przy okazji wymieniono pro forma termostat i czujnik ciśnienia klimatyzacji bo powodował nieszczelność i czynnik uchodził. No i niby jest OK, niestety nie obyło się bez strat. Rozlało się lusterko wewnętrzne - nie wiem, od stania w pełnym słońcu cały dzień czy jak. Ponadto zaczęła warczeć dmuchawa ta po prawej stronie, za schowkiem pasażera. Jak myślicie, co się z z nią mogło stać ? - nic nie było tam ruszane.
I jeszcze jedno. co to jest to plastikowe pudełko które widać po zdjęciu prawej plastikowej pokrywy pod maską , tej ze skrzynką narzędziową .
Pozdrawiam
Piotr