Autor Wątek: pamięć fotela kierowcy przestała działć  (Przeczytany 2729 razy)

Offline zgredmaly

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
pamięć fotela kierowcy przestała działć
« dnia: Kwiecień 10, 2014, 22:02:43 pm »
Bardzo proszę o pomoc. Po naprawie podgrzewania fotela przestała działać pamięć. Wcześniej fotel przestał reagować na wyjęcie kluczyka, z tym się pogodziłem, ale brak pamięci nie daje mi spokoju. Muszę zaznaczyć że przejechałem samochodem bez fotela, czy może to być błąd zapisany w pamięci  ?. Proszę o radę. Lusterka i kierownica działa bez zarzutu.

Leszek312

  • Gość
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2014, 16:22:44 pm »
Spróbuj odłączyć aku na jakiś czas, jeżeli jakiś błąd się zapisał to powinno pomóc. No i sprawdź kostki skoro grzebałeś.

Offline zgredmaly

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2014, 09:47:50 am »
Problem rozwiązany. Uszkodzony był jeden z potencjometrów a tak dokładnie to  jego sprzęgło. Znajdował się poza zakresem i w związku z tym sterownik go " nie widział" a zatem nie było możliwości programowania fotela.
Pozdrawiam

tomek1212

  • Gość
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2014, 11:07:43 am »
To dość częsta usterka, w jaki sposób to naprawiłeś ?

Offline zgredmaly

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2014, 21:20:13 pm »
wytarło się sprzęgło więc je zablokowałem na stałe. To małe sprzęgiełko składa się z  kulki na której zaciśnięta jest pierscieniem stalowym "czpka" z nacięciami. Między nacięcia w osi kulki wstawiłem blokadę z igły lekarskiej 0,5. Oczywiście sprawdziłem dokładnie zakres pracy potencjometra, ruch fotela i zestawiłem w taki sposób by fotel przestawiając się w maksymalne zakresy nie powodował wyjscia potencjometra poza skrajne położenie. Z naprawieniem tego elementu nie ma problemu, jak kupiłem samochód  pamięc nie działała prawidłowo tzn. guzik się podświetlał gong był a w fotelu nie reagowały wszystkie silniki, wtedy wyszło że uszkodzone były potencjometry, naprawiłem tą samą metodą i działają do dnia dzisiejszego (5 lat).
Tym razem dziwny zbieg okoliczności sprawił że porencjimetr wyszedł poza zakres pracy i nie wrócił bo póściło sprzęgło sprzęgło, lampka przestała się zapalać oraz nie sygnalizowało zapamętania pozycji  dźwiękiem. 

tomek1212

  • Gość
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2014, 09:44:26 am »
A kierownica odjeżdża ?
Co to wgl jest za jaguar bo nie napisałeś ?

Offline zgredmaly

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2014, 21:21:00 pm »
Masz racje ja uznałem to za wiadomą. X 300 4.0 z 96 roku. Kierownica działa jak należy. Przelutowany został moduł fotela, znajomy elektronik zauważył w nim wylany jeden z kondensatorów (wymienił wszystkie), pod magicznym mikroskopem sprawdził scieżki, powinno grać, a tu niestety nie. Z tym jednak się pogodziłem, fotel stoi, kierownica idzie.

tomek1212

  • Gość
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2014, 22:33:26 pm »
To dokładnie tak samo jak u mnie, ale tak już było odkąd kupiłem auto. Kierownica jedzie a fotel stoi, w dodatku pamięć raz działa, raz nie i w sumie tylko samo oparcie pamięta. Winę zwaliłem na potencjometry choć nawet nie wyciągałem fotela.
Dobierałeś się do tych potencjometrów na samochodzie, czy wyciągałeś cały fotel ?

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2014, 20:08:20 pm »
Podpowiedz gdzie znajdują się te potencjometry. I jakie wartości miały skrajne położenia, będzie łatwiej ustawić.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline zgredmaly

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: pamięć fotela kierowcy przestała działć
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2014, 21:00:19 pm »
każdy z ruchów posiada potencjometr, więc są w różnych miejscach,  na osiach napędowych mechanizmów nie sposób ich nie zauważyć.
Fotel należy wymontować z samochodu i częściowo rozebrać. Wartości pomierzysz i ustawisz bez problemu bo do naprawy musisz go rozebrać, a ja gdzieś posiałem całą rozpiskę i wartości i opisu wtyczki sterownika