Autor Wątek: Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC  (Przeczytany 2543 razy)

Offline jaras81

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC
« dnia: Grudzień 27, 2013, 17:03:14 pm »
Witam,
posiadam instalację gazową typu Blos firmy BRC.
Zawsze jak jadę na gazie, po paru minutach, włącza się kontrolka Check engine - fuel fail 44 - czyli coś tam z sondą lambda (na benzynie jest ok).
Zauważyłem że do czasu aż ta kontrolka się nie pojawi komputer pokazuje o ok 30% wyższe chwilowe spalanie.
Gdy kontrolka się zaświeci komputer pokazuje normalne spalanie (np. ok 10l/100 przy prędkości 100km/h).

Dziś profilaktycznie sprawdziłem u elektryka sondę lambda - okazała się że jest uszkodzona.

Pytania:
1. Czy instalacja LPG typu Blos wykorzystuje do obsługi gazu odczyty z sondy lambda??
2. Jeśli nie to skoro jeżdżę na gazie to czy jest sens jej wymiany i czy ma to jakikolwiek wpływ na coś jeszcze?

Jaguar XJ40 3.2s '94

tomek1212

  • Gość
Odp: Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2013, 17:15:39 pm »
Przy blosie sonda nie ma żadnego znaczenia. Co prawda były przez jakiś czas w ofercie firmy BRC blosy z wbudowanym silnikiem krokowym, ale jeszcze nigdy nie widziałem żeby ktoś miał coś takiego zamontowanego. Można też dołożyć do blosa silnik krokowy ale to również mija się z celem. Zasadniczo cała ta elektronika jeśli była montowana to tylko ze względu na przegląd techniczny, bo od któregoś roku nie można było montować instalacji 1 generacji, a blos zwykły bez silnika krokowego do takich właśnie się zalicza.
Jeżeli masz normalna instalacje na blosie bez żadnych krokowców to sonda nie ma żadnego znaczenia na gaz.
Zmienić ją możesz, będzie wtedy pewnie palił troche mniej benzyny, ale bardzo możliwe że gaz ją szybko zamorduje.
pozdr.

mannnone

  • Gość
Odp: Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2013, 09:52:23 am »
potwierdzam. tylko pytanie skad problem. moze zamiast elektryka pojedz do gazownika na przeglad czy na pewno wszystko masz ok z podlaczeniem? moze spala dwa paliwa ?

tomek1212

  • Gość
Odp: Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2013, 10:29:19 am »
Przy takim zwykłym gazie to normalne że skład nie będzie idealny, na wolnych obrotach pewnie go troche przylewa a na wysokich mu brakuje.

A to że sonda nie działa to też nie jest dziwne, tym bardziej że sonda to jest część która się zużywa, jej żywotność zazwyczaj jest określana na około 160tys km. Gdy silnik pracuje na gazie i to jeszcze zwykłym ten dystans z pewnością się nie wydłuża...

Offline jaras81

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2013, 22:58:00 pm »
Na wymianę sondy lambda się zdecydowałem, gdyż do końca nie jestem pewien czy ta instalacja gazowa nie jest jakoś skonfigurowana z sondą bo zauważyłem, że w momencie gdy 'check engine' się jeszcze nie zapali na gazie to wolne obroty są idealne - gdy już się zapali to strasznie falują... czy po tym można stwierdzić że ta sonda lambda w tej instalacji do czegoś służy?

Obdzwoniłem kilku gazowników i marudzą gdy mówię że chodzi o regulacje Blosa i to jeszcze w Jagu  :-\ - szukam dalej.

PS.
dziś do mnie dzwonił mechanik który miał mi wymienić tą sondę - okazało się że ktoś uprzednio ją przyspawał na stałe  :-nuts
trzeba wyciąć i przyspawać nowy gwint do kolektora...
Jaguar XJ40 3.2s '94

tomek1212

  • Gość
Odp: Sonda lambda a instalacja gazowa Blos BRC
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 31, 2013, 00:57:27 am »
Jak miałem XJ40 to u mnie też sonda tak się zapiekła że wyszła razem z gwintem, trzeba było ciągnąć kluczem z założoną rurą i to oczywiście dopiero po zdemontowaniu wydechu.

Powtarzam jeszcze raz że sonda nie ma wpływu na pracę silnika na gazie, gdy zaświeca się chceck to sterownik nie bierze pod uwage sygnału z sondy tylko przyjmuje jakieś wartości domyślne, dlatego silnik nie będzie pracował idealnie.
Być może po wymianie sondy będzie trochę lepiej bo coś będzie ona żyła na gazie, ale tak jak mówie nie jest w stanie ona wpływać na skład mieszanki na gazie.

Aha, nie zakładaj innej sondy niż BOSCH czyli taka jak była oryginalnie. Może być nawet uniwersalna, jest trochę tańsza.