Autor Wątek: Nie grzeje...  (Przeczytany 4634 razy)

tomzi88

  • Gość
Nie grzeje...
« dnia: Wrzesień 09, 2013, 22:54:14 pm »
Witam,

Mam problem z ogrzewaniem we wnętrzu auta S-type 2001 V6 3.0. Auto zakupiłem i jeździłem nim jakiś czas przed założeniem instalacji gazowej, w tym czasie ogrzewanie było. Po założeniu instalacji szczerze powiedziawszy nie używałem ogrzewania ponieważ był okres letni i nie było takiej potrzeby. Przez ostatnie dni gdy zrobiło się chłodniej, ku mojemu zdziwieniu ogrzewanie nie działa ( czuć jedynie troszeczkę ciepła jak jest ustawiony wentylator na minimum) Podejrzewam iż został zapowietrzony układ podczas rozszczelnienia go aby wpiąć się z przewodami od instalacji LPG. I pytanie do obeznanych forumowiczów, w jaki sposób się odpowietrza instalację chłodzenia, jest gdzieś jakiś odpowietrznik czy coś w tym stylu? Prosiłbym o możliwe szybkie podpowiedzi bo zima się zbliża  :-bry

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2013, 17:24:54 pm »
Układ sam się chyba odpowietrza, od tego jest zbiornik wyrównawczy. Co do ogrzewania to poczytaj tematy o Elektrozaworze nagrzewnicy, bo myślę że to może  być przyczyną
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

cziff

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2013, 17:49:50 pm »
To niestety częsty problem w S-Type'ach >:( Poczytaj: http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,14314.0.html

tomzi88

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2013, 23:01:56 pm »
Rozumiem że auto powinno być odpalone, korek od wlewu płynu odkręcony, nagrzewnica włączona i pytanie po jakim czasie powinien się odpowietrzyć?

tomzi88

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 26, 2013, 23:31:04 pm »
Problem z grzaniem się nie rozwiązał... Odpowietrzałem go chyba z 2 razy był odpalony po ponad 30 min na odkręconym korku chłodnicy, poziom jest pomiędzy mini a max.. Zauważyłem że jak po nocnym postoju włączę grzanie to z początku leci nieco ciepłe powietrze, ale potem robi się zimne. Sprawdzałem węże pod podszybiem które wchodzą do nagrzewnicy, po stronie komory silnika są gorące, przynajmniej jeden zasilający, czyli wychodzi na to jakby w nagrzewnicy gdzieś coś blokowało przepływ...???

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....by³ S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2013, 12:22:06 pm »
jak odpowietrzenie nie pomogło, to przyjrzał bym się dokładnie jednak tym elektrozaworom nagrzewnicy... u mnie objawy były takie same jak u ciebie, winny zamieszania okazał się właśnie uszkodzony elektrozawór nagrzewnicy (wymieniłem na nowy i wszystko wróciło do normy). Niestety nowe ustrojstwo nie jest tanie ale co zrobić... kupienie używki czy naprawa mija się z celem, bo za chwile będzie to samo...

Żeby jeszcze potwierdzić czy aby na pewno winny jest elektrozawór weź go wymontuj, a wężyki połącz ze sobą na krótko. Powinno wtedy cały czas grzać na maksa... jeżeli tak będzie to na 100% elektrozawór do wymiany... 
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

tomzi88

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2013, 23:58:07 pm »
Dzięki za wskazówkę, przez wekeend postaram się obadać i odezwie się jak sprawa wygląda. A w najgorszym wypadku, jaki jest koszt takiego nowego elektrozaworu? Aż strach pytać....

lysyyy

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2013, 09:20:16 am »
Pozostaje jeszcze podejrzenie niewłaściwego wpięcia parownika w obieg chłodzenia...  :-gwizd

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....by³ S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2013, 15:24:33 pm »
A w najgorszym wypadku, jaki jest koszt takiego nowego elektrozaworu? Aż strach pytać....

widzę że trochę potaniały te zawory i nowy można kupić już za ok. 490 zł...
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

tomzi88

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2013, 12:15:27 pm »
A w najgorszym wypadku, jaki jest koszt takiego nowego elektrozaworu? Aż strach pytać....

widzę że trochę potaniały te zawory i nowy można kupić już za ok. 490 zł...

Cena faktycznie zwala z nóg.... :/

Połączono

Zajrzałem do Jaga i zrobiłem tak. Odpaliłem auto aż silnik nabrał odpowiedniej temp. Włączyłem nagrzewnicę z temp. ustawioną na max. przez okres ok 2 min. dmuchało ciepłym powietrzem ale na pewno nie było ono  odczuwalne jak zadana na sterowniku nagrzewnicy :/ po tych 2 min. powietrze stawało się coraz chłodniejsze. Przy tym wszystkim obserwowałem temperaturę przewodów w komorze silnika biegnących już ku podszybiu i bezpośrednio przed nim. Przy mojej ocenie wzrokowej (układ tych przewodów znajduje się już poza elektrozaworem no chyba że się mylę, to niech mnie ktoś poprawi) Tak czy inaczej wszystkie 3 przewody ( bo tylko tyle zaobserwowałem) oddawały ciepło. Dwa z nich rzekłbym były prawie gorące a jeden ciepły.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2013, 12:40:30 pm wysłana przez RedOctober »

tomzi88

  • Gość
Odp: Nie grzeje...
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2013, 16:58:48 pm »
Dowiedziałem się jak sprawdzić sprawność elektrozaworu, podłączając środkowy pin do -, a prawy i lewy do +, Tak też zrobiłem i tyka lewa i prawa strona,  więc problem leży w czymś innym tak jak myślałem na początku ponieważ przewody są gorące. Na domiar tego zasada działania elektrozaworu jest taka ze bez zasilania jest otwarty a gdy dostaje napięcie się zamyka. Gdy odpiąłem wtyczkę sytuacja bez zmian.... więc szukam dalej :/