Autor Wątek: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu  (Przeczytany 5986 razy)

Raf7119

  • Gość
Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« dnia: Czerwiec 09, 2013, 19:11:12 pm »
Mam problem  :-kogutki i pytanie zarazem. Od jakiegoś czasu spod maski dochodzą dziwne dźwięki - jakby odgłos metalu trącego o metal (być może jakieś łożysko). W dodatku obroty skaczą nieznacznie i silnik pracuje nierówno. Nie jest to na pewno związane z cewkami, świecami, sondami lambda - bo w zeszłym roku wszystko było wymieniane i silnik pracował idealnie. Od czasu kiedy pojawiły się tajemnicze dźwięki pojawił się również problem z pracą silnika. Czy miał ktoś może podobny problem???
P.S. Dzieje się to podczas postoju (chociaż w trakcie jazdy również) więc na pewno nie jest to związane z układem jezdnym.

JAGUAR S-Type 4.0 V-8 2002 automat

I jeszcze jedno - również od jakiegoś czasu dioda alarmu nie wyłącza się, tzn. świeci na okrągło, kiedy uzbraja się alarm świeci i miga jednocześnie, po rozbrojeniu alarmu wciąż świeci ?!? Jakieś podpowiedzi ???

Z góry  :-thank
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2013, 19:17:54 pm wysłana przez Raf7119 »

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2013, 12:11:06 pm »
Nie sądzę żeby alarm miał coś wspólnego z metalicznymi dźwiękami z pod maski...
Mechanikiem nie jestem, ale przy objawach podanych przez ciebie (metaliczne dźwięki z pod maski, nierówna praca silnika i skaczące obroty na postoju) przyjrzał bym się rozrządowi (to bolączka silników 4.0 V8) ... ile auto ma przejechane??? Był wogóle kiedyś wymieniany rozrząd???
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2013, 12:49:06 pm »
Cześć

Wiem że lampka alarmu nie ma nic wspólnego z metalicznymi dźwiękami  :D - to dwa osobne problemy  :-super.

Kot ma przejechane 147 000 km, ale dwa lata temu za sprawą wspaniałego pseudo-mechanika który zapomniał nalać oleju silnik był wymieniany na młodszy czyli ten który jest obecnie ma na liczniku jakieś 130 000 km...

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2013, 12:58:41 pm »
a pewny jesteś na 100% że silnik który masz obecnie w aucie ma 130 tyś... przejechane???
Mimo tego że w silniku 4.0 V8 rozrząd jest na łańcuchu to często już przy przebiegach w okolicach 200 tyś. wymaga on interwencji... stąd moje podejrzenia...
użyj funkcji szukaj - na pewno na  temat rozrządu w silnikach 4.0 V8 znajdziesz informacje...
a najlepiej podjedź do jakiegoś dobrego mech i niech ci osłucha ten silnik...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2013, 13:22:01 pm wysłana przez Artek123 »
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2013, 13:06:31 pm »
Dzięki za podpowiedź

Od lat jeżdżę do Adama na ul. Młodnickiej w Warszawie (który wymieniał silnik) i mam do niego zaufanie. Trochę to niestety daleko, a gość w Gdańsku  z którego usług przez chwilę korzystałem okazał się totalnym palantem nie mającym pojęcia o tym co robi (mechanice), z resztą jak wspominałem dzięki niemu kot potrzebował reanimacji.

Zna ktoś może sprawdzonego mechanika w pomorskim ???.

P.S. Czy ten w Tczewie o którym czytałem na forum będzie w stanie ogarnąć temat?

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2013, 13:11:33 pm »
Pana Adama też mogę polecić :-super

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2013, 19:16:18 pm »
Jaguar Parts czy Ty przypadkiem nie jesteś z Gdyni?
Oskar z Corso wspominał mi coś, ale nie jestem pewien czy dobrze zapamiętałem nick  :-super

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2013, 15:08:52 pm »
Po trzech godzinach na telefonie z p. Adamem (jak również gorączkowym poszukiwaniu na forum) zdecydowałem że jednak odwiedzę znowu stolicę, bo co prawda chęci są (dobrałem się wczoraj do cewek, świec i przepustnicy), ale kot mnie trochę przerasta, nie wspominając już o tym że standardowe narzędzie warsztatowe nie mają zastosowania... :)

Cierpliwość to na pewno cecha której mi brakuje... :) :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2013, 15:17:29 pm wysłana przez Raf7119 »

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2013, 16:56:05 pm »
Oczywiście jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to wciąż jestem chętny na "chłonięcie wiedzy"  ;). Do Warszawy pojadę pewnie dopiero za jakieś 2 tygodnie więc jeżeli ktoś miałby jakąś podpowiedź dotyczącą problemów z moim kotem bardzo chętnie wysłucham.

Pozdrawiam wszystkich

P.S. Dotarł do mnie skaner OBD II i okazało się iż jest MISFIRE :). Cewka wymieniona i chociaż silnik pracuje w miarę równo "metaliczny" dźwięk pozostał...

Offline GRZEŚ

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.544
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2013, 07:14:33 am »
sprężarka klimy lubi się zatrzeć i wtedy wydaje metaliczny odgłos

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2013, 20:25:06 pm »
Dzięki Grześ

Nie wiesz przypadkiem czy może to mieć również wpływ na to iż kiedy słychać ten dźwięk silnik zaczyna trochę szarpać ???

Offline GRZEŚ

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.544
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2013, 07:19:57 am »
 Sprężarka napędzana jest paskiem klinowym , gdy sprężarka się zaciera stawia opór paskowi który przenosi na silnik i dlatego silnik nierówno pracuje .

Online Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 996
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 17, 2013, 08:31:10 am »
Ale sprężarka klimy jest na sprzęgle , więc jak klima nie jest właczona , to sprężarka jest wysprzeglona , i sie nie kręci ( kręci sie jedynie to sprzęgło ). Więc jesli byłaby zatarta , to dopiero bys sie o tym dowiedział po włączeniu klimy . A metaliczny dźwięk , to możliwe jest że to rozrząd ( jak ktos wyżej napisał ) , aczkolwiek trzeba by  jeszcze sprawdzic , czy to nie sa jakis łożyska ( chcociaz łozyska raczej by rzęziły ) , wiec ściągnąć z silnika paski i zobaczyć , czy bedzie dalej ten metaliczny odgłos . Pompa wody również może wydawac z siebie metaliczny odgłos podczas pracy . A najlepiej to stetoskop w dłoń i po odpaleniu silnika osłuchac go i sie wszystkiego dowiesz .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2013, 13:36:38 pm »
Po wizycie u Pana Adama okazało się, iż dźwięk dochodzi z TC (konwerter). Istnieje więc kilka możliwości:
   1. Konwerter nadaje się do regeneracji (bądź też wymiany),
   2. Poziom oleju w skrzyni biegów jest za niski (a więc także w TC),
   3. Skrzynia biegów kończy swój żywot.
Jako że tym razem nie mogłem zostawić kota w Wawie (a także mam nadzieję że punkt 2 rozwiąże problem), zamówiłem już olej (XADO ATF II/III/IV), uszczelkę + filtr, pompkę do tłoczenia oleju (wszystko ma być dzisiaj dostarczone) i na jutro umówiony jestem do znajomego który w garażu posiada kanał (co znacznie ułatwi pracę).
Sprawdzę w jakim stanie jest olej i jego poziom i w zależności od tego albo uzupełnię jego brak, albo wymienię całość.

Problem z diodą alarmu (która świeciła bez przerwy) również rozwiązał się i to całkiem przypadkiem. Podłączałem światła do jazdy dziennej i chciałem to zrobić w ten sposób aby załączały się po uruchomieniu silnika a kiedy zrobi się ciemno gasły, a zapalały się ksenony (automatycznie). Niestety okazało się iż światła mijania nie zapalają się automatycznie, rozebrałem więc część kokpitu w której znajduje się czujnik zmierzchu, a także dioda alarmu i po kabelku dotarłem do kostki (obok schowka, po stronie pasażera) która był zaśniedziała. Wyczyściłem styki i wszystko działa teraz jak należy - dioda alarmu gaśnie kiedy powinna, a ksenony zapalają się automatycznie  ;D :D ;)...

O efektach jutrzejszej pracy poinformuję...

Pozdrawiam wszystkich którzy próbowali pomóc i dzielili się swoim doświadczeniem

Raf7119

  • Gość
Odp: Dziwne odgłosy z silnika + lampka alarmu
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 31, 2013, 20:13:58 pm »
Kilka miesięcy, parę (a nawet i więcej) nocek spędzonych przed komputerem i w końcu kot mruczy jakby właśnie wyjechał z fabryki  :-clap

Za tajemnicze odgłosy o których pisałem odpowiedzialne było łożysko w sprzęgle hydrokinetycznym (inaczej TC, czy też konwerter). Regeneracja konwertera (koszt 600 zł) i w końcu słychać tylko przyjemne mruczenie 8 cylindrowego silnika  :-V
A problemy ze ślizganiem podczas zmiany biegów, czy też szarpanie załatwiła wymiana VALVE SPRINGS (zakupione w sonnax.com) w bloku skrzyni biegów. Więcej info na ten temat:  http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,23577.0.html

Pozdrawiam