Autor Wątek: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)  (Przeczytany 7048 razy)

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 17, 2013, 18:53:24 pm »
Analizując schemat można zauważyć, że moduł odpowiedzialny za alarm ma następujące wejścia:

- sprawdzanie czy drzwi kierowcy są zablokowane (sygnał z siłownika);
- sprawdzanie czy drzwi pasażera są zablokowane (sygnał z siłownika);
- otwarty bagażnik;
- otwarte drzwi (4 osobne włączniki);
- otwarta maska;
- czujniki wtargnięcia - z lewej i z prawej strony;
- czujnik nachylenia.

Jeśli któryś z tych sygnałów jest nieprawidłowy - występuje błąd co objawia się tym drugim sygnałem dźwiękowym. Jak będę miał dostęp do samochodu posprawdzam napięcia na module. Teraz obstawiam czujnik wtargnięcia.

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 17, 2013, 19:28:24 pm »
A czy same czujniki działają? Sprawdzałeś kiedyś? Zamknąłem się w aucie, uzbroiłem alarm i machałem ręką przy każdym czujniku, nawet stukałem palcem w jego obudowę i nic  ?????? Obstawiam zatem padnięte (rozłączone) właśnie czujniki wtargnięcia...  :-chyt

Mariusz.524827

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 17, 2013, 19:36:28 pm »
Nie sprawdzałem... Jak mówiłem, wymieniałem podsufitkę i bardzo możliwe, że nie podłączyli mi tych czujników. Najszybciej to sprawdzę za tydzień bo zaraz jadę do Hiszpanii. Mam nadzieję, że wspólnie rozwiążemy problem...

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 17, 2013, 19:38:31 pm »
Ja jutro spróbuję je wyjąć i sprawdzić  :-V

broda666

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2013, 14:44:21 pm »
Witam wszystkich. pozwolicie, ze podepne sie do tematu. W moim kocie (x300) tez zawsze przy zamknieciu samochod wydaje dwa sygnaly dzwiekowe, a teraz moje pytanie.
Czy blad alarmu moze odlaczyc pompe paliwa i rozrusznik? (po przekreceniu kluczyka jest tylko cisza)
Poza tym kontrolka w lewym dolnym rogu sie nie swieci.
Moze ktorys z fomurowiczow spotkal sie z takim problemem.

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 18, 2013, 16:19:14 pm »
Poruszaj dźwignią biegów z P na N (oczywiście z wciśniętym  pedałem hamulca). Jeśli na P dalej nie odpala, odpalisz go zapewne na N. Przy lewarku jest czujnik jego położenia, czasami on szwankuje i nie można auta odpalić.

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 19, 2013, 20:24:46 pm »
Posprawdzałem czujniki wtargnięcia.

Może najpierw opiszę metodę sprawdzania, która duuużo przyspiesza całą operację:

- wchodzimy do auta, zamykamy drzwi

- delikatnie (aby nie uszkodzić czujników!) zasłaniamy palcem (lub np. kawałkiem szmatki) jeden czujnik - mamy w sumie 4 czujniki do sprawdzenia, po 2 w jednej obudowie plastikowej

- uzbrajamy alarm poprzez dwukrotne naciśnięcie przycisku na pilocie

- obserwujemy diodę alarmu, powinno być minimum 7 błyśnięć diody, w tym czasie nie możemy się ruszać, ani odsłaniać czujnika (jeśli poruszymy się wcześniej i któryś sprawny czujnik to wyłapie, to funkcja sprawdzania ruchu w aucie zostanie dezaktywowana, alarm się nie włączy pod wpływem sygnału z czujników wtargnięcia)

- teraz odsłaniamy zakryty czujnik - jeśli jest on sprawny, uruchomi się alarm w samochodzie

- jeśli odsłonięcie czujnika nie spowodowało włączenia alarmu, to mamy padnięty czujnik

- sprawdzamy wszystkie 4 czujniki tym sposobem (oczywiście, jeśli pierwszy czujnik był padnięty i nie odpalił alarmu, możemy w tym momencie zasłonić i zaraz odsłonić drugi czujnik, co oszczędzi trochę czasu)


U mnie 2 czujniki były uszkodzone mechanicznie - po prostu ktoś kiedyś wepchał tam mocno palec, uszkadzając czujnik (jest tam metalowa siateczka ochronna, która po wciśnięciu palcem dochodzi do membran, wyginając i uszkadzając je). Zgadnijcie które były uszkodzone...
Oczywiście te, które "patrzyły" na tył auta, a więc jakiś pasażer (jeden z drugim) z ciekawości pewnie wepchnął tam palucha, uszkadzając czujnik.
Po rozebraniu tych czujników, po prostu przelutowałem sprawny czujnik z prawego "zestawu" do lewego i teraz mam sprawny chociaż jeden komplet. Teraz muszę znaleźć takie mikrofalowe czujniki - są dość nietypowe, bo zazwyczaj są czujnik i nadajnik (2 oddzielne), a tutaj mamy czujnik+nadajnik w jednej obudowie, pracujący impulsowo (wysyła sygnał -> bada fale powrotną)
Oznaczenie czujnika: C-40 16KM, a więc czujnik nadajnik+odbiornik pracujący w częstotliwości 40kHz o średnicy 16mm.
Parę fotek:





Na ostatnim zdjęciu jest uszkodzony czujnik, wyjąłem z niego siateczkę, trochę słabo widać, że membrany są uszkodzone i przekoszone.

Znalazłem 2 pasujące czujniki:
BESTAR BPU-1640IOAH12
oraz
SENCERA SENS-C4016L8A40

Pierwszy jest dużo tańszy, ale trudno go dostać (a ma troszkę lepsze parametry). W 2 sklepach internetowych z elektroniką można go kupić za 18,33zł brutto, a w zakupie od 5 sztuk cena spada do 15,87zł brutto.
Jeden Pan sprzedaje na Allegro za 30zł i tłumaczył mi to kosztami wystawienia aukcji i prowizji, które w sumie wynoszą 2,25zł, jak policzyłem mu ;p Sprzedaje zatem 5 sztuk, w cenie, która jest wyższa o 73% niż we wspomnianych sklepach (i to już po odjęciu kosztów aukcji  z Allegro).
Drugi czujnik jest dostępny w sklepach, ale cena jest już na poziomie 30,87zł.
Można zatem kupić czujniki prosto od pana z Allegro, mocno przepłacając, albo poczekać ok. miesiąca i kupić to w sklepie "tme".


« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2013, 11:39:51 am wysłana przez lysyyy »

lysyyy

  • Gość
Odp: Niepokojące dźwięki przy zamykaniu samochodu (superlock)
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 27, 2013, 14:51:46 pm »
Dzięki pomocy kolegi Sorman, mam już wymienione czujniki ultradźwiękowe  :-R
Były w sklepie w Łodzi, który nie chciał ich sprzedać wysyłkowo - zbyt niska kwota. Kosztowały 14,70zł/sztuka  :-V
Po zamontowaniu, mam teraz pojedynczy dźwięk przy uzbrajaniu alarmu, czyli tak jak powinno być. Teraz muszę się do tego przyzwyczaić, bo jak tylko raz "pipnie" to pierwsze skojarzenie jest, że coś jest nie tak...  :-gwizd
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2013, 08:53:03 am wysłana przez lysyyy »