Autor Wątek: opony  (Przeczytany 3017 razy)

Wiesiek

  • Gość
opony
« dnia: Czerwiec 09, 2012, 13:31:41 pm »
Drodzy Kociarze,
Rozwaliłem oponę tak, że jest do wyrzucenia. Czy mam wymienić parę czy może cztery (napęd 4x4)? Sprawdzałem są w sprzedaży te same opony jakie mam. Moje zaczęły trzeci sezon.

Offline jazabek wacław

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 693
Odp: opony
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2012, 13:44:34 pm »
Mogę się mylić ale na osi powinny być takie same opony, czyli wystarczy jak wymienisz parę, może wystarczy też wykorzystać oponę z zapasu.

Poszukaj jeszcze odpowiedzi lub zapytaj tych co się znają.
Albert Einstein

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Wiesiek

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2012, 14:02:20 pm »
Niestety na zapasie mam dojazdówkę.

benjamin

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2012, 15:11:08 pm »
przy stałym napędzie 4x4  wszystkie opony powinny być takie same nie tylko w tym samym rozmiarze ale i tego samego producenta, w  takim samym wzorze, nawet jeśli różne opony będą charakteryzować się identyczną średnicą, to mogą mieć różne parametry pracy  (głębokość ugięcia pod tym samym obciążeniem, zwiększanie się średnicy w miarę wzrostu oddziaływania siły odśrodkowej, punkt zrywania przyczepności)  może to źle wpływać  na warunki pracy układu napędowego
W x-sie można uszkodzić szybko skrzynię rozdzielczą potocznie nazywaną "reduktorem" chociaż z nim wiele wspólnego nie ma...
jeśli są mało zużyte najlepiej dokupić jedną identyczną (nową lub popytać na wulkanizacjach o pojedynkę w podobnym stanie jak te 3 pozostałe)

m10

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2012, 19:16:43 pm »
To niestety będziesz musiał kupić dwie nowe, ponieważ na jednej osi muszą być identyczne tzn. takie same i tak samo przytarte bo w przeciwnym razie będzie gorsza przyczepność itd.
Ale jeśli stało ci się to w tyle a druga opona nie jest bardzo zużyta to (jeśli się da) kup tylko jedną a jak rozwaliłeś ją z przodu to przełóż te z tyłu do przodu bo na tyle jedna, która będzie miała większy bieżnik przytrze się szybko i będzie ok zaś na przodzie będzie ci świrować układ kierowniczy tzn. będzie trudniej go wyczuć i źle będzie wchodzić w zakręty - to rozwiązanie poleca w takich przypadkach mój znajomy wulkanizator [z zamiłowania i siedzi w branży od ok.25-30lat]

Oczywiście ten drugi sposób zakładając, że kupisz taką samą oponę. 

jarkrzy1

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 11, 2012, 09:04:46 am »
Słaby ten wulkanizator dający takie rady.
To co napisał benjamin jest prawdą.
W samochodach z napędem na jedna oś to przejdzie ,ale w takim układzie jak stały napęd na 4 koła już nie.
Wiesiek-możesz i na dojazdówce, ale dla Jaga nic dobrego z tego nie wyniknie.
Przyjmij za pewnik to,że kosztowna jest niestety obsługa ogumienia w autach czteronapedowych, a jeszcze droższa w tych ze stałym napędem.

m10

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 11, 2012, 16:45:58 pm »
przy stałym napędzie 4x4  wszystkie opony powinny być takie same nie tylko w tym samym rozmiarze ale i tego samego producenta, w  takim samym wzorze, nawet jeśli różne opony będą charakteryzować się identyczną średnicą, to mogą mieć różne parametry pracy
Oczywiście ten drugi sposób zakładając, że kupisz taką samą oponę. 

@Jarkrzy1 - Czy coś dla ciebie jest nie jasne?

Wiesiek To co napisałem jest prawdą i jeśli zastosujesz tą metodę na pewno wyjdzie ci to na dobre [dla ciebie i portfela] i nie obawiaj się o ukł. napędowy!

jarkrzy1

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 11, 2012, 18:39:26 pm »
Wiesz wiele rzeczy nie jest dla mnie jasnych. Miedzy innymi z takich pobudek korzystam z forum. Nie jest dla mnie jasne natomiast to czemu się denerwujesz? Trochę luzu kolego. W życiu się przydaje  :P

m10

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2012, 19:25:32 pm »
Dla mnie również wiele rzeczy nie jest jasne i właśnie dlatego korzystam z JCP  :)
Wcale się nie denerwuje po prostu mój poprzedni post powinien rozwiać już wszelkie wątpliwości a jeszcze poprzedni był na prawdę sensowny i zgodny z prawdą a ty się mnie czepiasz no to wyjaśniłem wszystko  ;)

tomek8981

  • Gość
Odp: opony
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2012, 17:13:55 pm »
poszukaj na allegro takiej samej (producent, model, rok produkcji) często można znaleźć pojedyńcze sztuki (no chyba ze to jakiś dziwny rozmiar ale ze standartowymi nie powinno być problemu) zawsze wyjdzie taniej niż kupno nowych opon